Powstanie państwowa autostrada dla bogaczy

Rząd zbuduje A1. Zła wiadomość dla kierowców jest taka, że droga będzie musiała na siebie zarobić, a co za tym idzie - można spodziewać się wysokich opłat za przejazd.

Powstanie państwowa autostrada dla bogaczy
Źródło: SXC

Przed końcem roku powstanie spółka specjalnego przeznaczenia. Będzie odpowiadała za budowę i zarządzanie 140 kilometrów autostrady A1 z Tuszyna do Pyrzowic. Najpierw zrealizuje - zamiast Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - ten odcinek, uzyskując środki między innymi z emisji obligacji. Potem będzie nią zarządzała i pobierała opłaty od kierowców - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zła wiadomość dla kierowców jest taka, że specspółka będzie musiała na siebie zarobić. Co gorsza dla ich portfeli, nie będzie przy tym ograniczona przepisami unijnymi. GDDKiA została wykluczona z projektu, bo budując A1, musiałaby posiłkować się dotacjami UE. W takim wypadku przez 5 lat od zakończenia budowy na trasie nie można by zarabiać.

Przy wariancie, który przyjmie rząd, spółka celowa będzie mogła pobierać opłaty za przejazd zbliżone do tych, jakie pobierają koncesjonariusze prywatni.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/kl/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~qwerty

koniec z daciami jadacymi 110 km /h

! Odpowiedz
0 0 ~pop

juz jednego mamy co zarzadza niezdudowana elektrownia jadrowa wiecej juz nam takich osob nie potrzeba a jak smiem twierdzic tam bedzie takich osob dziesiatki /kasssssa panowie

! Odpowiedz
0 0 ~s500

i tak gliny beda walic mandaty to po cholere mi taka droga
skoro place to ma byc bez limitu jak w usa !

! Odpowiedz
0 0 ~paweł

A w którym to "USA" nie ma limitu prędkości na autostradach, ktoś ci bajek naopowiadał a ty łyknąłeś jak szczerbaty suchara.

! Odpowiedz
0 0 ~hajnel

Tak to jest w kapitaliźmie-za wszystko trzeba płacić jak się chce korzystać z czyjejś inwestycji,ale płacą tylko ci co jeżdżą! W socjaliżmie było podobnie,tyle że państwo wszystko utrzymywało z naszych podatków i nie trzeba było płacić osobiście za korzystanie z dróg,ale płacili wszyscy,nawet ci co nie mieli aut.

! Odpowiedz
0 0 ~Jonasz

kolejne zlodziejstwo mafii w naszym kraju, kiedy mafia zarabia najwieksze pieniadze? jak jest legalna. wypierdolił bym i ch z naszego kraju bo dopiero co wybudoiwany odcinek A1 z gliwic do pyrzowic jest nierówny, w dodatku aQuaplaning jest spowodowany zła konstrukcja

! Odpowiedz
0 0 ~reml

pytanie dla rządzących, czy nowa spółka wykupi, jeżeli tak to za czyje pieniądze, tereny na których będzie przebiegać autostrada, albo odnowi nawierzchnię na istniejącej już starej A1 wybudowanej już za czasów Gierka łączącej Katowice z Częstochową i Lodzią. Już raz powstała jedna spólka, która uwlaszczyła się na starej autostradzie A4 lączącą Katowice z Krakowem gdzie za przejazd 68 km trzeba płacić około 16 zl.
Podejrzewam, że chodzi o kradzież istniejącej już A1 i uwłaszczenie się złodziei na państwowej drodze, ponieważ nie stać będzie nową powstającą spółkę na wygospodarowanie takiej ilości pieniędzy na budowę nowej A4.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~JK

Czyli to co Gierek a właściwie my (w socjalizmie wszystko było "nasze") zbudowaliśmy w latach 1970-tych i było przez tak długi czas "za darmo" (podatki przecież wszyscy w paliwie i nie tylko płacimy) teraz będzie podrasowane i płacić będziemy jak za zboże... No po prostu zielona wyspa szczęścia!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~toy story

Jeżeli nie będzie wymaganego natężenia ruchu (czytaj kasy), to budżet będzie dopłacał prywatnym koncesnonariuszom, czy taki będzie zapis w umowie? Kasa musi być, nasze kamienice i ulice.

! Odpowiedz
0 0 ~MARYSKA CHAM

OLAĆ ,NIE JEZDZIC I NIE PŁACIĆ.............NA WÓZ DRABINIASTY TRZA SIE PRZERZUCIC ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil