REKLAMA

Pożar obozu uchodźców w Grecji. Niemcy i Francja chcą przyjąć nieletnich do siebie

2020-09-10 20:11
publikacja
2020-09-10 20:11
fot. ALKIS KONSTANTINIDIS / Reuters

Niemcy i Francja chcą przyjąć nieletnich imigrantów, którzy pozostali bez schronienia po pożarze, jaki strawił przeludniony obóz Moria na greckiej wyspie Lesbos - ogłosiła w czwartek kanclerz Angela Merkel. Holandia proponuje, że przyjmie ok. 100 migrantów.

"Zapytałam greckiego premiera (Kyriakosa Micotakisa), jak możemy pomóc. Jego życzeniem było, abyśmy przyjęli nieletnich przywiezionych na kontynent" - powiedziała Merkel podczas uroczystości z okazji 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec.

"Nawiązaliśmy kontakt z Francją. Niemcy i Francja wezmą udział (w tej inicjatywie - PAP)" - dodała.

Gotowość do przyjęcia ok. 100 migrantów z Morii, w tym nieletnich, zgłosił też rząd Holandii. "Rząd holenderski jest otwarty na prośbę Grecji w sprawie przyjęcia grupy nieletnich i rodzin po strasznych wydarzeniach w greckim obozie Moria" - oświadczyła wiceminister sprawiedliwości i bezpieczeńswa Ankie Broekers-Knol w komunikacie.

Wcześniej agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne, poinformowała, że kanclerz Niemiec i prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczęli w czwartek działania, które mają umożliwić przyjęcie przez kilka krajów UE ok. 400 małoletnich migrantów z obozu Moria.

Macron zapowiadał rozmowy na temat dramatycznej sytuacji humanitarnej w Morii z kanclerz Merkel i premierem Grecji w czwartek rano. „Chcemy, aby Niemcy, Francja, z kilkoma innymi krajami europejskimi, w porozumieniu z Komisją Europejską, znalazły solidarne rozwiązanie” - powiedział Macron podczas konferencji prasowej w Ajaccio na francuskiej Korsyce.

„Staramy się przekonać jak najwięcej krajów europejskich do przyjmowania uchodźców, w szczególności nieletnich” – powiedział prezydent.

"Migracja nie jest problemem krajów, do których przybywają ludzie" - oceniła Merkel. "Nie jest to również problem niemiecki. Musi stać się bardziej odpowiedzialnością europejską" - dodała.

Obóz Moria, w którym przebywa ponad 12 tys. osób, został prawie całkowicie zniszczony podczas pożarów w nocy z wtorku na środę i w środę. Greckie władze poinformowały, że badają, czy doszło do celowych podpaleń. (PAP)

kib/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki