REKLAMA

Powrót do propozycji kwotowej waloryzacji emerytur i rent

2014-06-27 14:45
publikacja
2014-06-27 14:45
thetaXstock

Propozycja kwotowej waloryzacji emerytur i rent jest nieporozumieniem - uważają eksperci do spraw ubezpieczeń. Rząd zastanawia się jak zmniejszyć dysproporcje pomiędzy najniższymi i najwyższymi świadczeniami. Sposobem na to miałoby być wprowadzenie na stałe waloryzacji kwotowej zamiast obecnie obowiązującej procentowej.

PSL przygotował projekt zmiany Konstytucji w tej sprawie. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz przypomina, że wprowadzona w 2012 roku waloryzacja kwotowa była zgodna z ustawą zasadniczą, gdyż była jednorazowa. Aby wprowadzić taki sposób waloryzowania świadczeń na stałe potrzebna jest jednak zmiana Konstytucji - mówił IAR minister Kosiniak Kamysz..

Zdaniem wiceprzewodniczącej OPZZ i członkini rady Nadzorczej ZUS Wiesławy Taranowskiej waloryzacja kwotowa czyli każdemu po równo jest krzywdząca dla tych emerytów, którzy zapracowali na wyższe emerytury. Nie może być tak, by ci, którzy mają wyższe świadczenia wyręczali państwo i dopłacali do najniższych świadczeń ze swoich emerytur. A waloryzacja kwotowa do tego się właśnie sprowadza - podkreśla rozmówczyni IAR.

Propozycja wprowadzenia kwotowej waloryzacji nie podoba się również Jeremiemu Mordasewiczowi z Konfederacji Lewiatan. Jak powiedział IAR taka waloryzacja sprawiłaby, że uczciwie pracujący i odprowadzający składki na emerytury czuliby się oszukani. Poza tym jeśli chcemy zachować dotychczasowy system, w którym nasza emerytura zależy od tego ile zgromadziliśmy składek i ile będziemy jeszcze żyć po przejściu na świadczenie, to waloryzacja musi być proporcjonalna - zaznaczył Jeremi Mordasewicz.

Obecnie emerytury i renty są waloryzowane o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/magos


Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Mirek
Panie Mordasewicz ten kto zarabia mało uważa pan że nie pracuje uczciwie.
~olo
Resort Pracy zabrać PSL-owi, ich ministrowi podnoszą ciśnienie emerytom i rencistom z poza portfela rolniczego!
~dwd
A jak jest w GB w Kanadzie tam emerytury maja wszyscy rowne!!!!!Jak ktoś zarabia 5 średnich niech odkłada ma z czego!!!!! Polski nie stać wyplacac emerytur w wysokości 7 pensji pracowniczej!!!!!!!!!!!
~qba
ZSL czy tam PSL POWINNA zniknąć z politycznej mapy kraju
~Zet
Bandyci czy idioci. Albo cwaniaczki.
~ADAM
Cwaniaczki z PSL dbają o swych KRUSOWYCH emerytów,całe szczęście,że do zmiany konstytucji potrzeba 66%głosów w sejmie
~MacGawer
Emerytury z KRUS są płaskie jak nalesnik - wszyscy dostają odpowiednik najniższej emerytury z ZUS. Oznacza to, że waloryzacje kwotowe czy proporcjonalne w KRUS są identyczne, to po pierwsze. Po drugie powyższe dot. ZUS ktory i tak splajtuje, więc czy kwotowa czy inna nie będzie miało znaczenia. Po przekroczeniu pewnego Emerytury z KRUS są płaskie jak nalesnik - wszyscy dostają odpowiednik najniższej emerytury z ZUS. Oznacza to, że waloryzacje kwotowe czy proporcjonalne w KRUS są identyczne, to po pierwsze. Po drugie powyższe dot. ZUS ktory i tak splajtuje, więc czy kwotowa czy inna nie będzie miało znaczenia. Po przekroczeniu pewnego progu waloryzacje zostaną zawieszone z braku pieniędzy. Tzn maja być indeksowane tylko i wyłącznie inflacją z ub. roku, ale jak ta się rozszaleje to w grudniu emerytura będzie miała połowę realnej wartości ze stycznia. A rządowi ufa ponad połowa sejmu; orkiestra na Titanicu gra i gra...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki