Powstał przewodnik dla bezdomnych w Warszawie. Podpowie, gdzie zjeść, spać i się umyć

2020-02-04 14:03
publikacja
2020-02-04 14:03

Z myślą o osobach bezdomnych żyjących w Warszawie oraz tych wszystkich, którzy chcą im pomóc Wspólnota Sant'Egidio przygotowała czwartą edycję bezpłatnego przewodnika "GDZIE zjeść, spać, umyć się".

/ FORUM

Przewodnik "GDZIE zjeść, spać, umyć się" zbiera i porządkuje dane adresowe i kontaktowe do instytucji, organizacji i wspólnot pomagających osobom w kryzysie bezdomności. Ma formę książeczki w formacie A6, który umożliwia schowanie jej do kieszeni przez osobę bezdomną. Integralną jej częścią jest mapa Warszawy, na której oznaczone zostały miejsca, gdzie można otrzymać pomoc.

"Przewodnik ma też pomóc pomagać, czyli pomóc nie tylko bezpośrednio osobom żyjącym w bezdomności, ale także tym wszystkim mieszkańcom Warszawy, którzy chcieliby im jakoś pomóc" - powiedział Bartosz Bartosik, który był odpowiedzialny za przygotowanie czwartej edycji przewodnika.

Przewodnik zawiera 11 rozdziałów, każdy z nich jest wyróżniony innym kolorem, by łatwo było go znaleźć. Pierwszy z nich to "Gdzie zjeść" - zawiera informacje na temat jadłodajni oraz miejsc na ulicy, gdzie wydawane są posiłki. Rozdział drugi - "Gdzie spać" - zawiera informacje na temat noclegowni, ogrzewalni, schronisk, schronisk z usługami opiekuńczymi, hosteli i mobilnego punktu poradnictwa. Kolejne rozdziały podają informacje: gdzie się można umyć, gdzie ubrać.

Osobne rozdziały poświęcono temu, gdzie osoba w kryzysie bezdomności może się leczyć (w tym informacje na temat bezpłatnych przychodni, bezpłatnych badań w kierunku HIV/AIDS, leczenia uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych), gdzie szukać pomocy psychologiczno-psychiatrycznej i ośrodków pomocy społecznej. Z przewodnika można się też dowiedzieć jak wyrobić dowód osobisty, gdzie szukać pracy, jak ubiegać się o zasiłek lub emeryturę oraz gdzie można uzyskać nieodpłatną pomoc prawną. Osobny rozdział poświęcono temu, gdzie szukać pomocy będą imigrantem.

Obecne czwarte wydanie warszawskiego przewodnika "GDZIE" zawiera informacje aktualne na koniec grudnia 2019 r.

Przewodnik wydrukowany został w 1000 egzemplarzy. Jest dostępny dla wszystkich chętnych w siedzibie Wspólnoty Sant'Egidio przy ulicy Wspólnej 61, w "Szafie Przyjaciół" (gdzie osoby bezdomne i ubogie mogą zaopatrzyć się w ubrania, środki czystości, a także śpiwory i plecaki) przy Kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus na warszawskim Powiślu oraz w siedzibach innych organizacji zajmujących się pomocą osobom w kryzysie bezdomności.

Można też go pobrać w formacie PDF ze strony internetowej wspólnoty www.santegidio.org. Można też pobrać na smartfon z systemem Android testową wersję aplikacji, która zawiera najważniejsze rozdziały przewodnika. Będzie ona uzupełniana i rozwijana. Jej pełne uruchomienie ma nastąpić w kwietniu tego roku.

Wspólnota Sant'Egidio przygotowuje przewodnik dla osób bezdomnych w Poznaniu. Podobne przewodniki, wzorowane na warszawskim, zostały wydane przez zaprzyjaźnione organizacje działające w Krakowie i we Wrocławiu.

Z raportu "Bezdomność" ogłoszonego w marcu w 2019 r. przez stołeczny ratusz wynika, że w Warszawie żyje około 2,5 tys. osób bezdomnych. "Zdaniem wielu organizacji zajmujących się bezdomnością lub wspierających w Warszawie osoby bezdomne, tych osób jest zdecydowanie więcej" - zaznaczyła Sylwia Uryga ze Wspólnoty Sant’Egidio. W raporcie podano też, że 81 proc. osób w kryzysie bezdomności to mężczyźni, 47 proc. ma od 41 do 60 lat, 37 proc. jako przyczynę bezdomności podaje konflikt rodzinny, 45 proc. ostatni adres zameldowania ma poza Warszawą. "Blisko połowa osób bezdomnych to osoby w średnim wieku, czyli z trochę innej epoki pozyskiwania informacji, stąd papierowa forma przewodnika wydaje się istotna" - dodała Uryga.

Z raportu wynika też, że najczęściej osoby bezdomne korzystają z pomocy żywieniowej; zadeklarowało to 63 proc. z nich. Co piąta osoba przebywa w miejscach niemieszkalnych - pustostanach, altankach na działkach, co czwarta osoba żyje na ulicy mniej niż dwa lata.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce Wspólnota działa w pięciu miastach: Warszawie (od 2008 r.), Poznaniu, Krakowie, Chojnie i Szczecinie.

Przewodniki "GDZIE" są wydawane przez Sant'Egidio w kilkunastu miastach europejskich; w Rzymie - skąd wywodzi się wspólnota - przewodnik wydawany jest już od 30 lat.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki