Powrót Gombrowicza i Witkacego do lektur?

Jest nowy projekt lektur przygotowany przez urzędników MEN. Co zrobi z nim minister Roman Giertych? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Gazeta dotarła do niektórych szczegółów kolejnego projektu kanonu lektur według MEN. Tym razem uwzględnia on większość postulatów polonistów i ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Znalazło się w nim miejsce dla książek pisarzy emigracyjnych: Andrzeja Bobkowskiego i Józefa Mackiewicza.

Ma wrócić na pewno jedna książka Witolda Gombrowicza jako "pozycja do wyboru" spośród pisarzy emigracyjnych. Ale - jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" - być może będzie też jeszcze jeden tytuł tego pisarza.

Wracają "Szewcy" Witkacego, będą - we fragmentach - "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza oraz - prawdopodobnie w całości - "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Są też wykluczeni wcześniej przez MEN Dostojewski, Kafka, Goethe i Conrad.

Urzędnicy resortu edukacji wrócili do ogólnego zapisu, że należy na lekcjach polskiego przeanalizować "wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik)". Wcześniej w to miejsce MEN wpisał konkretnie "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego, przez co wypadł wywiad Hanny Krall z Markiem Edelmanem "Zdążyć przed Panem Bogiem". Powrót do ogólnego zapisu umożliwi nauczycielom prowadzenie lekcji o obydwu tych książkach.

To jednak tylko niepodpisany przez ministra edukacji projekt. Jego los wcale nie jest przesądzony. Tydzień temu, po spotkaniu z Ministerstwem Kultury i polonistami MEN, wywiesił na stronie internetowej komunikat, że do kanonu "zostaną wprowadzone pozycje zaproponowane przez strony". Minister Ujazdowski ogłosił, że wielkie nazwiska wracają. A wieczorem minister Giertych wszystko odwołał. " Na Gombrowicza i Witkacego się nie zgadzam" - mówił.

"Gazeta Wyborcza"/lm/dabr
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil