Pożar pod Atenami w rok po tragedii

2019-07-23 18:05
publikacja
2019-07-23 18:05
fot. ALKIS KONSTANTINIDIS / Forum

W rocznicę pożaru pod Atenami, w którym życie straciło ponad 100 osób, znowu płonie las, zagrażając domom w okolicach greckiej stolicy. We wtorek strażacy poinformowali, że w walce z pożarem koło miejscowości Rafina wykorzystywane są trzy samoloty gaśnicze.

Drogę prowadzącą do Rafiny zamknięto; rejon tej miejscowości jest obszarem popularnym wśród amatorów kąpieli morskich.

Rok temu pożar, który wybuchł w niedalekiej miejscowości wypoczynkowej Mati, 30 km od Aten, i rozszerzył na nadmorskie tereny, zniszczył ponad 1000 domów. Ludzie usiłowali ratować się wtedy przed duszącym dymem, uciekając morzem.

Wcześniej we wtorek w Mati odbyło się nabożeństwo z udziałem nowego premiera Grecji Kyriakosa Micotakisa w intencji zeszłorocznych ofiar. Poprzedni rząd - jak napisała agencja Reutera - przypisał tamten pożar podpaleniu. Mati do tej pory nosi jego ślady. Nowy rząd zapowiada serię działań pomocowych.

W poniedziałek w parlamencie Micotakis obiecał odblokowanie funduszy na pomoc dla pogorzelców, którzy nadal czekają na pozwolenia budowlane i odszkodowania. Pomoc i odszkodowania uruchomione zostaną w sierpniu; rząd przeznaczy na nie do 31 mln euro. Ludzie poparzeni rok temu dostaną teraz bezpłatną pomoc lekarską i leki; wcześniej raporty wskazywały na brak takie pomocy. Według Micotakisa domy straciło wówczas ponad 4300 ludzi; zostaną oni na pięć lat zwolnieni z podatku od nieruchomości. (PAP)

klm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki