REKLAMA

Powrót króla, koszmar inwestorów i drożejąca żywność [Wykresy tygodnia]

Daria Usik2021-01-16 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-01-16 06:00
fot. GoodStudio / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Ropa naftowa przestała być tania

2. Drożejąca żywność pogłębi represję finansową

Globalny indeks realnych cen żywności w grudniu osiągnął najwyższą wartość od czerwca 2014 roku – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). To odbije się także na wyższych kosztach życia w Polsce, podbije krajową inflację cenową i pogłębi stan finansowej represji.

3. Stopy jednak bez zmian

Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Istnieją poważne przesłanki, by sądzić, że zrobi to w dalszej części roku. 5 stycznia w należącym do NBP portalu ObserwatorFinansowy.pl opublikowany został artykuł zawierający szereg wypowiedzi prezesa banku centralnego, dotyczących m.in. perspektywy cięcia stóp procentowych w Polsce.

/ Bankier.pl

4. InPost - wielki sukces, który stał się koszmarem inwestorów

InPost wraca na giełdę w wielkim stylu, tym razem jednak nie w Warszawie. Tutaj jednak Rafał Brzoska i jego paczkomatowy biznes robiły wielką karierę już przed dekadą. Cała historia zakończyła się jednak ogromnym zgrzytem, który w obecnych okolicznościach znów głośno wybrzmiewa.

/ Bankier.pl

5. Powrót króla

KGHM nazywany był niegdyś "generałem hossy" i - mimo Skarbu Państwa w akcjonariacie - był najlepszym kandydatem do miana króla GPW. Później gwiazda spółki przygasła, jednak ostatnie miesiące to prawdziwy powrót króla. Akcje KGHM są najdroższe w historii, a pod względem kapitalizacji ustępuje on tylko Allegro.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

6. Globalne chomikowanie pracowników

Dane z Polski i USA pokazują, że bezrobocie nie rośnie mimo wysokiej fali epidemii i ostrych restrykcji nakładanych na firmy. Rynek pracy okazuje się zaskakująco odporny na wstrząsy, w czym pomaga pomoc rządowa. Jeszcze ważniejsze od pomocy może być narastające przeświadczenie, że epidemia zostanie opanowana i wróci solidny popyt. Z tego powodu firmy chomikują pracowników, czyli ich zatrzymują nawet wtedy, gdy nie mają dla nich zajęcia.

/ Puls Biznesu

7. Polska branża gier na najciekawszych wykresach

Branża gier na świecie jest już znacznie większa od muzycznej i filmowej. Jaka część tego rynku przypada Polsce i czym wyróżniają się nasi gracze? Oto zestaw wykresów, który pozwoli lepiej zrozumieć polski gaming.

/ Krakowski Park Technologiczny

8. Głęboki spadek niemieckiego PKB

Rok 2020 przyniósł najgłębszy od 11 lat spadek produktu krajowego brutto Niemiec. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów skurczyła się o 1/20 za sprawą polityki lockdownów.

9. Chiny biją rekordy eksportu i importu

Chiny odnotowały w grudniu najwyższe w historii poziomy eksportu, importu i nadwyżki handlowej. W całym 2020 roku naznaczonym pandemią koronawirusa, która wybuchła za Murem, sprzedaż za granicę była rekordowa, a dodatnie saldo wymiany - drugie największe w dziejach Państwa Środka.

/ Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

10. Inwestorzy wciąż płyną na GPW

2020 rok okazał się przełomowym rokiem w kwestii napływu inwestorów indywidualnych na GPW. Udowadniają to dane o liczbie rachunków maklerskich, które wzrost pokazały także i w grudniu.

/ Bankier.pl

Autorzy wykresów: Krzysztof Kolany (1,2,8), Michał Żuławiński (3), Adam Torchała (4,5), Ignacy Morawski (6), Adam Hajdamowicz (7).

Źródło:
Daria Usik
Daria Usik
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się najnowsze i najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w kraju i na świecie, co pomaga jej w wykonywaniu pracy wydawcy, a także przy pisaniu newsów.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stachsgh
I jeszcze klubowa prezentacja https://www.youtube.com/watch?v=WogtI3JBxmU

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki