Praca w Anglii coraz mniej kusi Polaków

Brexit i słaby funt odstraszają od Wielkiej Brytanii. Więcej osób wybiera dziś Niemcy i Holandię - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(fot. Chris Ratcliffe / Bloomberg)

Jak podkreśla dziennik, jeszcze wiosną ubiegłego roku Wielka Brytania była głównym celem Polaków rozważających migrację zarobkową.

"W perspektywie roku chciał tam pojechać prawie co piąty z nas - 19 proc. Tej wiosny odsetek osób, które myślą o saksach na Wyspach Brytyjskich jest już ponad trzykrotnie mniejszy i wynosi niespełna 6 proc." - wynika z udostępnionego "Rzeczpospolitej" raportu agencji zatrudnienia Work Service.

Na czele listy preferowanych kierunków wyjazdów zarobkowych są dziś Niemcy i Holandia.

Według prezesa Work Service Macieja Wituckiego, spadek popularności Wielkiej Brytanii, notującej w badaniu najsłabszy wynik od czterech lat jest związany z negatywnym oddziaływaniem brexitu, który przyczynił się m.in do załamania kursu funta.

"Rz" podaje, że, o ile jeszcze przed rokiem wiele osób chciało skorzystać z ostatniej szansy na emigrację do Wielkiej Brytanii, o tyle teraz, po zapowiedziach brytyjskiego rządu zachowania praw dla mieszkających tam Polaków, nastroje się uspokoiły. Jednocześnie słaby funt sprawia, że zarobki na Wyspach nie są już tak atrakcyjne jak wcześniej.

Brytania wychodzi, oni zostają. Polacy na Wyspach mówią, dlaczego nie chcą wracać

Od niespłaconego kredytu w Polsce po nową rodzinę w Londynie – różne powody trzymają rodaków w Wielkiej Brytanii. Wielu z nich, mimo niepewnej przyszłości, nie chciałoby wracać. Nam opowiadają co trzyma ich za granicą. Czy kiedyś znowu zamieszkają nad Wisłą?

emi/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 the_guru

Nadal oplaca sie wyjezdzac pracownikom fizycznym z 2 powodow:

1. placa minimalna - w przyszlym roku £8/godz = 38 zl
2. kwota wolna od podatku - £11000

Pracownicy fizyczni, zyjac jako para (poza Londynem), po odjeciu kosztow zycia, nadal zostanie im ponad £1000 / miesiac

Natomiast profesjonalisci w tym IT maja juz lepiej ... w Polsce (albo USA ).
Wielka Brytania powoli przeksztalca sie w Wielki Pakistan (chociaz juz biali Anglicy powoli zaczynaja sie buntowac, ze malo zarabiaja i ciezko im kupic 1-szy dom)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 fred_

Poza tym, pracownicy fizyczni czesto pracuja na czarno wiec, zakladaja dzialalnosci i deklaruja bardzo niskie dochody. To automatycznie daje im prawo do benefitow, doplata do domu, rozne zasilki itp.
Znam takich osob wiele w Londynie. Maja po 2 dobre samochody, wakacje w cieplych krajach kilka razy w roku itp ale oficjalnie sa biedakami wiec nalezy im sie mieszkanie i zasilki. A ja na to wszystko dygam placac 40% podatku dochodowego. Niedobrze mi sie robi jak o tym pomysle. To sa poprostu zlodzieje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 tomi44g

Oprócz kursu funta, który się niech odbił chyba bardziej chodzi o klimat i niepewność. Gdybym teraz miał podejmować decyzję o przeprowadzce do UK to chyba bym zistał w Polsce.

! Odpowiedz
10 33 fred_

Nie tylko coraz mniej przyjezdza do UK. Coraz wiecej Polakow sie z UK zawija i albo wraca do PL albo zmienia kraj zamieszania (Islandia, Norwegia, Szwajcaria, kanary).
Przynajmniej 5ciu moich znajomych wraca z rodzinami do PL w lipcu tego roku. Jeszcze wiecej zaplanowalo powrot w 2019.
Nie chodzi tu nawet o slabego funta. Ten kto tu mieszka ten wie o co chodzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.