REKLAMA

Praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne

2020-10-14 13:50
publikacja
2020-10-14 13:50
Praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne
Praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne
fot. gpointstudio / / Shutterstock

4 na 10 brytyjskich pracowników biurowych obawia się, że ich zdrowie psychiczne i samopoczucie ulegną pogorszeniu, jeżeli przez kolejne sześć miesięcy będą zamknięci w swoich domach - donosi "The Independent"

41 proc. ankietowanych przez Vision Direct podało, że w ciągu ostatnich miesięcy odczuwało większy niepokój i izolację niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrost niepokoju był spowodowany przerwaniem rozmów w biurze, poczuciem niemożności prawidłowego komunikowania się oraz brak równowagi między pracą a życiem osobistym. Jedna piąta badanych wskazała natomiast, że rzadkie wychodzenie z domu spowodowało pogorszenie zdrowia fizycznego. 

Nie tylko brytyjscy pracownicy odczuwają negatywne skutki samoizolacji. Dr n. med. Piotr Wierzbiński podczas webinaru "Psychospołeczne skutki COVID-19. Wpływ izolacji i pracy zdalnej na psychikę"  cytowany przez "Puls Medycyny" zwrócił uwagę na fakt, że epidemia spowodowała problemy psychiczne nawet u ludzi zdrowych. "Obecnie ludzie doświadczają przewlekłego stresu, a w erze COVID-19 stres ten nasilił się jeszcze bardziej, co jest przyczyną problemów psychicznych u do tej pory zdrowych osób i nasilenia już tych istniejących" - powiedział. 

"U do tej pory nieleczonych osób pojawiają się problemy psychiatryczne w postaci zaburzeń snu, zaburzeń lękowych i depresyjnych. Początkowo są to zaburzenia adaptacyjne, jednak później u niektórych pacjentów mogą się rozwinąć objawy epizodu depresyjnego" - dodał dr n. med. Piotr Wierzbiński, specjalista psychiatrii.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne w czasie izolacji? Kilka wskazówek opracowała firma Deloitte. Wśród nich znalazły się następujące rady: ograniczenie liczby przyswajanych wiadomości, brak przesady w kwestii używek, znalezienie czasu na "naładowanie energii", spacerowanie lub rozciąganie się w czasie pracy czy dbanie o co najmniej 7-9-godzinny wypoczynek. 

WS

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
igła
Praca zdalna daje nowe możliwości np. drugie śniadanie można zakończyć piwem z ulubionego małego browaru.
artur_wu
Ja od początku odrzuciłem propozycje pracy z domu. Dla mnie dom to miejsce odpoczynku, a że nie mam osobnego pomieszczenia, które mógłbym nazwać ‘biurem’ więc wolę iść do pracy. Dla mnie to poranny spacerek z parkingu do biura, spotkanie z klientami czy innymi pracownikami na żywo. Lubię być sam, ale bez przesady,Ja od początku odrzuciłem propozycje pracy z domu. Dla mnie dom to miejsce odpoczynku, a że nie mam osobnego pomieszczenia, które mógłbym nazwać ‘biurem’ więc wolę iść do pracy. Dla mnie to poranny spacerek z parkingu do biura, spotkanie z klientami czy innymi pracownikami na żywo. Lubię być sam, ale bez przesady, nie jestem jakimś odludkiem.
xiven
jeśli przebywanie we własnym mieszkaniu doprowadza cie do rozstroju nerwowego to zastanów się w jakiej niedostosowanej do potrzeb dziurze mieszkasz i jak ten problem rozwiązać

uciekanie z domu do pracy to dramat życiowy
karzel_reakcji
Te 4/10 osób (bo jak widać pozostałe 6/10 nie ma żadnych problemów z pracą zdalną) to tzw. korpo-pasożyty, które egzystencja sprowadzała się do chodzenia po biurze z papierami pod pachą, organizowaniem spotkań, które wypełniały czas od 9 do 17, dzięki czemu nie trzeba było robić żadnej konstruktywnej pracy. No Te 4/10 osób (bo jak widać pozostałe 6/10 nie ma żadnych problemów z pracą zdalną) to tzw. korpo-pasożyty, które egzystencja sprowadzała się do chodzenia po biurze z papierami pod pachą, organizowaniem spotkań, które wypełniały czas od 9 do 17, dzięki czemu nie trzeba było robić żadnej konstruktywnej pracy. No i oczywiście przebywanie biurze daje możliwość plotkowania, obgadywania, snucia intryg a na koniec donoszenia o wszystkim co się usłyszało do managementu.
Kto pracował w korpo ten wie, że takich osób jest nawet więcej niż 4/10.
I jak te osoby mają teraz funkcjonować? Bez podsłuchiwania, plotek, intryg i donoszenia, bo pracownicy w swoich domach? A w dobie pracy zdalnej management pozbawiony bezpośredniej kontroli zaczyna patrzeć na na realne efekty pracy.
I teraz te wszystkie korpo-pasożyty dostają takiego stresu, bo ich egzystencja nagle stała się obiektywnie bezsensowna.
Natomiast ci, którzy wykonywali realną i łatwo sprawdzalną pracę - teraz wreszcie mają optymalne warunki, żeby się realizować.
luckow
Bardzo mi się podoba ,ta jasna i mądra wypowiedź.
1as
Najgorzej mają gwiazdy biurowe, zero plotek, zero seksapilu...oszaleć można. Dla starego przecież nie będą się stroić.
1a2b
Praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne deweloperów.:)))))))
anty12
Sponsorem artykulu sa Janusze biznesu czy to spoleczenstwo jest takie pisowate ?
gronostaj
Niektórzy po prostu potrzebują interakcji międzyludzkich, ale troll tego nie zrozumie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki