Posłowie PiS złożyli interpelację ws. zakupu grupy Eurozet przez Agorę

Posłowie PiS złożyli interpelację do premiera w sprawie zakupu przez Agorę grupy Eurozet. Transakcja może mieć charakter pozorny i być przeprowadzona w celu obejścia prawa - napisano w interpelacji opublikowanej we wtorek przez portal wPolityce.pl

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Z dużym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z ostatnimi doniesieniami medialnymi oraz komunikatami giełdowymi dotyczącymi nabycia udziałów spółki Eurozet sp. z o.o. przez spółkę Agora S.A. oraz SFS Venturess.r.o." - czytamy w interpelacji podpisanej przez Barbarę Bubulę, Krzysztofa Czabańskiego, Elżbietę Kruk, Dariusza Piontkowskiego, Mirosławę Stachowiak-Różecką oraz Jacka Świata.

Podano w niej, że "w dniu 20 lutego 2019 r. nastąpiło zakończenie negocjacji", w wyniku których zawarto przedwstępną umowę sprzedaży udziałów w kapitale zakładowym Eurozet sp. z o.o. pomiędzy Czech Radio Center a.s. jako sprzedawcą, Czech Media Invest a.s. jako gwarantem zobowiązań sprzedawcy, a także SFS Ventures jako kupującym 60 proc. udziałów Eurozet sp. z o.o. oraz Agora S.A. jako kupującym 40 proc. udziałów Eurozet sp. z o.o.

Wyjaśniono, że "nabywcą 60 proc. udziałów Eurozet sp. z o.o. jest obecnie SFS Venturess.r.o. natomiast pozostałych 40 proc. udziałów spółka Agora S.A.".

Jednak, zdaniem posłów podpisanych pod interpelacją, struktura powyższej transakcji "może stanowić pozorowaną czynność mającą na celu nabycie przez Agorę S.A. w dalszym okresie wszystkich udziałów sprzedanej spółki Eurozet sp. Z o.o. i uzyskanie samodzielnej kontroli nad podmiotem".

Ponieważ, zgodnie zawartą umową, "Agora jest uprawniona m.in. do nabycia wszystkich pozostałych udziałów należących do SFS Ventures ("Opcja Call"). "W przypadku wyrażenia przez Agorę woli skorzystania z uprawnienia do wykonania Opcji Call, Agora będzie mogła ją wykonać, a tym samym przejąć kontrolę nad Eurozet" - czytamy.

Ponadto, jak czytamy w interpelacji, Umowa Wspólników zawiera postanowienia zobowiązujące SFS Ventures do "niezbywania posiadanych udziałów Eurozet bez pisemnej zgody Agory".

Według posłów PiS "zabieg podziału struktury właścicielskiej może mieć charakter jedynie pozorny i stwarzać domniemanie, że głównym podmiotem posiadającym kontrolę nad spółką Eurozet jest SFS Ventures, a w konsekwencji może mieć na celu niejako +ukrycie+ Agory S.A. jako podmiotu, który będzie sprawował całkowitą kontrolę nad nabytymi udziałami".

W interpelacji wyjaśniono, że powyższe działanie "może mieć na celu także odwrócenie uwagi zainteresowanych podmiotów (m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od przeprowadzonej transakcji sprzedaży udziałów Eurozet sp. z o.o., aby uniknąć związanych z tym obostrzeń i konieczności uzyskania odpowiednich zgód".

Ponieważ spółka Eurozet sp.z.o.o. posiada programy radiowe m.in. Radio Zet, Chillizet, Antyradio, Meloradio, Radio Plus "nabycie udziałów spółki działającej na rynku medialnym przez inny podmiot, który również działa w takim samym segmencie niejednokrotnie związane jest z uzyskaniem odpowiedniej koncesji wydawanej przez KRRiT czy zgody UOKIK".

Jak podano "z doniesień medialnych wynika, że jednym z udziałowców SFS Venturess.r.o. jest SalvatorskaVentures LLC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych", która to spółka, jak podano, jest "zależna od Media Development Investment Fund Inc., który to fundusz MDIF "należy do różnych fundacji, amerykańskich i europejskich funduszy inwestycyjnych, inwestorów prywatnych i jest utożsamiany m.in. z Georgem Sorosem, który posiada tam swoje aktywa. W 2016 roku MDIF zakupił akcje w spółce Agora S.A. stanowiące ponad 11 proc. jej kapitału zakładowego".

"Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy, że w związku z przeprowadzeniem powyższej transakcji nabycia udziałów Eurozet sp. z o.o. podmioty oraz osoby powiązane z Panem Sorosem będą miały wpływ na działalność rynku medialnego w Polsce" - czytamy.

Podano, że Skarb Państwa jest zainteresowany kursem akcji Agora S.A., bowiem związana z nim spółka Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU S.A. "jest zaangażowana w Agora S.A., gdyż posiada w tej spółce pakiet swoich akcji".

W interpelacji wyrażono "głębokie zaniepokojenie" faktem, że "przeprowadzenie przez Agorę powyższej transakcji nabycia Eurozet mogło spowodować spadek kursu jej akcji, czym może narazić Skarb Państwa na wystąpienie strat w jego majątku oraz stanowić zagrożenie dla oszczędności emerytów powierzonych Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu PZU S.A."

"Przejęcie kontroli nad nadawcą radiowym ma olbrzymie znaczenie dla rynku medialnego w Polsce" - podkreślono. Zacytowano art. 38 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, według którego "KRRiT ma prawo cofnięcia koncesji na rozpowszechnienie programów radiowych w przypadku przejęcia bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę".

"Jak wynika z przeprowadzonej analizy w ciągu ostatniego roku doszło już aż dwukrotnie do zmiany właściciela Eurozet. W obu przypadkach podmiotami nabywającymi były podmioty posiadające swoje siedziby poza granicami naszego kraju" - czytamy. Posłowie wyrazili "głębokie zaniepokojenie" "taką sytuacją, gdy podmiot działający na polskim rynku medialnym, nadzorowany przez KRRiT, sprzedaje swoje aktywa podmiotom posiadającym siedziby poza granicami kraju bez konieczności uzyskania żadnych formalnych zgód wydanych przez odpowiednie państwowe organy nadzorujące".

Zwrócono uwagę "na łatwość procesu niejako +przenoszenia+ koncesji na inne podmioty i związane z tym niebezpieczeństwo nabycia koncesji przez podmioty, którym taka koncesja nie została pierwotnie wydana". Zwrócono uwagę, że Agora S.A. posiada również programy radiowe np. TOK FM, Radio Złote Przeboje. "Nabycie przez Agorę S.A. innego podmiotu będącego właścicielem programów radiowych o podobnym profilu może doprowadzić do dominacji Agory na rynku środków masowego przekazu w Polsce, co jest zagrożeniem dla pluralizmu mediów" - napisano.

W interpelacji zwrócono się do premiera z pytaniami, m.in.: "jakie działania podjęły odpowiednie organy i urzędy państwowe (w szczególności KRRiT oraz UOKIK) w celu wyjaśnienia podniesionych wątpliwości w szczególności w zakresie wydania zgody przez UOKIK na nabycie spółki Eurozet sp. z o.o. przez Agora S.A. oraz SFS Venturess.r.o.?" oraz "czy odpowiednie organy państwowe nie powinny mieć większego wpływu w kwestii wydawania oraz przenoszenia na inne podmioty koncesji radiowych?"

autor: Olga Łozińska

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
45 26 zbigniewmikulski

Czy na prawdę chodzi tylko o to by nie mieć konkurencji na rynku medialnym czy może prawda w oczy kłuje pis-owskie media? Chcę by TVP i jej czworaki były niezależne od władzy i by się starały w Polsce być stacjami podającymi informacje obiektywnie a nie z punktu widzenia jednej opcji politycznej. Wystarczyło już mi tej jednej opcji PRL owskiej przez ponad 50 lat. Jest nas tak myślących naprawdę dużo i nie tolerujemy zakłamania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 17 zbigniewmikulski

Nie chcę takich uwag ani czytać ani słuchać.To czysty antysemityzm wyssany z mlekiem matki. Jeśli jesteś trollem to się nie dziwię, że chcesz siać ferment w narodzie ale to ma krótkie nogi trollu.

! Odpowiedz
3 18 trollmaster odpowiada zbigniewmikulski

oj oj, straszliwy antysemityzm. W sumie nie napisał nic przeciw Palestyńczykom, a to aktualnie jedyni prawdziwi Semici.

! Odpowiedz
38 30 czajos

Boli pisowców, że może nastąpić koncentracja nieprzychylnych im mediów.
Wszak dla takich tuzów intelektu jak podpisani pod interpelacją media, które wiernopoddańczo nie przekazują zakłamanej propagandy są szkodliwe.

! Odpowiedz
38 54 janek43

nie mogę uwierzyć że tylu ludzi cieszy się że powstanie następne antypolskie radio wrzucające fałszywki od samego rana jak te fałsz en 24. Jak będą na okrągło puszczać Szłapkę, Lubnauer, Budkę czy Kierwińskiego to będę jeździł samochodem z takim workiem na wymioty jak są w samolotach.

! Odpowiedz
41 61 trollmaster

Postępaki cieszcie się, będziecie mogli łykać koszerna propagandę jak młode pelikany.

! Odpowiedz
48 35 glos_rozsadku

propagandy i kłamstw TVP nie przewyższą.

! Odpowiedz
42 36 grzegorzkubik

Bankrutująca Agora kupuje radio ZET? W co oni grają?

! Odpowiedz
22 27 _jasko

W co grasz, proszę o źródło tej informacji (o rzekomym bankrutowaniu)

! Odpowiedz
30 33 histeryk

Agora jest bardzo daleka od bankructwa, ma się dobrze, i co ciekawe - nie bierze żadnych pieniędzy z budżetu państwa, jak np. TVP.

! Odpowiedz
15 22 trollmaster odpowiada histeryk

wujek Soros pomógł, inaczej by cienko przędli.

! Odpowiedz
7 13 janek43 odpowiada histeryk

jako pracownik masz wiadomości z pierwszej ręki.

! Odpowiedz
8 4 histeryk odpowiada trollmaster

Soros tylko kupił akcje, jest mocno mniejszościowym akcjonariuszem i nie ma w Agorze nic do powiedzenia. Niektóre OFE mają tam większe udziały.

! Odpowiedz
10 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
115 106 karbinadel

Charakter pozorny to ma rząd PiS, bo o wszystkim i ta decyduje Pierwszy Poseł. Kiedy koronacja?

! Odpowiedz
144 132 jarekzbyszek

Ale 1,3 mld Pln z podatków Polaków na szczekaczkę Kurskiego jest OK?

! Odpowiedz
62 41 jaguar_61

niech pokazują jak PO-PSL kradło i oszukiwało,żeby Polacy nie zapomnieli.....

! Odpowiedz
25 21 _jasko odpowiada jaguar_61

niech pokazują jak PO-PSL, w mniemaniu PiS, kradło i oszukiwało, żeby Polacy nie zapomnieli....
Czyli im więcej wydamy na tzw. telewizje publiczną, tym więcej w przeszłości "będą" kraść i oszukiwać Ci wstrętni z PO-PSL?

! Odpowiedz
110 104 jakkkk

W interpelacji wyrażono "głębokie zaniepokojenie" faktem, że "przeprowadzenie przez Agorę powyższej transakcji nabycia Eurozet mogło spowodować spadek kursu jej akcji, czym może narazić Skarb Państwa na wystąpienie strat w jego majątku oraz stanowić zagrożenie dla oszczędności emerytów powierzonych Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu PZU S.A."

Dobre.

Nowej fali misiewiczyzmu, kumoterstwa i nepotyzmu, który uklepał dno tych zjawisk na poziomie o którym nawet się nie śniło kolesiom z PSLu, a która faktycznie kładzie kurs Spółek Państwa na przysłowiowy "ryj" jakoś nie zauważają :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 17 eresz1

To też mój ulubion fragment. Jak notowania spółek skarbu pańśtwa, szczególnie energetycznych, leciały na leb na szyję, to nikt się emerytami w OFE nie przejmował, a teraz nagle taka troska.

! Odpowiedz
153 130 misafi

Ach, boli PiSiorów, że nie udało im się przejąć za pieniądze z Pekao ZETki i zrobić z niej kolejnej PiSiej szczekaczki. I w sumie biedny ten Krupiński. Chciał wybudować prezesowi Dwie Wieże... nie udało się. Chciał prezesowi kupić radio... nie udało się.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
AGORA -0,43% 9,34
2019-10-21 15:24:45

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil