Posłowie mają dostać ponad 600 zł podwyżki

Zarobki polityków mają pójść w górę o ponad 600 zł. To pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat – informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki / Flickr)
8016,70 zł brutto – tyle wynosi obecnie uposażenie poselskie. Dochodzi do tego niemal nieopodatkowana dieta 2505,20 zł oraz dodatki za zasiadanie w niektórych komisjach. W przyszłym roku, jak podaje "Rz", uposażenie i dieta mają wzrosnąć łącznie o 631 zł. Zakomunikowała to posłom szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Gazeta podnosi, że z wypowiedzi szefowej Kancelarii Sejmu wynika, iż jest to pochodną planowanej w 2020 roku przez rząd podwyżki w budżetówce. Kaczmarska tłumaczyła, że 10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 proc. "To obejmie, i tak zaplanowałam, parlamentarzystów, straż marszałkowską i pracowników. Zgodnie z tym pismem musiałam zabezpieczyć te kwoty" – mówiła.

Będzie to dla posłów pierwsza odczuwalna podwyżka od wielu lat - zauważa "Rzeczpospolita".

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 1 zenonka

Nie jest przeciwnikiem wysokich wynagrodzeń dla polityków i ogólnie pracowników administracji, ale chciałbym, żeby były one transparentne, najlepiej powiązane z jakąś stałą (np. średnim wynagrodzeniem w gospodarce). Z prostej przyczyny: brakuje specjalistów na właściwych miejscach. A tak z ciekawości, przełknęliście nagrody, podwyżki.. A czy już Wam wyborcy przestały także przeszkadzać ośmiorniczki jak dostaliście ochłap w postaci 5 stów?

https://www.wprost.pl/kraj/10132714/kawior-mule-i-kalmary-marszalek-sejmu-zamowil-owoce-morza-do-sejmowej-restauracji.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 15 secundus

Te pieniądze im się po prostu należą! Dlaczego tylko tak mało

! Odpowiedz
2 30 wladkrug

Administracja państwowa, rządowa i samorządowa oraz parlamentarzyści powinna mieć takie same zasady rewaloryzacji płac, jakie obowiązują przy rewaloryzacji emerytur.

! Odpowiedz
4 5 ojkonomist

Podpisuję się pod tym dwiema rękami. Waloryzacji dostałam 63 zł po 35 latach pracy+ 6 lat wychowawczego (3 dzieci), mniej niż wyniosła podwyżka najniższych emerytur. To taka "urawniłówka", gorsza niż socjalizm. Podwyżki najniższych rent i emerytur muszą być by gonić wzrost cen i płac, których żadna waloryzacja nie rekompensuje należycie ale nie mogą spłaszczać bezpodstawnie emerytur, to niesprawiedliwość społeczna! A posłowie 600 zł, a inne grupy nie nmiej. Emeryci do piachu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 26 wladkrug

#parlamentarzyści 600+ Kaczyński, ani Morawiecki jakoś o tym programie nie wspomnieli. Emerytom kilkadziesiąt zł podwyżki, a sobie kilkaset i jeszcze diety nieopodatkowane. Arystokracja parlamentarna.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 14 szlachta-nie-pracuje

jak 500+ to dla każdego dla władzuchny również

! Odpowiedz
26 23 search

POslowie maja siedziec cicho to nagroda , Ogrodnik ma latac dzambo z rodzina po swiecie w ramach promocji orzekla na samolocie.

! Odpowiedz
32 34 karbinadel

Te pieniądze im się po prostu należą

! Odpowiedz
4 44 kimdzongtusk

Posłowie i senatorowie żyły sobie wypruwają, żeby nam było dobrze. Harują 18-20 h/ dobę, nie dojadają, nie dopijają, nie mogą se na narty lecieć i tylko 600 zl ???!!! SKANDAL !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.