REKLAMA

Powódź w Modliborzycach. 200 tys. zł dla poszkodowanych

2019-07-15 14:52
publikacja
2019-07-15 14:52
Powódź w Modliborzycach. 200 tys. zł dla poszkodowanych
Powódź w Modliborzycach. 200 tys. zł dla poszkodowanych
fot. PiS / / Flickr

Uchwałę o przekazaniu gminie Modliborzyce 200 tys. zł na pomoc mieszkańcom poszkodowanym przez powódź podjął w poniedziałek Sejmik Województwa Lubelskiego. W czerwcu na skutek gwałtownej ulewy doszło tam do lokalnej powodzi i znacznych zniszczeń w trzech wsiach.

Uchwała o pomocy gminie Modliborzyce została podjęta z inicjatywy zarządu województwa, radni przyjęli ją jednogłośnie. Pieniądze z budżetu województwa pochodzą z funduszy przeznaczonych na pomoc społeczną.

"Tam, gdzie jest ludzka tragedia, Polacy zawsze są szczodrzy. Jesteśmy reprezentantami ludzi, którzy mieszkają na Lubelszczyźnie i taki symboliczny gest, te 200 tys. zł, mieszkańcom gminy Modliborzyce zalanym wskutek nawałnicy, im się po prostu to należy. Mam nadzieję, że burmistrz Modliborzyc odpowiednio te pieniądze spożytkuje i przeznaczy w pierwszej kolejności tym rodzinom, które najbardziej ucierpiały" – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

19 czerwca przez gminę Modliborzyce przeszła gwałtowna burza. Największe szkody spowodowała w trzech miejscowościach: Wierzchowiskach Pierwszych, Wierzchowiskach Drugich i Pasiece. Miejscowości leżą w okolicy rzeki Sanna, która nie zdołała przyjąć nadmiaru wody spływającej z położonych wyżej pól. Woda rozlała się na gospodarstwa.

Na skutek powodzi ucierpiało 115 rodzin, zalanych lub podtopionych zostało ponad 100 budynków. Straty mieszkańców oceniono na ponad 2 mln zł. Woda uszkodziła 15 kilometrów dróg lokalnych - koszty ich remontu oszacowano na ponad 10 mln zł.

Burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik powiedział, że rozdzielaniem pomocy od samorządu województwa zajmie się specjalnie powołana komisja. "Przyda się każda złotówka. Powołamy komisję, która będzie rozdzielała te pieniądze. Początkowo oceniano, że 13 domów nie będzie nadawało się do użytku, jednak ostatecznie tylko jedna rodzina zdecydowała się przenieść. Inni będą remontować swoje siedziby" – powiedział Kowalik.

Gmina Modliborzyce otrzymała już 480 tys. zł na pomoc dla mieszkańców od wojewody lubelskiego z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na pierwsze zasiłki do 6 tys. zł na rodzinę. "Te pieniądze są już rozdzielone. Bardzo potrzebne jest nam teraz wsparcie na remont dróg, będziemy występować o dotacje" – dodał Kowalik.(PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Powódź w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki