REKLAMA

Powstanie nowy rodzaj wojsk. Deklaracje prezydenta i szefa MON

2023-01-27 13:28, akt.2023-01-27 17:40
publikacja
2023-01-27 13:28
aktualizacja
2023-01-27 17:40

Trwają prace, które zmaterializują się już w najbliższym czasie  - powstanie nowy rodzaj wojsk. Będą to wojska medyczne - zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Powstanie nowy rodzaj wojsk. Deklaracje prezydenta i szefa MON
Powstanie nowy rodzaj wojsk. Deklaracje prezydenta i szefa MON
fot. LINDSEY WASSON / / Reuters

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda; wziął w niej udział również wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Andrzej Duda dziękował pracownikom Instytutu za opiekę nad żołnierzami i ich rodzinami, a także za leczenie cywilnych pacjentów z całego kraju. Wyrazy uznania prezydent wypowiedział pod adresem WIM również za zaangażowanie w walce z pandemią Covid-19.

Wyrazy uznania prezydent skierował także za pomoc Ukrainie. "Wiem, że leczycie rannych żołnierzy, że wspieracie ukraińskie służby medyczne, że doskonalicie ich prowadząc szkolenia, że współpracujecie z nimi na co dzień. W istocie zatem, każdego dnia swojej służby tutaj niesiecie także i pomoc broniącej się przed rosyjską napaścią Ukrainie" - mówił.

Prezydent dziękował kadrze WIM również za budowanie fenomenalnego wizerunku Polski i jej wojskowej służby medycznej na arenie międzynarodowej, wśród sojuszników. Wskazał w tym kontekście m.in. działania medyków w Afganistanie i Iraku.

Andrzej Duda gratulował dyrektorowi WIM gen. Grzegorzowi Gielarakowi, który szefuje Instytutowi od 2007 r., wielkiego zaangażowania, szerokie patrzenia za system ochrony zdrowia i niezwykle dynamicznego rozwoju placówki.

"Przed państwem także wielkie dzieła. Dzisiaj są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN - wojsk medycznych" - poinformował Andrzej Duda.

"Czasy, które obserwujemy dzisiaj z bliska pokazują jak niezwykle jest to ważne, jakie znaczenie ma medycyna pola walki dla wsparcia w sytuacji, kiedy konflikt zbrojny, który się toczy ma wymiar poważny" - dodał.

Andrzej Duda wskazał, że wnioski płynące z sytuacji na Ukrainie, pokazują, iż potrzebne są kompleksowe, jednoznaczne działania i nowe rozwiązania.

Wicepremier, szef MON akcentował podczas uroczystości, że "bezpieczeństwo, nad którym czuwa Wojsko Polskie, ma wiele wymiarów - w tym także wymiar dotyczący bezpieczeństwa zdrowotnego". "I tu bardzo ważną rolę odgrywa Wojskowa Służba Zdrowia; cieszy się zresztą ona dużym zaufaniem ze strony Polaków" - powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił, wojskowa służba zdrowia jest "zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc". Zwrócił uwagę, jak wiele przedsięwzięć zostało zrealizowanych na przestrzeni 20 lat.

"Kiedy sięgamy pamięcią do ostatnich wydarzeń, niewątpliwie wielką rolę odegrała Wojskowa Służba Zdrowia podczas pandemii. Jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie szpitali, w tym szpitala modułowego" – wskazał minister, dodając, że WIM charakteryzuje się tym, że "poszukuje rozwiązań i wdraża w życie nowe rozwiązania, bardzo często przełomowe".

Akcentował, że WIM stał się też Państwowym Instytutem Badawczym. "Wszystkie prace naukowe mogą być przekładane na praktykę" – mówił.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku otwarty został, będący filią WIM, szpital wojskowy w podwarszawskim Legionowie.

"Jestem głęboko przekonany, że Wojskowa Służba Zdrowia będzie się dynamicznie rozwijała" – stwierdził szef MON.

Zaznaczył, że istnieje omówiona z prezydentem Andrzejem Dudą koncepcja działań w tej sprawie. "To rzeczywiście jest istotne ze względu na wszystkie wyzwania, przed którymi stanął świat" – stwierdził, wskazując m.in. na napaść Rosji na Ukrainę.

Aby skutecznie odstraszyć agresora – jak dodał – Polska wzmacnia swoje siły zbrojne. Rozwój wojskowej służby zdrowia obok wzmocnienia liczebnego, zakupów uzbrojenia i szkoleń "tworzy jedną całość, która jest gwarantem bezpieczeństwa naszej ojczyzny".

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Gielerak wspominał początki instytutu w 2002 r. i ówczesne zagrożenia i napięcia na arenie międzynarodowej, w tym wojnę z terroryzmem, konflikty w Iraku i Afganistanie, które "potwierdziły, jak bardzo polskie wojsko potrzebowało szpitala mającego potencjał jednostki badawczo-rozwojowej potrafiącego skutecznie reagować na dynamicznie zmieniające się potrzeby armii".

Szef WIM akcentował jednocześnie, że niezależnie od militarnych wyzwań Wojskowy Instytut Medyczny intensywnie rozwijał swoją działalność na krajowym rynku zdrowia, a dzięki wsparciu MON i własnym inicjatywom gospodarczym oraz projektowym kontynuował wieloletni program rozbudowy i modernizacji. Dzięki temu, jak wskazał, powstało wiele nowych obszarów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, a kolejne kliniki i zakłady uzyskały nowoczesny sprzęt.

Prof. Gielerak mówił, że "po agresji Rosji na Ukrainę widać, że z geostrategicznego punktu widzenia mamy do czynienia z nowo kształtująca się w naszej części świata sytuacją". "Zmianie ulegają role państw regionu Europy Środkowej, otwiera się nowa perspektywa porządku świata, wraz z nowym miejscem Polski, naszych sojuszy, regionalnego znaczenia gospodarczego i militarnego" – wskazał.

Dla realizacji naszych interesów – jak kontynuował – potrzebna jest wiedza, doświadczenie i praktyka sprawdzona w działaniu. "Na szczęście, tu nawiążę do WIM - naszego jubilata, istnieją obszary państwa, które z niestabilnością powodowaną konfliktami zbrojnymi, mają do czynienia niemal od zawsze. Dzięki temu mogą stanowić nieocenioną pomoc w kształtowaniu (…) skomplikowanej rzeczywistości" – zaznaczył gen. Gielerak. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ rbk/ mml/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (16)

dodaj komentarz
carlito1
Mamy armię urzędasów to nie starczy?
itso_rift
ci to sa jak balast najprawdopodobniej jeszcze ci nuż w plecy wbiją
lebski_gosc
Poborowymi będą lekarze i wszyscy około medyczni? To nawet by się zgadzało z naszą historią czystek elit, która to jest tradycją. Szykuje się mega wojna i upadek cywilizacji. Pamiętajcie że ci źli tym sterują.
prawnuk
Żadna inwestycja organizacyjna w wojsku nie ma sensu. Na dziś wydaje się najmądrzej powielić w 100% model ukraiński. Czyli trzeba kopiować tamtejsze rozwiązania - ale jeszcze poczekać na koniec wojny.
A w przypadku zwycięstwa Ukrainy - co wcale nie jest pewne - wprowadzić ją do NATO, a wydatki militarne ograniczyć wtedy do poziomu
Żadna inwestycja organizacyjna w wojsku nie ma sensu. Na dziś wydaje się najmądrzej powielić w 100% model ukraiński. Czyli trzeba kopiować tamtejsze rozwiązania - ale jeszcze poczekać na koniec wojny.
A w przypadku zwycięstwa Ukrainy - co wcale nie jest pewne - wprowadzić ją do NATO, a wydatki militarne ograniczyć wtedy do poziomu niższego niż edukacyjne
lutobor
Tamtejsze rozwiązania są takie, że już dawno temu byłoby pozamiatane na Ukrainie, gdyby nie uzbrojenie z zachodu- w tym z Polski.
itso_rift
wychodzi na to ze będziesz zmuszony sam pomyśleć o zgrozo :D
prezestak
A już myślałem ze kosmiczne i będą odpowiedzialne za dojenie Polaków na kosmicznych cenach energii
andregru
Płaszczak i spółka tworzą armię młodych 40letnich emerytów na utrzymaniu pracujących do śmierci Polaków.
vacarius
Jeśli nie będzie za rok 100zł to nic nie rośnie.
zoomek
Myślę że wrogiem będą niezaszczepieni. Z tego co czytałem będą unieruchamiać i uszczęśliwiać terapią mRNA. Sugeruję i to absolutnie poważnie zakup broni. Bezbronnych dojadą.

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki