REKLAMA

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Pracodawca będzie mógł też zbadać trzeźwość pracownika. Sejm uchwalił nowelizację ustawy

2022-12-01 21:29, akt.2022-12-02 10:00
publikacja
2022-12-01 21:29
aktualizacja
2022-12-02 10:00

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek uchwalił Sejm. Ponadto pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Pracodawca będzie mógł też zbadać trzeźwość pracownika. Sejm uchwalił nowelizację ustawy
Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Pracodawca będzie mógł też zbadać trzeźwość pracownika. Sejm uchwalił nowelizację ustawy
fot. Olesya Kuznetsova / / Shutterstock

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 430 posłów, przeciw było 12, nikt się nie wstrzymał.

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości. Sejm nie przyjął także poprawek Koalicji Obywatelskiej, które zakładały wydłużenie vacatio legis z dwóch do trzech miesięcy oraz określenie wymiaru "okazjonalnej pracy zdalnej" do 30 dni w roku kalendarzowym.

Nowela wprowadza do Kodeksu pracy definicję pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowela przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

W uchwalonej noweli zapisano, że praca zdalna może być wykonywana także okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.

Według nowelizacji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. służb mundurowych.

Dodatkowo regulacja zakłada, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników – lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

Minister rodziny podkreśliła, że umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

"Bardzo się cieszę, że Sejm poparł tę regulację. Praca zdalna bardzo dobrze sprawdziła się podczas pandemii, licznie zgłaszali się do nas pracodawcy z postulatem, żeby unormować to rozwiązanie prawnie. W odpowiedzi na ich głosy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji. Nad tym przepisami pracowaliśmy wspólnie ze stroną społeczną" – wskazała szefowa MRiPS.

Jak dodała, to rozwiązanie będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością.

Minister Maląg zaznaczyła, że nowelizacja Kodeksu pracy oprócz pracy zdalnej zawiera drugą, równie ważną, zmianę – reguluje zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

"Taka kontrola nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Wykonywanie czynności zawodowych pod wpływem jakichkolwiek używek może doprowadzić do tragedii, dlatego uregulowanie tej kwestii było tak ważne" – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Murarze, brukarze, kierowcy, kelnerki , pracownicy ochrony - wszyscy witamy nowe ułatwienia. To dobrze, że pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdanej na żądanie ;)
janoz_lobolotorant
Murarze, brukarze, kierowcy, kelnerki , pracownicy ochrony - mogą brać duże nadgodziny, w korpo raczej wątpliwe by ci za nie zapłacili więc coś za coś

poza tym murarz to może 20 lat zarabiał mniej niż szeregowy excelo-korpo szczurek, w dużych miastach w korpo dają na start z 5-7 tyś netto, ale żeby dostać więcej bez stukania
Murarze, brukarze, kierowcy, kelnerki , pracownicy ochrony - mogą brać duże nadgodziny, w korpo raczej wątpliwe by ci za nie zapłacili więc coś za coś

poza tym murarz to może 20 lat zarabiał mniej niż szeregowy excelo-korpo szczurek, w dużych miastach w korpo dają na start z 5-7 tyś netto, ale żeby dostać więcej bez stukania nadgodzin to musisz już mieć pod sobą zespół / skończyć studia podyplomowe itp., a powyżej 12-13 tyś na rękę poza konsultingiem i programistami, to raczej kwestia jak obrotny jesteś i jak potrafisz się sprzedać - czyli poradziłbyś sobie w każdej branży
vacarius
Praca zdalna jest tyle warta co nauka zdalna.
karbinadel
Czy badanie trzeźwości będzie objęte immunitetem poselskim? Bo sporo było przypadków, że posłowie przed pracą (lub w trakcie) spożywali "coś tam, coś tam" :)
peluquero
proszę nabrać powietrza i dmuchnąć w gwizdek usb
polonu
no i pięknie oszczedności na każdym kroku a jaka płaca za to , czyli mamy robotę i pracę leżącą ,choć to ma sens .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki