Poznaj lekarstwo na dużą zmienność na rynkach finansowych

Zmienność (ang. Volatility) na rynkach finansowych to dla niektórych inwestorów przekleństwo a dla innych błogosławieństwo. Jest ona nieodłącznym elementem inwestowania oraz tworzenia strategii inwestycyjnych. Czym ona jest?

(Materiał partnera)

Zmienność jest miarą szybkości i wielkości zmian cen, które mogą być tak gwałtowne, że wynik finansowy handlu staje się nieprzewidywalny. Różne wydarzenia, począwszy od publikacji danych ekonomicznych po klęski żywiołowe, mogą niekorzystnie wpłynąć nawet na najbardziej zaawansowaną i skuteczną strategię handlu.

Gdy inwestujemy lub spekulujemy na rynkach finansowych, naszym celem jest (co tu dużo mówić…) zarobek. Aby jednak osiągnąć zysk, kurs waluty, akcji, surowca czy indeksu, który kupiliśmy lub sprzedaliśmy, musi się zmienić. Im większa zmiana, tym lepiej? Nie zawsze. Nie wszyscy z nas lubią duże wahania cenowe. Lubimy grać z trendem, w dłuższym terminie. A jeśli już zabieramy się za krótkoterminowy trading, to nie chcemy tracić. Pamiętacie sytuację na rynkach po upadku Lehman Brothers w 2008 roku? Uwolnienie kursu Franka przez Bank Szwajcarski 15 stycznia 2015 roku? A może nie tak dawne wybory w USA czy też referendum w sprawie Brexitu. Rynki finansowe zareagowały emocjonalnie. Rynki, czyli ludzie. Zmienność jest dobra gdy jesteśmy w stanie ją umiejętnie wykorzystać. Jest to jednak dość trudne i silne wahania kursowe często utrudniają trading.

Czy zdarzyło się wam zawierać transakcję po cenie gorszej niż ta, którą widzieliście na waszej platformie transakcyjnej? Czyli klasyczny poślizg cenowy, który zdarza się u brokerów oferujących egzekucje rynkową (model STP lub ECN). A może czekaliście na ważną publikację danych makroekonomicznych i oczekując sporej zmienności, ustawiliście dwa przeciwstawne zlecenia oczekujące (buy stop na wzrosty i sell stop na spadki kursu)? Mądra strategia! Jednak gdy spread się poszerzy lub kurs wystrzelił w górę a za chwilę w dół, może wam aktywować dwa zlecenia jednocześnie. Poniżej przykład podwyższonej zmienności na parze GBP/USD.

(Platforma MT4 Admiral Markets)

Jak widać na wykresie, rynek poruszał się dość dynamicznie i zawarcie transakcji bez poślizgu cenowego było bardzo trudne. Warto więc mieć w arsenale tradera takie narzędzia, które nie tylko ułatwią handel, ale też i pomogą chronić kapitał na zmiennym rynku.

Z ogromną satysfakcją, przedstawiamy unikalną usługę dla Klientów Admiral Markets - Ochrona z tytułu Zmienności. Dzięki tej funkcjonalności, Admiral Markets przyczynia się do minimalizacji ryzyka zmienności oferując pakiet zaawansowanych ustawień handlu, które pomogą zapobiegać skutkom nagłych zmian na rynkach finansowych.

Po co mi Ochrona z tytułu Zmienności?

Ochrona z tytułu Zmienności oferuje przede wszystkim szerszy i bardziej wyrafinowany zakres zleceń handlowych oraz ustawień, które mogą być wykorzystywane dla praktycznie każdej strategii, pomagając naszym Klientom uzyskać znaczne korzyści w niestabilnych warunkach rynkowych.

(Materiał partnera)

Brzmi pięknie, ale jakie dokładnie korzyści otrzymuje Klient używający tego narzędzia? Oto one:

  • Możliwość wejścia na rynek z ograniczonym ryzykiem i potencjalnie nieograniczonymi dodatkowymi zyskami dzięki egzekucji zleceń stop i rynkowych jako zleceń limit z predefiniowanym maksymalnym poślizgiem.
  • Ochrona przed błyskawicznymi stratami, które mogą być możliwe, przykładowo, jeśli Twoje zlecenie z limitem ma ustawiony poziom Stop Loss i oba są wyzwalane na tym samym ticku.
  • Możliwość anulowanie zleceń stop, gdy ceny wyzwalające przekraczają predefiniowany maksymalny poślizg cenowy.
  • Szansa na uniknięcie scenariuszy, gdy zlecenie limit (na przykład zlecenie Take Profit) zostało osiągnięte na skoku ceny poza poziom zlecenia (Spike) i nie zostało zrealizowane z powodu braku płynności poza tym poziomem.
  • Szansa na uniknięcie aktywacji zleceń stop z powodu rozszerzonych spreadów podczas publikowania danych ekonomicznych oraz innych nienormalnych warunków rynkowych, które mogą nie prowadzić do faktycznej zmiany poziomu ceny.
  • Możliwość handlu zleceniami limit na większą skalę, zwłaszcza na mniej płynnych rynkach.
  • Możliwość monitorowania wielkości poślizgu przy danym zleceniu.

Więcej o Ochronie z tytułu zmienności, dowiesz się tutaj.

Usługa ta jest dostępna dla wszystkich obecnych oraz przyszłych Klientów Admiral Markets. Chcesz ją przetestować? Nic prostszego, otwórz bezpłatny rachunek demonstracyjny i przetestuj Ochronę z tytułu Zmienności bez ponoszenia ryzyka.

Pamiętaj, zarządzanie ryzykiem to kluczowy element tradingu na rynku Forex i CFD. Wykorzystaj usługę Ochrony z tytułu Zmienności Admiral Markets aby lepiej zarządzać ryzykiem zmienności. Nie ważne czy jesteś początkującym trader czy już tym bardziej zaawansowanym, musisz być przygotowany na ryzyko. Wykorzystaj więc narzędzia pozwalające to ryzyko zminimalizować.

Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.