REKLAMA

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i fundusz cyberbezpieczeństwa

2021-07-27 12:55, akt.2021-07-27 13:35
publikacja
2021-07-27 12:55
aktualizacja
2021-07-27 13:35
Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i fundusz cyberbezpieczeństwa
Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i fundusz cyberbezpieczeństwa
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Rząd powoła Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz fundusz cyberbezpieczeństwa. Jak zapowiedział we wtorek premier Morawiecki, "tworzymy służbę, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom, to plaga XXI wieku".

Na wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Morawiecki zaznaczył, że w ślad za rozwojem różnych technologii podążają także przestępcy. "Dziś widzimy, że do starych zagrożeń dochodzą nowe zagrożenia z tego świata, który coraz mocniej dominuje w naszym życiu" - wskazał premier.

"Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym" - powiedział Morawiecki.

"Dlatego, aby tym wyłudzeniom, kradzieżom, manipulacji, różnego rodzaju atakom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, tworzymy służbę, która będzie specjalnie dedykowana, specjalnie będzie zajmowała się tylko tymi problemami - prócz już dzisiaj istniejących departamentów, miejsc w służbach cywilnych i służbach specjalnych, które miały to na swojej uwadze" - zapowiedział premier.

Morawiecki na konferencji prasowej mówiąc o "szerzących się ceberatakach" stwierdził, że "nadszedł czas, by powołać służbę, która na te ataki odpowie".

"Między policją a cyberprzestępcami istnieje wyścig zbrojeń. Kto szybciej dojdzie do nowych metod, kto je opanuje, ten uzyska przewagę" - powiedział premier. Dlatego - jak wyjaśnił - rząd chce, by policja miała "odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania, a przede wszystkim kompetencji" do walki z cyberprzestępczością. "To, co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia" - dodał.

Poinformował, że w tym celu zostanie powołany "fundusz cyberbezpieczeństwa", który będzie opiewał na kwotę ok. 0,5 mld zł i z którego ma być finansowana walka z cyberprzestępczością. Premier zapewnił, że internet "nadal może być obietnicą lepszego świata", które "zbliża ludzi do siebie". "Ale warunek jest jeden - musimy z niego przepędzić przestępców" - stwierdził.

Kamiński podkreślał, że projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości został przygotowany w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Przekonywał, że CBZC będzie "jednym ze znaków firmowych polskiej policji" i będzie prowadziło na szeroką skalę walkę z przestępczością kryminalną w cyberprzestrzeni.

Minister podkreślał, że CBZC będzie miało analogiczną strukturę do Centralnego Biura Śledczego Policji.

"W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające" - ocenił. Podkreślał, że funkcjonariusze mają komórkę w Komendzie Głównej Policji i w komendach wojewódzkich.

"Potrzebne tutaj jest przełomowe działanie, potrzebna jest poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo, taką inwestycją będzie powołanie nowej, specjalnej, dobrze zorganizowanej służby. Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby" - zapowiedział Kamiński.

Praca i zarobki w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości

"To ma być bardzo nowoczesna służba, złożona w dużej mierze z nowych policjantów. Służba ta będzie prowadziła nie tylko działania dochodzeniowo-śledcze, ale w dużej mierze bardzo zaawansowane działania operacyjne. Będzie stosowała najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane metody pracy operacyjnej, takie jak prowokacja policyjna, zakup kontrolowany" – powiedział Kamiński we wtorek na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zapowiedział dla przyjmowanych do Biura "zupełnie oddzielną ścieżkę naboru i zupełnie oddzielną siatkę płac". "Będzie liczyła się tylko ich wiedza informatyczna; zrezygnujemy z testów fizycznych. To, co w głowie, jest najważniejsze" – powiedział Kamiński we wtorek na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. "To musi być służba atrakcyjna, przyciągająca ludzi z rynku" – dodał.

Funkcjonariuszom nowej służby mają ustawowo przysługiwać stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji. "To oznacza, że w praktyce będą zarabiali 10-15 tys. zł netto" – powiedział minister.

Służba ma liczyć ok. 1800 funkcjonariuszy. "Chcemy, żeby powstała w pełnym wymiarze do 2025 r." – zadeklarował.

Służba ma otrzymać "nowoczesną, bezpieczną centralę", która zostanie zbudowana na warszawskich Szczęśliwicach na działce zarządzanej przez policję.

Autorzy: Sonia Otfinowska, Aleksander Główczewski, Krzysztof Kowalczyk, Wiktoria Nicałek

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
nie ma co się łudzić każdy polka to przestępca czekamy na dowody z odciskami palców i posiadacz grzechu pierworodnego !
itso_a_dlaczego
Polak* bo Polce można więcej :D
the_mind_renewed
I jeszcze „wincyj” czołgów z USA! Polacy to głupcy tak nas stwórca posadowił. Amen.
the_mind_renewed
The US-German Hybrid War Against Poland Is Intensifying
http://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2136
the_mind_renewed odpowiada the_mind_renewed
Robi mi się niedobrze widząc zgrzybiałego prezydenta USA-klauna i wschodnioniemiecką fabrykę Stasi uśmiechających się i ściskających dłonie
the_mind_renewed odpowiada the_mind_renewed
Polska broni tradycyjnej jednostki rodzinnej i modelu judeo-chrześcijańskiego – bez względu na to, czy jednostka jest ateistą, czy nie.

Niemcy i Biden forsują kulturową marksistowską agendę LGBT Nowy Wspaniały Świat, stąd Polska i Węgry są nowym wrogiem.
itso_a_dlaczego
oni nadal myślą ze te czołgi to na ruskich :D
andregru
"Premier zapewnił, że internet "nadal może być obietnicą lepszego świata", które "zbliża ludzi do siebie". "Ale warunek jest jeden - musimy z niego przepędzić przestępców"" - czy mówił o sobie i swoich partyjnych kolegach ?
demeryt_69
Przestępcami będą ci, którzy będą donosić o przekrętach koryciarzy albo publikujący stenogramy z taśm od Sowy :)

itso_a_dlaczego
no i lipa z tych lekcji informatyki strata czasu :D

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki