REKLAMA

Powody Polaków, przez które nie chcą się szczepić [Sondaż]

2022-01-26 06:35
publikacja
2022-01-26 06:35
Powody Polaków, przez które nie chcą się szczepić [Sondaż]
Powody Polaków, przez które nie chcą się szczepić [Sondaż]
fot. Anishka Rozhkova / / Shutterstock

Główny powód, dla którego część Polaków nie szczepi się przeciwko COVID-19, to niewiara w bezpieczeństwo szczepionek – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

"DGP" podnosi w środowym wydaniu, że do tej pory zaszczepiło się ok. 56 proc. obywateli. "To niewiele" - stwierdza gazeta.

Na zlecenie "DGP" i RMF FM United Surveys zapytało Polaków, co ich zdaniem jest głównym powodem odmowy. Na pierwszym miejscu – zarówno w grupie samych niezaszczepionych, jak i ogólnej – znalazła się niewiara w bezpieczeństwo szczepionki. W obu grupach wskazuje ją prawie 65 proc. badanych.

Ankietowani twierdzą, że Polacy odmawiają szczepienia, bo uważają, że preparaty są niebezpieczne, nie ma epidemii, a także z powodu braku zaufania do nauki.

"DGP" podnosi, że kwestia domniemanego braku bezpieczeństwa szczepionek pojawia się jako argument bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek. Najbardziej jest to widoczne w grupie osób w wieku 50–59 lat oraz powyżej 70 lat, a najmniej wśród młodych.

Wśród ankietowanych, którzy się nie szczepili, hierarchia układa się inaczej. Ich zdaniem najważniejsze powody odmawiania szczepień, to – obok przekonania o braku bezpieczeństwa – znajomość kogoś, komu szczepienia zaszkodziły, oraz przekonanie, że to ogranicza ich wolność. 

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
godojoshi
Nie ma co - Fajzer jest rekordzistą jeżeli chodzi o karę nałożoną za nieuczciwe praktyki (ze 2 mld dolarów)...mam pełne zaufanie, że chcą mojego dobra ;) Ścigała ich też chyba Nigeria za okaleczenie/uśmiercenie pewnej ilości dzieci w związku z testowaniem leku...Ufam, biorę!
samsza
Wierzyć producentowi preparatu w sprawie braku bezpieczeństwa, znając, że umowa z producentem musi być tajna (dlaczego nie bierze tej odpowiedzialności za produkt), mądra postawa.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki