Powstanie baza podatników VAT. Rząd znowelizował ustawę

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. 

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera)

Przewiduje on utworzenie jednej bazy podatników VAT, a wśród danych o firmach znajdą się m.in. ich numery kont, na które powinny być dokonywane przelewy.

Celem tego projektu - jak podkreśliło w uzasadnieniu Ministerstwo Finansów - jest dalsze uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT.

Jak wyjaśniono, proponowane zmiany przewidują połączenie w jednej bazie informacji zawartych w dwóch wykazach, tj.: podatników, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT oraz podatników, których rejestracja została przywrócona. Wykaz zostanie rozszerzony o podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, czyli o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z VAT.

Projekt zakłada, że baza będzie prowadzona przez szefa KAS w postaci elektronicznej na stronie resortu finansów - będzie aktualizowana na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę.

Zdaniem MF wykaz będzie stanowił bardzo ważne narzędzie dla podatników, którzy będą mieli możliwość weryfikacji informacji o swoich kontrahentach, a więc informacji przede wszystkim o aktualnym statusie rejestracji kontrahentów na wybrany dzień dla celów VAT w okresie wskazanym w projekcie.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 9 neumarkt

Rząd Morawieckiego ograniczył lukę VAT, która od roku 2008 zaczęła rosnąć. Mimo stałego wzrostu gospodarczego relacja wpływów z VAT do PKB w latach 2008-2016 spadała.

Uszczelnienie luki VAT spowodowało nagły wzrost relacji wpływów z VAT do PKB w 2017 r. (do 7,9 proc.) oraz w 2018 r. (do 8,3 proc.). Tym samym relacja ta przekroczyła wartość z 2007 r. – luka została uszczelniona.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 wektorwg

Szkoda że jako doradca w rządach PO PSL taki wyrywny nie był. Ale załatwić robotę synowi Obatela miał czas

! Odpowiedz
0 4 karbinadel

Szkoda tylko, że pieniądze z uszczelnienia wydają na kupowanie głosów, a nie na inwestycje

! Odpowiedz
4 8 zenonn

Ta nie wystarczy?

https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.