Powstała policyjna specgrupa do ścigania piratów drogowych

Komendant Stołeczny Policji powołał specjalną grupę o nazwie SPEED, w której skład wchodzą funkcjonariusze z drogówki i innych komórek KSP. Ich cel to walka z przekraczaniem prędkości na drogach. Przez kilka tygodni zatrzymali 975 kierujących.

(Policja.pl)

Grupa została powołana pod koniec października. Szefem SPEED-u został mł. insp. Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

"Prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Grupa SPEED powstała, by przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych. Działamy zdecydowanie. Chcemy ukrócić karygodne i agresywne zachowania na drodze, być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości" podał w piątek w rozmowie z PAP Jakubczak. Trzon grupy stanowią policjanci z WRD KSP, wspierani przez funkcjonariuszy innych komórek. Policja nie ujawnia, ilu dokładnie policjantów wchodzi w skład specgrupy.

SPEED działa na terenie całego garnizonu stołecznego, czyli Warszawy i okolicznych powiatów, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane i jeden najnowszy nabytek WRD - oznakowany radiowóz KIA Stinger GT. Jak podaje Jakubczak, pomiary prędkości prowadzone są "zarówno statycznie jak i dynamicznie".

Efekty pierwszych tygodni działania grupy SPEED to zatrzymanie 975 kierujących, którzy nie dostosowali prędkości do ograniczeń. 209 z nich straciło prawo jazdy na trzy miesiące, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. 612 kierowców zostało ukaranych mandatami, 593 pouczono, a w 11 przypadkach zastosowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 41 dowodów rejestracyjnych. Oprócz tego policjanci stwierdzili blisko 180 innych wykroczeń, jak np. rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy, nieprawidłowa zmiana pasa itd.

Dane obejmują działania od końca października do 5 grudnia. (PAP)

Autorka: Hanna Złotorowicz

hz/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 12 karbinadel

Najczęstszą przyczyną wypadków nie jest prędkość, lecz głupota. Oczywiście, może się ona objawiać również szaloną prędkością, ale jest wiele innych, równie niebezpiecznych zachowań. Tyle że prędkość jest wygodna dla policji, bo łatwo ją zmierzyć i ukarać "pirata".

! Odpowiedz
4 3 niepelnosprawny_org

to co sie dzieje na drogach to juz farsa, przynjamniej u mnie w regionie, jazda pod prad to codzienna wielokrotnisc widziana, jak ci sie uda przejsc na przejsciu na przejsciu bez swiateł nieodmówiwszy 100-u pacierzy to jak wygrana w totka, jak co najmniej kilka razy ci sie nie zatrzyma przed nogami na przejsciu dla pieszcych na światłach jak wygrana w totka, jak z bocznej drogi ci codziennie ktoś nie wyjedzie przed nosem to jak wygrana w totka, szczególnie ci z podporzadkowanych, ostatnio co drugi (!) zatrzymuje sie w połowie czesc na podporzadkowanej, czesc na głównej drodze i rob co chcesz, jeszcze ci w czolo pobije taki "dzieciak" z tymze "dzieciak" w kazdym wieku....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 29 marcin321

Ok, na pewno się przydadzą ale nie rozumiem po co aż specgrupa? Przecież to zadanie każdego policjanta z drogówki. Mamy rozumieć, że reszta nie wykonuje swoich obowiązków dostatecznie?

! Odpowiedz
2 13 wektorwg

Na takie działania powinna iść kasa z fotoradarów

! Odpowiedz
40 26 slc350

Nie ma się z czego cieszyć... To tylko kolejny aparat nacisku... Tyle ile pIS utworzyło nowych służb, rejestrów, głupich przepisów, narzędzi do inwigilacji i karania, to nie utworzył żaden rząd. W ramach uproszczenia są przeprowadzane podwyżki na VAT z 8 na 23%.. Po kilka dni, a to strzykawki, a to lekarstwa dla zwierząt. .. wszystko to skończy się liniowym 23%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 53 czajos

To akurat pozytywny aparat nacisku. I takich nacisków powinno być zdecydowanie więcej.
Zbyt wielu debili porusza się po naszych drogach/ulicach.
Brawo Policja.

! Odpowiedz
5 17 zenonn

Jeżdżących "szybko i bezpiecznie" zdecydowanie należy karać" Za granicą są potulni.
Ochroniarza kaczyńskiego policjant powinien był zastrzelić.
VAT powinien mieć jedna stawkę, a nie kilka do dowolnej interpretacji funkcjonariuszy.
Uhahany kraj i jego mieszańcy
Fuj

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil