REKLAMA

Szwed: Przepisy o pracy zdalnej mogą wejść w życie na początku września

2022-05-01 06:45
publikacja
2022-05-01 06:45

Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Według projektu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia.

Szwed: Przepisy o pracy zdalnej mogą wejść w życie na początku września
Szwed: Przepisy o pracy zdalnej mogą wejść w życie na początku września
fot. Pixabay.com /

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy.

"Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem" - poinformował wiceminister Szwed.

Dodał, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce. "Liczymy, że na początku września ustawa wejdzie w życie" - powiedział wiceszef MRiPS.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział PAP, że stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony w połowie maja. Pozostanie za to stan zagrożenia epidemicznego.

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

Jak mówiła PAP w połowie lutego minister Marlena Maląg, zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe - w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną.

Pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. "To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy" - wyjaśniała minister.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, czy też kobietom w ciąży.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
blind-oln
Jeśli ktoś jest kierowcą autobusu i ma dziecko do 4 lat, to też pracodawca nie będzie mógł odmówić mu pracy zdalny zdalnej? Co za absurd.
pdox
Nie, te przepisy dotyczą wyłącznie takiej pracy, która może być rzeczywiście efektywnie wykonywana w sposób zdalny, czyli sporej części biurowego pierdzenia w stołek na przykład. Praca kierowcy, ochroniarza, kasjera czy pracownika magazynu wymaga fizycznej obecności pracownika, więc w tym przypadku nie mają zastosowania te przepisy,Nie, te przepisy dotyczą wyłącznie takiej pracy, która może być rzeczywiście efektywnie wykonywana w sposób zdalny, czyli sporej części biurowego pierdzenia w stołek na przykład. Praca kierowcy, ochroniarza, kasjera czy pracownika magazynu wymaga fizycznej obecności pracownika, więc w tym przypadku nie mają zastosowania te przepisy, za to obejmować je będą najprawdopodobniej jakieś regulacje w zakresie elastycznego czasu pracy (zmianowość, praca na część etatu, etc.).
broiniac odpowiada pdox
Wstyd, że w ogóle musiałeś to pisać xD ale zawsze się znajdzie narzekacz jak ten wyżej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki