Poszkodowani w aferze GetBacku protestowali przed Idea Bankiem

W poniedziałek pod siedzibą Idea Banku odbył się protest Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A. "Domagamy się od Idea Banku zwrotu utraconych środków finansowych" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia, Artiom Bujan.

(fot. Tomasz Pikula / Puls Biznesu)

"Minął już ponad rok od wybuchu afery GetBack. Rok nie możemy się doprosić od Idea Banku zwrotu naszych środków finansowych, a pierwsze reklamacje do Idea banku z żądaniami zwrotu wszystkich środków były złożone w kwietniu 2018 r., czyli od razu po wybuchu afery. Zorganizowaliśmy to zgromadzenie, żeby pokazać bankowi, a przede wszystkim panu Leszkowi Czarneckiemu (większościowemu akcjonariuszowi Idea Bank - PAP), że są poszkodowani przez Idea Bank, że bank nie rozliczył się z nami i że powinien zwrócić nam nasze pieniądze" - powiedział PAP po poniedziałkowym proteście pod Idea Bankiem prezes Stowarzyszenia Artiom Bujan.

"Idea Bank jest na liście ostrzeżeń publicznych od 13 listopada 2018 r., sprzedawał on obligacje Getback. Domagaliśmy się zwrotu naszych środków tak naprawdę od instytucji zaufania publicznego. W naszej ocenie to była jedna wielka nieprawidłowość, obligacje GetBack nigdy nie powinny być w tym banku sprzedawane. Bank nie miał uprawnień do sprzedawania instrumentów finansowych. Mówiąc w skrócie, utraciliśmy nasze środki finansowe przychodząc do banku" - podkreślił prezes stowarzyszenia poszkodowanych.

Dlaczego afera GetBacku nadal powinna Cię obchodzić?

Końca afery GetBacku, „najgorętszego serialu finansowego” rozgrywającego się na naszych oczach, wciąż nie widać. Chociaż taka sytuacja może nużyć część obserwatorów, nie znaczy to, że sprawą można przestać się przejmować. Wręcz przeciwnie.

"Bank umywa ręce. Składaliśmy wielokrotnie reklamacje, wezwania do zapłaty i prosiliśmy m.in. przez KNF i prokuraturę. To nie jest pierwsze tu zgromadzenie. Bank w reklamacjach twierdzi, że on tylko kierował do domu maklerskiego - opisuje rzeczywistość zupełnie odwrotnie - bo my staliśmy się posiadaczem (obligacji GetBack - PAP) w placówce banku w wyniku szeregu nieuprawnionych działań. Żeby nabyć obligacje trzeba podpisać umowę. Grupa osób, która była obecna w trakcie zgromadzenia nigdy jej nie podpisywała. Jak to możliwe, że nie podpisując żadnej umowy - bankier nie pokazywał tej prawdziwej umowy, w której było zapisane prawdziwe ryzyko. Mówiono nam, że jest wszystko ok, że trzeba zrobić przelew" - powiedział prezes stowarzyszenia.

Według Artioma Bujana, część poszkodowanych osób w tytule przelewu nie ma wpisanego słowa obligacja. "Jest wpisane GetBack, ale nie widomo, co to jest GetBack. Czy to jest inwestycja bankowa, czy to jest akcja, czy to jest obligacja" - podkreślił prezes stowarzyszenia poszkodowanych.

Śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack nadzoruje warszawska Prokuratura Regionalna. Zostało ono podjęte 24 kwietnia 2018 r. w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie GetBack. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji.

KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych, mających na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności. (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ skr/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 adamleszcz

Faktyczne złodziejstwo w aferze GetBack to głównie Banki, m.in. Lions - Idea Bank. Idea Bank to ok. 1.000 milionów Klientom z lokat wyłudzone, 5.000 Klientów podstępem usidlonych, często zniszczonych, z rodzinami będzie ze 20.000 ludzi. Banki dla Klientów są w 100% źródłem tej katastrofy i grabieży na ich Oszczędnościach. Banki to esencja tego kryzysu. Niewinnym, poczciwym ludziom jedynie Lions, Idea, Noble nawciskali toksycznych obligacji na ok. 1.000 milionów. Zniszczyli ich oszczędności, oszczędności Polaków, ich własnych Klientów stosując metodyczne i instytucjonalne wprowadzanie w błąd, wyzysk błędu i niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania i przestępcze przekazywanie danych.

Porażająca większość "oświadczeń woli" zakupu obligacji została złożona pod wpływem podstępu i wprowadzenia w błąd. Tylko oni mieli dostęp do danych o oszczędnościach i tylko oni dzwonili do ludzi, i nagabywali, nachalnie wkręcali. Pomyśleliście co przeżywają teraz ludzie co ciułali przez całe życie, z trudem, grosz do grosza, i im to zabrano. Jakie dramaty i rozpacz, załamania, i kto wie co jeszcze.

Ludzie od GetBack via Banki to ludzie w zdecydowanej większosci, którzy zawsze oszczędzali na lokatach. GetBack SA chłonął olbrzymią gotówkę z rynku i nie było już możliwości wśród instytucji i świadomych graczy inwestycyjnych wciskać im ich obligacji.

Wzięto się zatem we wzajemnym porozumieniu tej złodziejskiej szajki GetBack_PDM_Bank za ludzi z lokatami. Bank wiedział kto ma pieniądze na lokatach. Wyłapywali tych ludzi i obrabiali, że mają w ofercie coś tak bezpiecznego jak lokata, ale lepiej oprocentowanego, i wkręcali w to. Trudno dla oferowanego tym osobom w Bankach najwyższego niezmiennego poziomu oprocentowania w skali 5% na cały rok, mówić o pazernosci tych ludzi, czy chciwości na "złoty interes życia" . Banki zaś (lub sklejone z nimi pośrednie słupy tej szajki) dostawały jednorazowo od razu kolejne 5%-10%, o czym ludzie nie wiedzieli, zaś dla Banku był to bardzo jasny sygnał, że ogólne obciążenie tego pieniądza jest bardzo wysokiego kosztu, a zatem i ryzyka Jednak grali przeciwko własnym Klientom na polecenie Zarządu. Po prostu oszukiwano korzystajac z danych bankowych kto ma i ile.

To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że o tym, ten tzw. Bank, ma jeszcze czelność twierdzić, w kontekście faktycznego metodologicznego obrabiania własnych Klientów i wyprowadzania ich z lokat, i częstokroć z oszczędności życia, że [Lion’s Bank Idea Bank SA] „jedynie informował o możliwości zakupu obligacji i zainteresowanych odsyłał do dystrybutora”. Bez ich działań przenigdy GetBack ani żaden Dom Maklerski nie miałby żadnych szans upchnąć wśród ludzi ten złodziejski obligacyjny syf na taką skalę. Nie odpowiadają na żadne pytania Rzecznika Finansowego!

I jeszcze cytat z artykułu profesora Pawła Mielcarza z Akademii Leona Koźmińskiego:

"Poziomy prowizji od sprzedaży obligacji Getbacku były nienormalnie wysokie. Gdzie tu odpowiedzialność zaangażowanych podmiotów? Pośrednicy nie mogli nie zauważyć, że atrakcyjność jest zbyt wysoka, więc coś jest nie tak.
Na rynku mówi się o nawet 5 proc. płaconych bankom za sprzedaż papierów dłużnych GetBacku. W rezultacie spółkę dług razem z odsetkami kosztował ponad 10 proc. To koszt świadczący o ciężkiej sytuacji i śmieciowym charakterze papierów. Handlujące tymi obligacjami podmioty miały jasny komunikat - coś tu śmierdzi. A ze sprzedaży nie rezygnowały".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 epk

Idea Bank jest tak uczciwy jak i jego główny właściciel.
LC nagrał Chrzanowskiego kilka miesięcy przed zgłoszeniem tego prokuraturze. Niezgłoszenie niezwłoczne w przypadku podejrzenia dokonania przestępstwa szefa KNF jest także przestępstwem. Czy się mylę?
Komu IB zwrócił pieniądze za obligacje GB? Zabezpieczonym!
Niezabezpieczonym wysyła wciąż tej samej treści pisma, że informował a decyzję podejmował klient.
Bezczelność!
I jeszcze ten wysyp trolli ! Wstydzili by się!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ertyy

Dlaczego Idea Bank tak bezczelnie kłamie?

Mieli pozytywnie rozpatrywać reklamacje - nic z tego.

Twierdzili, że tylko informowali, a nie oferowali obligacji, kiedy dla każdego jest oczywiste jest, że było inaczej.

Teraz twierdzą, że podpisują ugody z poszkodowanymi, kiedy wg KNFu jest poszkodowanych ponad 4 tysiące, a samych reklamacji prawie 2 tysiące. Podpisanych ugód jest garstka, głownie w wersji F&F (friends and family)

Prezes Pruski twierdzi, że bank rozliczył się z przeszłością.

Po co tak kłamać?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 25 staryznajomy

Bujan...bujaj się cwaniaczku! Kolejny ala frankowicz jak frank po 2 zl to bank dobry jak frank po 4 zl to bank zly, oszust i zlodziej i...nic nie wiedzieliśmy hahaha

! Odpowiedz
19 23 queen

Nikt nie mówił, że na inwestycji można stracić? Frankowicze ciąg dalszy, służby już zajęły się sytuacją i protesty nic nie wnoszą.

! Odpowiedz
26 10 dramaturg

A ja zamiast protestować to wolę wybrać się do placówki i normalnie porozmawiać jak człowiek z człowiekiem.

! Odpowiedz
30 13 cienprawdy

I po co ta napinka? Komu zależy na tej burzy? Obwnianie idea banku o całe zło tego świata chyba nie ma najmniejszego sensu?

! Odpowiedz
19 7 koral123

Część internautów wyraźnie odczuwa potrzebę siania fermentu i robienia gównoburzy....

! Odpowiedz
24 7 maciek_rosol

Złe wyniki finansowe należą do GetBacku i Idea, Getin, czy którykolwiek inny bank nie jest temu winien, tylko sama firma :). Ale najłatwiej jest oskarżać bank, który nie odpowiada za działania Getbacku. Nie inwestuje się przecież całkowicie w ciemno.

! Odpowiedz
17 55 tomalo

Same trolle od Czarneckiego na tym forum. Daje idea bank max rok. I Leszkowi tez rok zanim dostanie 25 lat za okradanie własnych klientów

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil