Posłowie PiS proponują nowe zasady nadzoru nad małymi SKOK-ami

Złagodzenie środków nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego nad małymi spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi zakłada projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach, złożony w Sejmie przez posłów PiS.

Posłowie PiS proponują nowe zasady nadzoru nad małymi SKOK-ami
Posłowie PiS proponują nowe zasady nadzoru nad małymi SKOK-ami (fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Projektem już na najbliższym, rozpoczynającym się 11 stycznia br. posiedzeniu może zająć się Sejm.

Projekt, jak zaznaczają autorzy w uzasadnieniu, jest dostosowaniem prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 lipca 2015 roku. TK orzekł wtedy, że ustawa o SKOK-ach z 2009 roku, w zakresie nadzoru KNF nad "małymi kasami" jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

"Tym samym Trybunał uznał, że na ustawodawcy ciążył konstytucyjny obowiązek zróżnicowania prawnych środków nadzorczych KNF, ze względu na zróżnicowaną wielkość kas i zasięg ich aktywności kredytowo-depozytowej. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ustawa o SKOK przewiduje środki nadzoru adekwatne do funkcjonowania kas o dużych rozmiarach. Natomiast w odniesieniu do małych kas, prowadzących działalność o ograniczonym zasięgu i których pozycja na rynku usług finansowych jest znacząco odmienna od kas dużych, należy ograniczyć część istniejących środków nadzorczych" - głosi uzasadnienie.

Zakwestionowany przez TK przepis traci moc z dniem 14 lutego br.

Według projektu za "małą kasę" będzie można uznać taką, której "suma aktywów bilansu kasy na koniec roku obrotowego nie przekraczała 20 mln zł", a także "średnioroczna liczba członków kasy w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób". Projekt zakłada też m.in., że mała kasa będzie mogła udzielić pożyczek i kredytów na okres nie dłuższy niż 3 lata, a na cele mieszkaniowe na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Projekt proponuje ograniczenie środków nadzoru KNF nad działalnością małych kas.

Przewiduje, że czynności podejmowane przez KNF w ramach nadzoru nad działalnością małych kas będą ograniczone przede wszystkim do "analizy wyników czynności kontrolnych podejmowanych przez Kasę Krajową". Dopiero gdyby KNF zidentyfikowałby "istotne nieprawidłowości w małej kasie" lub gdyby Kasa Krajowa nie przeprowadziła czynności kontrolnych lub nie udostępniła KNF ich wyniku, "komisja będzie mogła podjąć czynności, o których mowa w art. 67 ust. 1" (dokonywanie oceny sytuacji finansowej kasy, w tym badaniu wypłacalności, jakości aktywów, płynności płatniczej, wyniku finansowego kasy).

"Taki sposób zróżnicowania prawnych środków nadzoru stosowanych przez KNF wobec kas z jednej umożliwi identyfikację małych kas jako podmiotów zaufania publicznego, tj. takich instytucji, które powinny budować zaufanie klientów korzystających z ich usług oraz zapewni bezpieczeństwo i ochronę, jak również gwarancję depozytów przez BFG, a z drugiej strony ograniczy w znacznym stopniu uciążliwość stosowanych przez Komisję środków" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zastrzeżenia do tego projektu ma Związek Banków Polskich. Podczas niedawnej konferencji prasowej dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego ZBP Tadeusz Białek przekonywał, że projekt posłów PiS może prowadzić do "całkowitego wyłączenia małych kas spod nadzoru KNF".

"Mamy sporo banków spółdzielczych, które są nawet mniejsze od niektórych kas, a które nie mogą liczyć na podobne udogodnienia" - mówił, dodając, że "zasada proporcjonalności", na którą powoływał się w orzeczeniu TK, powinna być zastosowana wobec jednych i drugich. (PAP)

pś/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~wrrrrrr

Informacje o kłopotach Arciszewskiej-Mielewczyk wywołały polityczną burzę. Do złożenia wyjaśnień w tej sprawie wezwali prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego politycy PO: Marcin Święcicki i Adam Szejnfeld.

- Mamy pytanie do pana Jarosława Kaczyńskiego co zamierza zrobić z panią Dorotą Arciszewską, która ma majątek zarejestrowany w spółce na Cyprze i z którego to majątku SKOK-i nie mogą odzyskać należności w postaci kredytu, który został udzielony jeszcze mężowi pani Arciszewskiej? - pytał w zeszłym tygodniu Święcicki.

- Czy wyprowadzenie tego majątku służące temu, żeby utrudnić windykację kredytu zaciągniętego w SKOK-ach, czy to jest postępowanie etyczne, zgodne z prawem i czy w PiS takie są standardy, żeby unikać spłaty kredytu przez wyprowadzanie majątku na Cypr? - dopytywał poseł Platformy.

Szejnfeld mówił z kolei, że "od lat, niemalże od początku funkcjonowania na scenie politycznej PiS słyszymy, że prawdziwi Polacy tylko w Polsce powinni prowadzić interesy, tylko z polskim fiskusem się rozliczać, tylko w Polsce powinni zakładać firmę". - A tu się dowiadujemy, że senator PiS (Arciszewska-Mielewczyk w tej kadencji zasiada w Sejmie - red.) ma spółkę na Cyprze - zaznaczył Szejnfeld.

Zastępca rzecznika PiS Krzysztof Łapiński, komentując wystąpienie posłów PO, zwrócił uwagę, że PiS zna sprawę wyłącznie z publikacji "GW". - Co do wątpliwości formułowanych wobec pani poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk i spraw związanych z odziedziczonym przez nią spadkiem, to trudno nam odnosić się do czegoś, co znamy tylko z jednej relacji medialnej. To przede wszystkim pytania do pani poseł - zaznaczył zastępca rzecznika PiS. Poinformował jednak, że Błaszczak zwróci się do posłanki "z prośbą o informacje na temat spraw podnoszonych przez media".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~ZROBIONY

Jak można SKOK promować jak kilka kas już zbankrutowało ??? afera skoków samego Skok Wołomin jest kwotą 5 krotnie większa niż Amber przekrętasów ...a inne skoki ???

! Odpowiedz
2 3 ~flamasterdecarbone

Jak można trzymać kesz w mało wiarygodnym banku? Przecież to pocałunek smierci dla skoków ( nazwa fajna) . Może jednak faktycznie społeczeństwo nam idiocieje i wszystko jest mozliwe? Jestem załamany poziomem głupoty. Lecę i jutro otwieram konto w ich banku. Szukam nowych wrażeń. De Niro spota niech zrobi;-D

! Odpowiedz
3 11 ~jerry

Chlopcy z pisu juz kombinuja jak tu rabnac kase ze swoich ulubionych skokow- jakby miliardy ktore wyparowaly to dla nich za malo.Ciekawe czy szef z nowogrodzkiej juz to zaklepal.Byc moze na fundusz wyborczy starczy? Nie ma jak pisowska podla zmiana.

! Odpowiedz
3 5 ~żebrak

Ciekawe kiedy będą obowiązkowe konta dla emerytów w SKOK-ach a zarząd przeniosą do Torunia?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~żebrak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 11 ~posel

Robi się wsłpółczesny TELEGRAF S.A. , z którego KACZORY wyciągneły kasę jak się patrzy......

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 ~marcin

Zlikwidować gwarancje BFG, zostawić wyłącznie gwarancję Kasy Krajowej. I nadzór KNF nie będzie potrzebny - SKOKi będą mogły działać jak chcą, pod warunkiem, że będą mogły ponosić samodzielnie konsekwencje, a nie żerować potem na BFG opłacanym przez klientów banków.

! Odpowiedz
3 14 ~POL

KTO "WYPROWADZIŁ OKOŁO 4 MLD ZŁ ZE skoków? Kto jest opiekunem tego co wykradł pieniądze? Dlaczego PIS nie chce powołać komisji do sprawdzenia kradzieży?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil