REKLAMA

Pośrednicy oferowali państwom UE 100 mln dawek szczepionki na czarnym rynku

2021-02-24 21:50, akt.2021-02-25 12:30
publikacja
2021-02-24 21:50
aktualizacja
2021-02-25 12:30
fot. MBLifestyle / Shutterstock

Niemieccy pośrednicy oferowali państwom UE sprzedaż na czarnym rynku 100 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca - poinformował w środę dziennik "Bild". Rząd Niemiec przyznał, że otrzymał takie oferty, lecz z nich nie skorzystał.

Według niemieckiego tabloidu, pośrednicy pochodzą z Nadrenii Północnej-Westfalii; gazeta nie podała więcej szczegółów na ich temat.

"Bild" cytuje przy tym wysyłanego do rządów e-maila z ofertą kupna. "Biznesmeni" mieli przyjmować zamówienia powyżej 1 mln dawek i oczekiwać pisemnego potwierdzenia zamówienia oraz bankowych gwarancji. Zapewniali też o możliwości sprawdzenia autentyczności preparatu i gwarancji dostawy do końca marca.

Podawana przez nich cena to 10 dolarów, czyli około cztery razy wyższa od tej, za którą szczepionki AstraZeneca kupiła Unia Europejska.

Cytowany przez "Bilda" rzecznik niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna potwierdził, że resort otrzymywał podobne oferty "mniej lub bardziej poważne", jednak nie skorzystał z żadnej z nich.

W ubiegłym tygodniu włoska policja wszczęła śledztwo w sprawie podobnych ofert składanych władzom regionu Wenecja Euganejska. Region otrzymał m.in. propozycje zakupu szczepionek Pfizer-BioNTech, AstraZeneca i rosyjskiego Sputnika V. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
joska
To teraz wiadomo dlaczego firmy nie wywiązują się z zaplanowanych dostaw -bo lepiej sprzedać poza kontraktem kilka razy drożej.Jak nie znajdą chętnych to zaplanowane dostawy wrócą do normy a nawet przyśpieszą .

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki