„Powell put”. I wszystko jasne

główny analityk Bankier.pl

Jerome Powell uległ presji lobby finansowego i zadeklarował gotowość do złagodzenia kursu w polityce monetarnej. Wall Street uznała to za swoisty „Powell put” i rzuciła się do kupowania akcji, generując w piątek potężne wzrosty giełdowych indeksów.

 - Jeśli dojdziemy do wniosku, że redukcja sumy bilansowej stanowi problem, nie będziemy zwlekać, by zmienić plany - zadeklarował prezes Fed Jerome Powell. Uspokajał też, że nie zrezygnowałby ze stanowiska, nawet gdyby prezydent Trump go o to poprosił.

To właśnie QT (ang. quantitative tightening) – czyli przeciwieństwo QE – od kilku miesięcy jest prawdopodobnie największą przeszkodą dla dalszego pompowania wycen aktywów finansowych. W ramach polityki QT Rezerwa Federalna bardzo powoli ogranicza swoją sumę bilansową, nie rolując części portfela obligacji. QT efektywnie ogranicza podaż dolarów.

(Rezerwa Federalna.)

 - Powell powiedział dokładnie to, na co liczył rynek – skomentował jeden z amerykańskich analityków. Powiedziałbym bardziej dobitnie: Powell powiedział to, co na nim wymusił „rynek”. A dokładnie: wpływowe lobby finansowe, które kontroluję system Rezerwy Federalnej. To nieczęsty przypadek, gdy szef najpotężniejszej – i formalnie niezależnej (przynajmniej od państwa i polityków) instytucji zmuszony jest do tak gwałtownej wolty.

W 2018 roku Fed dokonał czterech podwyżek stopy funduszy federalnych, podnosząc cenę pieniądza łącznie o 100 pb. Ponadto od października 2017 roku Rezerwa Federalna prowadzi program redukcji sumy bilansowej (QT). W tym okresie bank centralny USA „schudł” o blisko 400 mld dolarów. Jeszcze na grudniowej konferencji prasowej Powell zapewniał, że program "zwijania QE" pozostaje na "autopilocie" i że Fed nie ma zamiaru nic zmieniać w harmonogramie redukcji sumy bilansowej.

 - Mówiliśmy wcześniej, że będziemy gotowi, by dostosować plany normalizacji polityki monetarnej, by osiągnąć nasze cele  - powiedział Powell 4 stycznia w przemówieniu podczas Economic Association (AEA) w Atlancie.  - Obecnie nie ma wyznaczonej uprzednio ścieżki dla polityki monetarnej - dodał. Deklarowana „większa elastyczność” polityki monetarnej to nic innego jak kapitulacja przed żądaniami lobby finansowego.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii. Już pod koniec lat 80-tych Alan Greenspan zapoczątkował politykę przyjazną dla posiadaczy aktywów finansowych. „Maestro” ciął stopy procentowe w odpowiedzi na każde większe zawirowanie na rynkach akcji. Stąd też na Wall Street wprost mówiono o istnieniu „Greenspan put”. Czyli wystawieniu przez bank centralny USA nieformalnej opcji sprzedaży akcji po określonej cenie – przez analogię do opcji sprzedaży (ang. put option).  Politykę tą kontynuowali następcy Greenspana: Ben Bernanke i Janet Yellen.

Po zeszłorocznych podwyżkach stóp procentowych rysowała się szansa, że Jerome Powell zerwie z polityką poprzedników. Po piątkowym wystąpieniu nadzieje te mogą okazać się płonne. Tyle że Powell może co innego mówić, a co innego robić.

- Stopy procentowe są "tuż poniżej" (ang. just below) poziomu postrzeganego za neutralny - powiedział Powell pod koniec listopada. Wcześniej mówił, że cena pieniądza w Rezerwie Federalnej ma jeszcze "długą drogę" (ang. long way) do poziomów neutralnych. Mimo tych słów w grudniu Fed podniósł stopy procentowe i utrzymał bez zmian program QT. Rynek był wówczas bardzo zawiedziony.

Rynek rozczarował się grudniową podwyżką stóp:Tak złego grudnia nie pamiętają najstarsi inwestorzy

Jednak na razie inwestorzy wierzą, że „Powell put” na stałe zagości w ofercie Rezerwy Federalnej. Stąd też euforyczna reakcja rynku na piątkowe wystąpienie szefa Fed. Dow Jones zakończył sesję zwyżką o 3,29%, rosnąc o prawie 750 punktów.  Indeks S&P500 poszedł w górę o 3,43%, powracając powyżej 2500 punktów. Na rynku spekuluje się, że „Powell put” może mieć kurs wykonania na poziomie 2400 pkt. Najmocniej zareagował jednak Nasdaq, który wystrzelił w górę o 4,26%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 16 janusz26904029

"We don't believe that our issuance is an important part of the story of the market turbulence that began in the fourth quarter of last year," he said. "But I'll say again, if we reach a different conclusion, we wouldn't hesitate to make a change."

Czyli obecnie zostało jasno powiedziane, że nie uważa, że zwolnią tempo pozbywania się aktywów FED. Wprost zaprzeczył, że teraz widzi taką potrzebę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 54 kimdzongtusk

Co najmniej od upadku LB i wprowadzeniu prze T.Geithnera programu ratowania bankrutów Wall Street , USA i Fed są antytezą kapitalizmu i wolnego rynku. 100% sterowalnośc indeksów i ubezwłasnowolniony FED. U nas zresztą podobna sytuacja jest z NBP.

! Odpowiedz
3 39 bumbumbum

czasy się zmieniają lata mijają ale zasada że władza państwo czy elyty wcześniej czy póxniej będzie chciała mieć mozliwośc nieograniczonego dodruku pieniądza aby mieć władze.

! Odpowiedz
5 63 jes

Dla wtajemniczonych, dużych banków to zagrywka aby mieli kogo ubierać w akcje. Naiwnością jest sądzić, że to początek nowej hossy.

! Odpowiedz
2 14 salomonwroclawski

niby tak ale wskoczenie na chwile na nowe ath możliwe

! Odpowiedz
7 0 open_mind

Strasza strasza aż wykrakają https://www.youtube.com/watch?v=OFMTUiGOW94

! Odpowiedz
11 0 open_mind

Zróbcie mi przyjemność i nie kupujcie srebra. https://www.youtube.com/watch?v=bhTn1XocpGY

! Odpowiedz
7 31 open_mind

W tym roku przestępcy, którzy stoją za Deep State, zostaną ujawnieni. Akcjonariusze czerpiący zyski z wojny i chaosu. Miliarderzy, którzy przekształcają demokrację w iluzję. Są właścicielami polityków, sędziów i wszystkich twoich danych. Są największymi piratami w historii. Chcesz wiedzieć, kim oni są? Wiem że nie, bo się obawiasz że nastąpi globalny chaos. Jednak pomimo to wszystko zostanie ujawnione i nie unikniemy chaosu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 30 kolumb1234

Prawdziwy kapitalizm jest na ulicy nie na giełdzie dlatego za 10 lat to Chiny będą rozgrywać karty

! Odpowiedz
12 11 adamii

Mowi sie ze na gieldzie inwestowac przeciwko nastrojom i wiecie co? Od roku dwoch 90% komentarzy jest o tym ze zaraz bedzie kryzys... Jesli wszyscy sie tego spodziewaja to zapomnijcie o tym^^

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -1,14% 56 828,89
2019-09-23 16:08:00
WIG20 -1,09% 2 147,98
2019-09-23 16:23:45
WIG30 -1,03% 2 439,46
2019-09-23 16:23:00
MWIG40 -0,96% 3 714,93
2019-09-23 16:08:45
DAX -1,16% 12 323,92
2019-09-23 16:23:00
NASDAQ -0,15% 8 105,43
2019-09-23 16:23:00
SP500 -0,09% 2 989,48
2019-09-23 16:23:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.