REKLAMA

Posłowie PO ukarani za grudniowy protest w Sejmie

2017-03-24 12:39
publikacja
2017-03-24 12:39

Prezydium Sejmu ukarało finansowo sześcioro posłów PO, m.in. Sławomira Nitrasa, Jana Grabca i Monikę Wielichowską, za złamanie Regulaminu Sejmu - poinformowali w piątek posłowie Platformy. Według PO, kary dotyczą trzech różnych posiedzeń Sejmu, również tego z 16 grudnia.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Nieco inną informację przekazał jednak PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Jak mówił, Prezydium Sejmu podjęło decyzję o ukaraniu czterech posłów PO obniżeniem uposażenia. Zaznaczył przy tym, że "chodzi o naruszenia Regulaminu Sejmu, ale wcześniejsze, niezwiązane z wydarzeniami z 16 grudnia".

"Kwestia zablokowania sali posiedzeń i ewentualnych kar jest nadal otwarta i będzie omawiana w najbliższym czasie. Podobnie jak propozycje zmian w Regulaminie, które pozwoliłyby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości" - powiedział Grzegrzółka.

Według jego informacji, trzem parlamentarzystom PO - Monice Wielichowskiej, Henryce Krzywonos-Strycharskiej i Krzysztofowi Gadowskiemu - zdecydowano się obniżyć uposażenie o 1/4 przez miesiąc; z kolei Sławomirowi Nitrasowi - o połowę przez dwa miesiące.

O karach dla posłów PO poinformował w piątek dziennikarzy szef klubu Platformy Sławomir Neumann oraz dwaj ukarani posłowie: Sławomir Nitras i Jan Grabiec. Neumann zapowiedział, że Platforma będzie zaskarżać decyzję Prezydium Sejmu "wszelkimi możliwymi sposobami".

Z informacji PAP uzyskanych w klubie PO wynika, że ukaranych zostało pięcioro posłów Platformy: Monika Wielichowska (obrady w dniu 28 listopada 2016 r.), Henryka Krzywonos-Strycharska (obrady w dniu 2 grudnia 2016 r.), Krzysztof Gadowski (obrady w dniu 14 grudnia 2016 r.). Karę finansową otrzymał ponadto Sławomir Nitras i dotyczy ona trzech dni obrad Sejmu - 13, 14 i 16 grudnia.

16 grudnia - jak wynika z przekazanych PAP informacji - poseł uniemożliwiał prowadzenie obrad. Było to w trakcie głosowań nad tegoroczną ustawą budżetową, jeszcze przed rozpoczęciem przez opozycję blokady mównicy sejmowej. Kary za uniemożliwianie prowadzenia obrad 16 grudnia (również w trakcie głosowań na sali plenarnej) otrzymali też: Jan Grabiec i Jarosław Urbaniak.

Sam Nitras potwierdził w rozmowie z PAP, że na pewno został ukarany za zachowanie w trakcie obrad 16 grudnia. "Ja zostałem ukarany na pewno za 16 grudnia. Kancelaria Sejmu kłamie. To jest cały mój komentarz" - powiedział poseł PO.

Protest, w wyniku którego posłowie opozycji najpierw zablokowali mównice sejmową, a potem przez blisko miesiąc przebywali stale (również w nocy) na sali plenarnej Sejmu, rozpoczął się od wykluczenia z obrad przez marszałka posła PO Michała Szczerby. Po zablokowaniu mównicy, marszałek Marek Kuchciński 16 grudnia przeniósł głosowania do Sali Kolumnowej. Tam uchwalono m.in. tegoroczny budżet.

Neumann mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że posłowie PO nie otrzymali jeszcze na piśmie informacji o karach i ich powodach. "Ale już wiemy, że taki wniosek został przegłosowany głosami marszałków PiS i Kukiz'15" - dodał szef klubu PO.

Według niego, jego klubowi koledzy zostali ukarani decyzją marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wicemarszałków z PiS Joachima Brudzińskiego i Ryszarda Terleckiego oraz wicemarszałka Stanisława Tyszki z Kukiz'15.

"Traktujemy to jako absolutnie próbę zakneblowania ust opozycji, traktujemy to jako skandaliczny kolejny incydent, który marszałek Kuchciński ma na swoim sumieniu oraz marszałkowie z PiS-u i Kukiz'15" - podkreślił szef klubu PO. "Chcą zastraszyć opozycję, chcą zastraszyć Platformę, chcą zmusić nas do tego, żebyśmy w Sejmie nie wyrażali naszych poglądów, nie krytykowali rządu - to się nie uda, nie damy się zastraszyć" - powiedział Neumann.

Jego zdaniem "takie prowokacyjne gesty", jak kary finansowe dla posłów, nie przysłużą się poważnej debacie w Sejmie i "obniżeniu temperatury w Sejmie". "Traktujemy to jako wrogi gest PiS-u w stosunku do posłów Platformy, posłów opozycji, za protest, który pan wywołał, którego pan jest sprawcą i którego pan na końcu powinien ponieść konsekwencje" - zwrócił się Neumann do marszałka Kuchcińskiego.

Dopytywany z jakich narzędzi PO będzie korzystać, by odwołać się od decyzji Prezydium Sejmu, odparł, że posłowie mogą korzystać z "indywidualnych narzędzi". "Pewną ścieżkę przetarł poseł Szczerba, który odwołał się do struktur europejskich za wykluczenie go z obrad Sejmu. Ale mamy też polskie sądy. Będziemy każdą drogę prawną analizować i z każdej drogi skorzystamy, żeby zablokować takie zachowania na przyszłość" - zapowiedział szef klubu Platformy.

Neumann wyraził też pogląd, że poparcie kar przez wicemarszałka Tyszkę jest "czymś skandalicznym, "bo wpisuje Kukiz'15 w koalicję z PiS-em". "Już nie ma udawania, jest jedna wielka rodzina +pisowsko-kukizowa+" - powiedział.

Grabiec uznał kary finansowe dla posłów za "absurdalne". "Z całą pewnością, te kary nie wpłyną na to, że w inny sposób będziemy zabierać głos. Jeśli ponownie marszałek Kuchciński będzie chciał wyrzucić media z Sejmu, ponownie wyjdę na trybunę i powiem to samo co mówiłem 16 grudnia" - podkreślił polityk na konferencji prasowej.

Według wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) - która uczestniczyła w posiedzeniu Prezydium Sejmu, kiedy decydowało o karach dla posłów - część członków Prezydium stwierdziło, że kilkoro posłów PO na posiedzeniach Sejmu zachowywało się w sposób niewłaściwy. "To jest przegląd kilku tygodni, czy miesięcy, sprzed blokowania mównicy 16 grudnia. Tak zwane blokowanie mównicy będziemy rozpatrywali na następnym posiedzeniu (Prezydium)" - zaznaczyła posłanka PO.

Jak oceniła, kara dla posłów to konsekwencja wydarzeń 16 grudnia. "Gdyby nie było 16 grudnia, to ci posłowie nie byliby karani" - przekonywała Kidawa-Błońska. Jej zdaniem, marszałek Sejmu przejrzał zachowanie akurat tych posłów, których nie bardzo lubi. "Na posła Nitrasa marszałek Sejmu jest już uczulony" - uważa Kidawa-Błońska. (PAP)

mkr/ mkz/ mrr/ biw/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (25)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~epul
i jeszcze po 30 kijów na gołą dupę
~Boxer
proszę dać ode mnie dodatkowe 10.
~PL
Nędzne kreatury partii rządzącej nie zgodziły się na pozbawienie immunitetu ministra za kompromitującą postawę. Kto decyduje o karze?- marszałek biegający po ulicach Warszawy i krzyczący - "komuniści i złodzieje" ? Posłowie powinni lekceważyć prymitywne postawy miernot , które są wyłącznie na usługach Nędzne kreatury partii rządzącej nie zgodziły się na pozbawienie immunitetu ministra za kompromitującą postawę. Kto decyduje o karze?- marszałek biegający po ulicach Warszawy i krzyczący - "komuniści i złodzieje" ? Posłowie powinni lekceważyć prymitywne postawy miernot , które są wyłącznie na usługach jednej partii- szkodników.
~zbig
a ty to komunista czy złodziej. A może jedno i drugie.
~PL odpowiada ~zbig
big- błagam, nie rób z siebie pośmiewiska. Złodziejem jest ten co ukradł 4 mld ze SKOKÓW- twój idol. Komunistów poszukaj wśród tych co decydują i twoim marnym losie. Nie każdy chce aby robiono z niego idiotę- Twój wybór !!!
~ad
Sfiństwa nie można ruszyć bo inaczej diabłły wierzgają rapami !!!!!! ale diabły uwielbiają karać uczciwych Polaków za nic np.za wycięcie własnego drzewa na własnej działce na własne potrzeby oni uwielbiająniszczyć ludzi i ograniczać ich prawa własności!!!! spać po nocach nie mogli, że Polak sam o sobie bedzie Sfiństwa nie można ruszyć bo inaczej diabłły wierzgają rapami !!!!!! ale diabły uwielbiają karać uczciwych Polaków za nic np.za wycięcie własnego drzewa na własnej działce na własne potrzeby oni uwielbiająniszczyć ludzi i ograniczać ich prawa własności!!!! spać po nocach nie mogli, że Polak sam o sobie bedzie decydował !!!!!! Polak ma tylko płacić podatki od nieruchomości ale prawa im wszelkie przynależne odebrać !!!!!! ale jak wierzgają rapami nie u siebie i działają na szkodę państwa polskiego generowali dodatkowe koszty, to jakiejkolwiek kary ma nie być dla nas bo my są ponad prawem !!!!! a normalnych polaków to gnębić ,niszczyć wchodzić brudnymi buciorami do domów to my możemy wszystko heheheeee
~autor
Typowy wyborca PiS'u: "Sfiństwa"
~smutnebardzoniestety
Tylko PIS dureń może akceptować to co ta sekta wyprawia. Zostawią Polskę w ruinie. Wszyscy za to zapłacimy, bez względu na poglądy polityczne.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki