REKLAMA

Powtórka z kryzysu? Francuzi masowo odchodzą z pracy, chcą lepiej zarabiać

2022-08-19 17:26
publikacja
2022-08-19 17:26
Powtórka z kryzysu? Francuzi masowo odchodzą z pracy, chcą lepiej zarabiać
Powtórka z kryzysu? Francuzi masowo odchodzą z pracy, chcą lepiej zarabiać
fot. William Perugini / / Shutterstock

W pierwszym kwartale 2022 roku prawie 520 tys. osób we Francji zdecydowało się na odejście z pracy, w tym 470 tys. rozwiązało umowy zawarte na czas nieokreślony. Francuzi chcą więcej zarabiać – wskazują eksperci rynku pracy cytowani w piątek przez "Le Figaro".

Pracownicy poszukują lepszych warunków pracy i lepszych wynagrodzeń z uwagi na rosnącą inflację, która w lipcu wzrosła o 6,1 proc. w ujęciu rocznym - komentuje dziennik.

„Jest to najwyższa liczba (osób zwalniających się) od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-2009”, kiedy około 510 tys. pracowników złożyło dymisje - podało w czwartek francuskie ministerstwo pracy.

Wyjątkowe trudności ze znalezieniem pracowników ma branża produkcyjna i usługowa.

Resort pracy i urząd statystyczny Insee wskazują jednak, że jednocześnie we Francji zaobserwowano gwałtowny skok wskaźnika zatrudnienia, który wzrósł o 68 proc. w ujęciu rok do roku, co jest absolutnym rekordem i najwyższym przyrostem odkąd rozpoczęto prowadzenie takich statystyk w 1975 roku.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z Paryża Katarzyna Stańko 

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
daniel_1
Jednego nie mogę tylko zrozumieć:
W jaki sposób odejście z pracy zwiększa zarobki?
karbinadel
Kryzys chyba polega na tym, że ludzie nie mogą znaleźć pracy, a nie że ją rzucają?
bt5
Widac że młody jesteś. W latahc 80 - tych w PRL było permanentnie 600 tys wakatów. Nawet jak kogoś uchylającego się od pracy milicja zaprowadziła siła do pośredniaka ( to warant lepszy , bo alternatywnie mogli wysłac do obozu pracy na Zuławy) to nader często pracowano tylko do pierwszej wypłaty. Za to za prawdziwe pieniądze były Widac że młody jesteś. W latahc 80 - tych w PRL było permanentnie 600 tys wakatów. Nawet jak kogoś uchylającego się od pracy milicja zaprowadziła siła do pośredniaka ( to warant lepszy , bo alternatywnie mogli wysłac do obozu pracy na Zuławy) to nader często pracowano tylko do pierwszej wypłaty. Za to za prawdziwe pieniądze były kilopmetrowqe kolejki przed ambasadami krajów zachodnich. Jednak władze PRLu były na tyle uczciwe że nazwywały tą sytuację kryzysem.
karbinadel odpowiada bt5
A co ma jedno z drugim wspólnego? Przecież we Francji nie panuje realny socjalizm a la PRL (który wbrew twym przypuszczeniom dość dobrze pamiętam), a osoba która się zwalnia z pracy nie wyjeżdża na Saksy :)
bt5 odpowiada karbinadel
Można polemizowac czy we Francji nie ma realnego socjalizmu. Za PRL nie każdy co porzucał pracę wujezdzał na saksy. Dziś tez ludzie w Polsce rzucają papierami (np. w Biedronce ) i odchodza. Różnica miedzy Francją a Polska jest taka że w Polsce rzucają pracę bo taka Biedronka nie chce podniesc o 100 euro , a we Francji rzucają prace Można polemizowac czy we Francji nie ma realnego socjalizmu. Za PRL nie każdy co porzucał pracę wujezdzał na saksy. Dziś tez ludzie w Polsce rzucają papierami (np. w Biedronce ) i odchodza. Różnica miedzy Francją a Polska jest taka że w Polsce rzucają pracę bo taka Biedronka nie chce podniesc o 100 euro , a we Francji rzucają prace bo proponowana podwyzka była uwłaczajaca czyli 100 euro.
arzab
Zawsze mogą przyjechać do Polski gdzie nie ma bezrobocia a jest świetlana przyszłość !
gruking
Zatrudnię francuzów i niemców do sprzątania.
pikawka
rekordowo wzrosl bo rekordowo spadl. kiedys takich manipulantow stawiano pod sciana i nie zalowano.
bha
Cóż... Ile można lat udawać jarząbka, być wyzyskiwanym i czuć że jawnie żeruje ktoś, coś na pracy innych latami najtniej jak się tylko da i uda udając jarząbka nie bez celu. Niestety od dawna w coraz większym ogromie branż i zawodów w wielu krajach ludziom proponuje się na rynku w ogromie zawodów lub mogą zarobić oficjalnie coraz Cóż... Ile można lat udawać jarząbka, być wyzyskiwanym i czuć że jawnie żeruje ktoś, coś na pracy innych latami najtniej jak się tylko da i uda udając jarząbka nie bez celu. Niestety od dawna w coraz większym ogromie branż i zawodów w wielu krajach ludziom proponuje się na rynku w ogromie zawodów lub mogą zarobić oficjalnie coraz bardziej minimalne grosiki na coraz mniej im wystarczające niestety w sprytnie narastającej nie bez celu garstki za kotarami inflacyjnej drożyżnie szczególnie wysokiej w Detalu, gdzie ceny rosną non stop jak w kalejdoskopie bez umiaru. Obłuda rynkowych niby rosnąch i niby coraz godniejszych dla wszystkich na rynku, w gospodarce płac i stawek sięga już zenitu więc co się dziwić że ludzie mają jej coraz szerzę i szerzej dość.
jaszczura
No patrz, za komuny był nakaz pracy i nie musiałeś łamać sobie głowy. Raz sierpem, raz młotem?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki