
Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.
1. Ropa naftowa przestała być tania
2. Drożejąca żywność pogłębi represję finansową
Globalny indeks realnych cen żywności w grudniu osiągnął najwyższą wartość od czerwca 2014 roku – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). To odbije się także na wyższych kosztach życia w Polsce, podbije krajową inflację cenową i pogłębi stan finansowej represji.

3. Stopy jednak bez zmian
Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Istnieją poważne przesłanki, by sądzić, że zrobi to w dalszej części roku. 5 stycznia w należącym do NBP portalu ObserwatorFinansowy.pl opublikowany został artykuł zawierający szereg wypowiedzi prezesa banku centralnego, dotyczących m.in. perspektywy cięcia stóp procentowych w Polsce.

4. InPost - wielki sukces, który stał się koszmarem inwestorów
InPost wraca na giełdę w wielkim stylu, tym razem jednak nie w Warszawie. Tutaj jednak Rafał Brzoska i jego paczkomatowy biznes robiły wielką karierę już przed dekadą. Cała historia zakończyła się jednak ogromnym zgrzytem, który w obecnych okolicznościach znów głośno wybrzmiewa.

5. Powrót króla
KGHM nazywany był niegdyś "generałem hossy" i - mimo Skarbu Państwa w akcjonariacie - był najlepszym kandydatem do miana króla GPW. Później gwiazda spółki przygasła, jednak ostatnie miesiące to prawdziwy powrót króla. Akcje KGHM są najdroższe w historii, a pod względem kapitalizacji ustępuje on tylko Allegro.
6. Globalne chomikowanie pracowników
Dane z Polski i USA pokazują, że bezrobocie nie rośnie mimo wysokiej fali epidemii i ostrych restrykcji nakładanych na firmy. Rynek pracy okazuje się zaskakująco odporny na wstrząsy, w czym pomaga pomoc rządowa. Jeszcze ważniejsze od pomocy może być narastające przeświadczenie, że epidemia zostanie opanowana i wróci solidny popyt. Z tego powodu firmy chomikują pracowników, czyli ich zatrzymują nawet wtedy, gdy nie mają dla nich zajęcia.

7. Polska branża gier na najciekawszych wykresach
Branża gier na świecie jest już znacznie większa od muzycznej i filmowej. Jaka część tego rynku przypada Polsce i czym wyróżniają się nasi gracze? Oto zestaw wykresów, który pozwoli lepiej zrozumieć polski gaming.

8. Głęboki spadek niemieckiego PKB
Rok 2020 przyniósł najgłębszy od 11 lat spadek produktu krajowego brutto Niemiec. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów skurczyła się o 1/20 za sprawą polityki lockdownów.

9. Chiny biją rekordy eksportu i importu
Chiny odnotowały w grudniu najwyższe w historii poziomy eksportu, importu i nadwyżki handlowej. W całym 2020 roku naznaczonym pandemią koronawirusa, która wybuchła za Murem, sprzedaż za granicę była rekordowa, a dodatnie saldo wymiany - drugie największe w dziejach Państwa Środka.

10. Inwestorzy wciąż płyną na GPW
2020 rok okazał się przełomowym rokiem w kwestii napływu inwestorów indywidualnych na GPW. Udowadniają to dane o liczbie rachunków maklerskich, które wzrost pokazały także i w grudniu.

Autorzy wykresów: Krzysztof Kolany (1,2,8), Michał Żuławiński (3), Adam Torchała (4,5), Ignacy Morawski (6), Adam Hajdamowicz (7).
