Potężny zastrzyk euro i indeks niepewności [Wykresy tygodnia]

2020-06-06 06:00
publikacja
2020-06-06 06:00
fot. G-Stock Studio / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Bańka czy nowy paradygmat?

2. Zaskakujące dane z amerykańskiego rynku pracy

Maj przyniósł potężny, lecz jednocześnie znacznie mniejszy od oczekiwań, spadek zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Pracę straciło ponad 2,7 milionów Amerykanów, czyli znacznie mniej niż w kwietniu.

3. Indeks niepewności polityki gospodarczej osiągnął najwyższy poziom od początku pomiaru

Indeks niepewności polityki gospodarczej w minionych dniach (a dokładnie na sam koniec maja) osiągnął najwyższy poziom od początku pomiaru, czyli od stycznia 1985 r. Indeks jest mierzony przez naukowców z Uniwersytetu Stanford i wskazuje wystandaryzowaną liczbę artykułów prasowych, w których pojawiają się słowo „niepewność” w kontekście gospodarki i polityki gospodarczej (wystandaryzowaną, czyli skorygowaną o zmieniającą się liczbę artykułów ogółem). Dane pochodzą z USA, ale USA to jest serce światowego systemu gospodarczego, więc ta niepewność choć częściowo promieniuje na cały świat.

/ SpotData

4. Nie wszędzie sprzedaż detaliczna się załamała

Kwiecień przyniósł bezprecedensowy spadek sprzedaży detalicznej w państwach Unii Europejskiej. Warto jednak odnotować, że niektóre kraje odnotowały spadki znacznie mniejsze niż inne.

5. Niemcy: kolejne rekordowo słabe dane z przemysłu

Mocno ujemna dynamika zamówień w niemieckim przemyśle ponownie okazała się nie tylko rekordowo niska, ale i gorsza od oczekiwań ekonomistów. To niezmiennie zły sygnał także dla Polski.

6. Włochy: koronawirus mocno obniżył stopę bezrobocia

Najnowsze dane o bezrobociu UE dobitnie pokazały, że do statystycznego spojrzenia na rynek pracy trzeba obecnie podchodzić z rezerwą. Najlepszy przykład stanowią Włochy, gdzie koronawirusowy kryzys doprowadził do silnego spadku stopy bezrobocia.

/ Bankier.pl

7. Silny spadek PKB w Szwajcarii

Szwajcarska gospodarka nie była wyjątkiem i w pierwszym kwartale 2020 r. również doświadczyła załamania. Jego skala była głębsza, niż oczekiwano.

KWS
Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmud
jaki jest sens tych wykresów & analiz ?..........ZADEN......"inwestuje sie" na autopilocie.......LMAO

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki