REKLAMA

Potężne odbicie konsumpcji w USA

Krzysztof Kolany2021-04-15 22:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-15 22:00
fot. Sean Valentine / Pexels

Marcowe dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych zszokowały większość ekonomistów. Kombinacja rządowych „stymulantów”, końca lockdownów, efektu niskiej bazy i pogody doprowadziła do nadzwyczajnie silnego wzrostu zakupów.

Sprzedaż detaliczna w USA w marcu była aż o 9,8% wyższa niż w lutym oraz o rekordowe 27,7% wyższa niż w marcu 2020 roku – poinformowało amerykańskie Biuro Cenzusowe. To najwyższy miesięczny wzrost o maja 2020 roku i drugi najwyższy wynik w blisko 30-letniej historii tych statystyk.

/ Bankier.pl na podstawie US Census Bureau.

Marcowa sprzedaż detaliczna mocno zaskoczyła ekonomistów. Mediana prognoz zakładała, że obroty handlowców wzrosną 4,7% mdm po spadku o 2,7% mdm odnotowanym w lutym. Jednakże dobry ekonomista zawsze potrafi wytłumaczyć, dlaczego się pomylił. Trzeba też uczciwie zaznaczyć, że ze względu na splot nadzwyczajnych okoliczności marcowe statystyki sprzedaży były kompletnie nieprzewidywalne.

Po pierwsze, był to miesiąc, w którym do Amerykanów zaczęły trafiać czeki od Departamentu Skarbu wysyłane w ramach tzw. pakietu stymulacyjnego wprowadzonego przez administrację Joe Bidena. Prawie każdy dorosły Amerykanin otrzymał 1400 USD kolejnej zapomogi, mającej na celu zwiększenie popytu konsumpcyjnego. Dodatkowo o 300 USD tygodniowo podwyższono federalne zasiłki dla bezrobotnych. A ponieważ bardzo wielu Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty (lub od zasiłku do zasiłku), to każdy przychód jest od razu wydawany.

Po drugie, w lutym i marcu w wielu stanach USA rozpoczęło się znoszenie koronawirusowych restrykcji. Władze stanowe zezwoliły na otwarcie sklepów, restauracji czy kin, które były zamknięte przez poprzednie miesiące. Generalnie Stany Zjednoczone w poprzednim miesiącu wróciły do jako takiej normalności.

Po trzecie, istotną rolę odegrał efekt niskiej bazy. I to zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym. Rok temu Amerykanie zostali zamknięci w domach, a gospodarka sparaliżowana w odpowiedzi na pierwsze uderzenie pandemii Covid-19. Stąd też punkt odniesienia był bardzo niski. Z kolei w lutym aktywność zakupową Amerykanów ograniczała mroźna pogoda (zwłaszcza w Teksasie) oraz wciąż trwające lockdowny.

Stąd też warto mieć świadomość, że marcowy wynik będzie prawdopodobnie nie do powtórzenia w kolejnych miesiącach. Gdy Amerykanie wydadzą czeki otrzymane de facto od podatników (czyli na poczet zapłaconych w przyszłości podatków) i gdy efekt „otwierania gospodarki” i realizacji odroczonego popytu zostanie wyczerpany, to statystyki sprzedaży w najlepszym razie powrócą do linii trendu.

Równocześnie Stany Zjednoczone zmagają się z falą silnej inflacji, która redukuje siłę nabywczą zarówno nadzwyczajnych transferów socjalnych jak i regularnych dochodów z pracy. Może się więc okazać, że w kolejnych miesiącach i kwartałach realny wzrost konsumpcji zdecydowanie spowolni.

Niemniej jednak ekonomiści prognozują, że w I kwartale PKB Stanów Zjednoczonych rósł w annaualizowanym tempie bliskim 10%. Prognozy na cały 2021 rok mówią o wzroście PKB rzędu 7%, co byłoby najlepszym wynikiem od 1984 roku. Rok temu amerykańska gospodarka skurczyła się o 3,5%, co było najgorszym rezultatem od 74 lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
drzaraza
Sądzę , że jak wszyscy nachapią się tych $ pod korek to nie będzie innego wyjścia tylko $ wyprze inne waluty i zostanie światowym śmieciem.
santoriusz
oni żyją od szoku do szoku a później do przyczep w podskoku. Ha ha ha jaki normalny człowiek może podawać dane dotyczące które nic nie mają wspólnego z normalnym rynkiem
bt5
A w Polsce pewnie wyjdzie spadek sprzedaży detaliczne r/r. W USA wiedza że koniunkturę można nakręcić wyłacznie napchaniem pieniedzmi kieszenie konsumentów. Natomiast w PL z uporem maniak lansuje się i praktykuje zbankrutowane teorie ekonomiczne rodem z PRL o "utrzymaniu miejsc pracy" , których i tak się nie A w Polsce pewnie wyjdzie spadek sprzedaży detaliczne r/r. W USA wiedza że koniunkturę można nakręcić wyłacznie napchaniem pieniedzmi kieszenie konsumentów. Natomiast w PL z uporem maniak lansuje się i praktykuje zbankrutowane teorie ekonomiczne rodem z PRL o "utrzymaniu miejsc pracy" , których i tak się nie da utrzymać i koniec końców zostana zlikwidowane. A w USA jedne firmy się zamykaja inne powstaja a nie utrzymuje sie na siłę i ze strony biznesu i państwa miejsc pracy które akurat sa nierentowne.
marxs
oczywiście znów masz racje u nas utrzymuja na chama i firmy zombie i pracowników zombie to przecież oczywiste dla rozumnych czyli nie dla PISowskiego rządu mo post sprzed 3 miesięcy
"marxs2021-01-23 12:18
25
65
obecnie będzie zapotrzebowanie na góra ze 20-30% hoteli,pubów,knajp,pensjonatów,klubów fitness
oczywiście znów masz racje u nas utrzymuja na chama i firmy zombie i pracowników zombie to przecież oczywiste dla rozumnych czyli nie dla PISowskiego rządu mo post sprzed 3 miesięcy
"marxs2021-01-23 12:18
25
65
obecnie będzie zapotrzebowanie na góra ze 20-30% hoteli,pubów,knajp,pensjonatów,klubów fitness itp.kupa ludzi nie ma juz kasy na miskę ryżu z biedry w biedronkowych cenach a co dopiero na wojaże po hotelach i pensjonatach i stołowanie się w knajpach a co z resztą?do wyburzenia tak jak większość byłych galerii i centr handlowych w USA padłych z braku klientów"
santoriusz odpowiada marxs
że też Tobie jeszcze na jedzenie i net starcza......zadziwiające to jest
marxs odpowiada santoriusz
starcza tylko dlatego że juz 2-3 lata temu wiedziałem że nadchodzi potężny kryzys(mozesz poczytać moje posty sprzed 2-3 lat) i się do niego odpowiednio przygotowałem tzn.ZERO kredytów i długów +skromne oszczędności teraz jestem w przeciwieństwie do zakredytowanych po korek PISiarzy i dla tych co 500 zł to być albo starcza tylko dlatego że juz 2-3 lata temu wiedziałem że nadchodzi potężny kryzys(mozesz poczytać moje posty sprzed 2-3 lat) i się do niego odpowiednio przygotowałem tzn.ZERO kredytów i długów +skromne oszczędności teraz jestem w przeciwieństwie do zakredytowanych po korek PISiarzy i dla tych co 500 zł to być albo nie być wolnym człowiekiem popijam piwko i obserwuję kiedy to wszystko jepnie na amen bo to że tak będzie to nie mam żadnych wątpliwości to kwestia najbliższych kilku góra kilkunastu miesięcy
everlast odpowiada marxs
no to jak już "atom bomb" odpali to trza się spiknąć & wspólnie pośmiać z ciemnoty. Pozwól, że odpalę jointa, bo piwka nie pije :) see ya
drzaraza
Cały świat za to płaci . Glapiński oficjalnie siechwLi że skupuje śmieciowe waluty aby osłabić śmieciowego złotego. Z tum że naszych śmieciowych złotych nikt za granicą nie gromadzi. Brawo Ameryka utrzymanką całego świata.
the_mind_renewed
Nawet nie zadawajmy sobie pytania, co jest nie tak ze światem. To wszystko (rynki) muszą obrócić się w pył. Dzisiaj Jerome Powell ponownie zapowiedział że FED zrobi wszystko dosłownie wszystko aby pomóc ekonomi czytaj rynkom. Tak jest zaplanowane. Gdyby tak z 12 lat osoba na jego stanowisku powiedziała to to by została Nawet nie zadawajmy sobie pytania, co jest nie tak ze światem. To wszystko (rynki) muszą obrócić się w pył. Dzisiaj Jerome Powell ponownie zapowiedział że FED zrobi wszystko dosłownie wszystko aby pomóc ekonomi czytaj rynkom. Tak jest zaplanowane. Gdyby tak z 12 lat osoba na jego stanowisku powiedziała to to by została wyprowadzona ze sali w kaftanie ze związanymi rękawkami. Poza tym ciężko obecnie napisać słowa prawdy, bo jest się usuwanym. Media usuwają masowo. Masz brnąć w tym nonsensie z oficjalnymi wiadomościami i ściekiem masowego przekazu. Jak masz odmienne zdanie to cię usuwają zniszczą naślą policję aresztują. To jest paranoja oddział zamknięty. Np. jak jest artykuł o sankcjach Bidena na Rosję to możesz tylko to pochwalić w przeciwnym razie nie zostanie śladu po twoim wpisie.
scuti1986
Dokładnie, ludzie mają nie myśleć tylko pracować i konsumować żeby inni mogli też pracować i konsumować... taki krąg życia niewolnika ekonomicznego... z uśmiechem na twarzy i optymizmem w sercu wykreowanym przez zakłamane media masz tyrać i rodzić potomków żeby kolejne pokolenie mogło tyrać na bandę pasożytów Dokładnie, ludzie mają nie myśleć tylko pracować i konsumować żeby inni mogli też pracować i konsumować... taki krąg życia niewolnika ekonomicznego... z uśmiechem na twarzy i optymizmem w sercu wykreowanym przez zakłamane media masz tyrać i rodzić potomków żeby kolejne pokolenie mogło tyrać na bandę pasożytów nazywanych władzą... Ale sami sobie taki los zgotowaliśmy bo ludzie nie chcą żyć godnie tylko żyć i pracować... chęć wykazania się to główna cecha naszego gatunku, która jest bezwzględnie wykorzystywana w tworzeniu tego niewolniczego systemu, który nazywam kapitalizmem socjalistycznym. Amen.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki