REKLAMA

Pozbud rozwija segment OZE i przemysłu kolejowego

2021-06-16 12:26
publikacja
2021-06-16 12:26
Pozbud rozwija segment OZE i przemysłu kolejowego
Pozbud rozwija segment OZE i przemysłu kolejowego
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Pozbud chce rozwijać działalność w nowych segmentach - OZE oraz przemysłu kolejowego. Jednocześnie, grupa nie zamierza rezygnować z dotychczasowej działalności - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas środowej wideokonferencji. Pozbud planuje utworzenie struktury holdingowej oraz zmianę nazwy spółki-matki notowanej na GPW.

W segmencie OZE grupa chce stawiać na dewelopowanie projektów OZE oraz sprzedaż i produkcję systemów magazynowania i zarządzania energią, a w segmencie przemysłu kolejowego na obsługę kontraktów na modernizację wagonów kolejowych.

"Wcześniej Pozbud produkował okna, wykonywał inwestycje budowlane, torowe w różnych konsorcjach, jak również deweloperkę. Na dziś uruchomiliśmy osiem projektów, które dewelopujemy pod OZE - będziemy tylko przygotowywać projekty do sprzedaży. Nawiązaliśmy współpracę z partnerem z kapitałem japońskim - chcemy wprowadzić przy tym dewelopowaniu system tzw. elektrowni wirtualnej wraz z połączeniem z magazynem energii" - powiedział prezes Łukasz Fojt.

Zarząd poinformował, że obecnie w weryfikacji jest osiem lokalizacji, które mogą być potencjalnie przeznaczone pod elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe o łącznej mocy 460 MW, a pierwsze projekty mogą przejść w fazę realizacji jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. Zarząd zakłada, że przychody z działalności związanej z projektami fotowoltaicznymi mogą być generowane najwcześniej w przyszłym roku.

"Weszliśmy też w remonty wagonów z partnerem. (...) Wzięliśmy udział w trzech przetargach opiewających na ok. 600 mln zł, z czego jeden został rozstrzygnięty, (...) drugi nie został rozstrzygnięty, trzeci też. Czekamy, zostaliśmy wezwani przez zamawiającego do przedłużenia oferty, co też uczyniliśmy" - dodał prezes.

Jak powiedział wiceprezes Michał Ulatowski, pierwsze przychody z tego segmentu mogą być wygenerowane na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

Pozbud nie zamierza także rezygnować z dotychczasowej działalności, ale ostrożnie patrzy na rynek deweloperski - w tym segmencie chce działać na zasadzie współpracy z partnerem.

"Rozmawiamy z dużą spółką notowaną na giełdzie o tym, by wspólnie realizować projekty deweloperskie. Nie odcinamy się od deweloperki – chcemy zamknąć projekt Strzeszyn-Zacisze – w tym roku powinna się reszta mieszkań sprzedać, wtedy będziemy przystępować do kolejnych realizacji" – powiedział prezes.

"Nie zapominamy o stolarce otworowej - to jest nasza core'owa działalność (podstawowa działalność - PAP). W tym segmencie poczyniliśmy duże zmiany przez ostatni rok. (...) Zmieniliśmy całą strategię, jeśli chodzi o procesy sprzedaży - nastawiamy się na produkcję seryjną i kierujemy sprzedaż, jeżeli chodzi o rynek polski, do deweloperów, generalnych wykonawców, którzy realizują swoje projekty w dużych miastach" - dodał Ulatowski.

Grupa planuje zwiększać przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych do ponad 100 mln zł rocznie w ciągu pięciu lat. Chce także wznowić produkcję i sprzedaż drzwi wewnętrznych.

W segmencie budownictwa Pozbud zakłada udział w kolejnych kontraktach infrastrukturalnych w ramach budownictwa kolejowego, jakie są przewidziane do realizacji do roku 2030.

"Jeżeli chodzi o budownictwo, kontrakt GSM-R, jesteśmy w fazie realizacji. Zaawansowanie kontraktu przekroczyło 30 proc. Do ujęcia w księgach mamy ok. 400-450 mln zł sprzedaży i mówimy o horyzoncie do połowy 2023 r." - powiedział wiceprezes.

Zarząd pytany, czy bierze pod uwagę akwizycje, czy raczej chce stawiać na rozwój organiczny poinformował, że nie wyklucza ewentualnych przejęć.

"Analizujemy różne rozwiązania i jeśli będzie możliwość i okazja nie będziemy się wzbraniać od ewentualnej akwizycji. Obserwujemy rynek i w tych segmentach, w których planujemy być, czy już coś robimy, są możliwości i szanse, więc na pewno jest to brane pod uwagę" - powiedział Ulatowski.

Jak poinformował zarząd, jesienią w planach jest utworzenie struktury holdingowej, w której poszczególne spółki-córki będą odpowiedzialne za realizacje zadań biznesowych z konkretnego segmentu działalności. Ponadto, planowana jest zmiana nazwy spółki-matki notowanej na GPW.

"Pozbud będzie firmą holdingową. (...) W związku z tym, że planujemy działać w różnych branżach, chcemy zmienić nazwę - ma być to nazwa uniwersalna nie kojarząca się z budowlanką, oknami, OZE, czy taborem kolejowym" - powiedział prezes.

Zarząd chciałby, aby w przyszłości sprzedaż segmentów była zrównoważona, ale nie wyklucza, że w związku z budowanym portfelem zamówień mogą zdarzyć się momenty, że któraś ze spółek celowych może generować więcej przychodów.

"Zrównoważenie jest bezpieczne (...). Nie chcemy się opierać na jednej branży. Jeszcze w kilku branżach możemy zaskoczyć, rozmawiamy o tym, ale dzisiaj jeszcze nie możemy o tym powiedzieć" - powiedział prezes.

"Staramy się rozbudowywać grupę - myślę, że da nam to stabilizację" - dodał Fojt. (PAP Biznes)

doa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki