Pożar w katedrze Notre Dame może mieć związek z pracami renowacyjnymi

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu został całkowicie ugaszony - poinformowano we wtorek.

Ogień objął wcześniej dach transeptu (nawy poprzecznej). Jak podaje agencja AFP, cytując przedstawiciela straży pożarnej, główna konstrukcja katedry została uratowana i w całości zabezpieczona.

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy. Ogień pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Pożar udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone, ugaszono go dopiero we wtorek. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową także udało się uratować. Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire ocenił, że pożar spowodował "kolosalne szkody". Spłonął dach nad transeptem i długą nawą główną. Ocalała fasada zachodnia (główna), zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie.

"Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile" - oświadczył w wystąpieniu w poniedziałek późnym wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron. Wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. "Zaapeluję do niej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry" - zaznaczył.

We wtorek rozpoczęła się też zbiórka funduszy we Francji - ogłosiła fundacja "Patrimoine" (dziedzictwo). Jeszcze w nocy François-Henri Pinault - najbogatszy człowiek we Francji, stojący na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zwrócił się do europosłów o przekazanie wynagrodzenia na odbudowę zniszczonej katedry. "Już dzisiaj umieścimy odpowiednią urnę, przy wyjściu z sali plenarnej będzie można odłożyć nasze dzisiejsze wynagrodzenie na ten cel, żeby wyrazić swoją solidarność i rozpocząć odbudowę tego, co będzie trzeba odbudować w katedrze" podkreślił.

Donald Tusk, który bierze udział w ostatnim w obecnej kadencji posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, wyraził solidarność z narodem francuskim w obliczu tragedii w Paryżu. "Mówię to nie tylko jako przewodniczący Rady Europejskiej, ale też jako obywatel Gdańska w 90 proc. zniszczonego (podczas wojny - PAP), a potem odbudowanego. Chcę państwu powiedzieć, że również odbudujecie swoją katedrę" podkreślił.

Następnie zwrócił się do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. "Mówię te słowa z serca Europy, ze Strasburga: włączmy się w proces odbudowy" zaapelował Tusk.

W sfinansowaniu remontu ma pomóc UNESCO i... Polska. "Pan premier zapowiedział, że będziemy się chcieli zaangażować w tę odbudowę, że jest to obowiązek wszystkich Europejczyków" powiedziała wicepremier Beata Szydło. "Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków" dodał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński pytany, jak Polska może pomóc w odbudowie katedry. Na razie rząd czeka na sygnał z Francji. 

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

(fot. Benoit Tessier / Forum/Reuters)

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". 

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

Z powodu pożaru odwołano emisję przemówienia prezydenta Emanuela Macrona do narodu, planowaną na poniedziałkowy wieczór. Sam Macron udał się na wyspę Ile de la Cite (tam mieści się słynna katedra) wraz z premierem Edouardem Philippe'em. Prezydent w tweecie napisał, że podziela "emocje całego narodu".

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. 

Z całego świata płyną głosy wsparcia i współczucia dla Francji z powodu pożaru jednego z jej największych zabytków i symbolu chrześcijaństwa.

Stolica Apostolska jest w szoku z powodu pożaru katedry Notre Dame - ogłosił w poniedziałek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Zapewnił o bliskości z mieszkańcami Paryża i francuskimi katolikami.

"Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - oświadczył watykański rzecznik. Gisotti dodał: "Wyrażamy bliskość z francuskimi katolikami i ludnością Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i za tych, którzy robią wszystko, by stawić czoła tej dramatycznej sytuacji".

(fot. Stoyan Vassev / Forum/TASS)

To straszne patrzeć na ten potężny pożar katedry Notre Dame w Paryżu - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Swoje emocje wyraziła też pierwsza dama USA Melania Trump. Napisała na Twitterze: "Z bólem serca łączę się z ludem Paryżem po zobaczeniu zdjęć pożaru katedry Notre Dame. Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich".

"Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame. Pierwsza część tweetu Tuska jest po francusku, druga po angielsku: "Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute lEurope. We are all with Paris today".

Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki, przejmujące chyba dla wszystkich - tak o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu napisał prezydent Andrzej Duda. "W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich..." - napisał na Twitterze prezydent.

"Brak słów. Na oczach całego świata pali się historia Francji, Europy, świata. W takich chwilach doceniamy prawdziwe znaczenie dziedzictwa i kultury. Dlaczego tylko wtedy? Wyrazy solidarności dla wszystkich Francuzów" - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.(PAP)

klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 51 open_mind

Meczet bez wątpienia zostanie zbudowany na tym miejscu na polecenie francuskich polityków.

! Odpowiedz
2 8 eagleeye

Open_mind uprzedziłeś mnie :-)

! Odpowiedz
3 15 open_mind

Wow .. To tragiczna strata dla ludzkości. To piękna katedra i pomnik pomysłowości naszych przodków. Zastanawiam się, czy to nie było podpalenie motywowane politycznie.

! Odpowiedz
13 14 samsza

Były tam: przedchrześcijańska świątynia, Świątynia Rozumu, Świątynia Najwyższej Istoty, magazyny. Strategicznie może być i meczet. Od 1905r. mają rozdział państwo - kościół, więc mądrość etapu sugeruje przejściowo coś świeckiego, co by im odpowiadało, np. do eutanazji lub aborcji...

! Odpowiedz
9 35 _xyz

Kwintesencja laicyzacji i nonszalancji żabojadów

! Odpowiedz
8 46 open_mind

I tym prostym sposobem, była katedra będzie meczet. Ps. Nie wiadomo jak było ale jeśli podpalenie to lepszy moment trudno by znaleźć. Przetrwała wojny i inne plagi ale obecnych czasów jej się nie udało . Przypadek. Ciekawe co o tym sadzą Muzułmanie? A rzeka płynie 30 metrów obok katedry, natomiast strażacy jak w paraliżu nic nie robili aby ten pożar się nie rozprzestrzeniał jedynie odizolowali od gapiów! Masakra następne 9/11 świat ma do rozgryzienia!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 35 open_mind

Dawniej ludzie z wiaderkami wodę by czerpali z rzeki i ofiarnie polewali co można, dzisiaj robili zdjęcia. Taki mamy klimat ! Prawda pani Elżbieto Bieńkowska ?

! Odpowiedz
4 24 prosefor

Czy znane są już powody podpalenia?

! Odpowiedz
10 58 open_mind

Musimy zrozumieć, że Francja znajduje się obecnie w okresie przejściowym od suwerennego, białego kraju chrześcijańskiego o bogatej kulturze i historii, do głównie muzułmańskiej enklawy niezaprzeczalnego państwa UE. Notre Dame była nie tylko pięknym budynkiem, ale także symbolem trwałości wartości chrześcijańskich i kultury francuskiej. Historia wielokrotnie pokazywała nam, że aby zapoczątkować nową erę, należy zdefiniować symbole (często wielkie budynki) przeszłości, które muszą zostać zniszczone.

Przewiduję, że niestety budynek może zostać zapisany na straty i nie zostanie odbudowany. Na jego miejscu powstanie monstrualne centrum nowoczesnej wiary bez duszy i charakteru, które pozwoli „ludziom wszystkich wyznań spotykać się i oddawać cześć”. Dalej przewiduję, że z czasem stanie się gigantycznym meczetem.


Ludzie Republiki Francuskiej uważam, że jest to zdarzenie obliczone, aby złamać ducha. Czas,: Tydzień przed Wielkanocą, jest również wysoce podejrzany.

Macie satanistycznego globalistę za prezydenta, który nie chciałby niczego więcej, niż uwolnić Francję od jej bogatej chrześcijańskiej historii, dziedzictwa i kultury i zastąpić ją pustą, płytką, egoistyczną kulturą pozbawioną jakiejkolwiek duchowości lub duszy.

Życzę dla Ludu Francji wszystkiego najlepszego w tych mrocznych czasach. Ludzie prawi całego świata są z wami!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 31 open_mind

Francja płonie od miesięcy, to nie jest nowość, a straty są coraz WIĘKSZE. A podpalacze zmieniają fronty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil