Posłowie PE prawie jednomyślni ws. zwierząt. Chcą obowiązkowego systemu rejestracji kotów i psów

PE przyjął w środę rezolucję, w której domaga się wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu identyfikacji kotów i psów oraz systemu kładącego kres nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi. Tylko 3 eurodeputowanych zagłosowało przeciw, a 607 było za.

"Chcemy położyć kres nielegalnemu handlowi kotami i psami w całej Europie. Ważnym krokiem w tym kierunku jest stworzenie zgodnych, wzajemnie połączonych ze sobą systemów identyfikacji i rejestracji psów i kotów w bazach danych w państwach członkowskich" - oświadczyła w Strasburgu jedna z inicjatorek rezolucji, eurodeputowana Socjalistów i Demokratów (S&D) Sylwia Spurek.

Według szacunków, na które powołuje się PE, każdego miesiąca między krajami UE sprzedaje się 46 tys. psów, z których większość nie jest zarejestrowana. Hodowcy komercyjni nadużywają unijnych przepisów dotyczących niehandlowego przewozu, czyli zwierząt podróżujących z właścicielem.

PE zauważył, że coraz więcej zwierząt domowych jest nielegalnie sprzedawanych między państwami członkowskim, często przez zorganizowane grupy przestępcze. Dzieje się to niejednokrotnie bez kontroli i z wykorzystaniem sfałszowanych dokumentów.

Wiele ogłoszeń o sprzedaży zwierząt przez internet pochodzi z nielegalnych źródeł, a handlarze wykorzystują fakt, że na poziomie UE nie ma wspólnych przepisów dotyczących hodowli zwierząt domowych. Różnice w normach stosowanych przez hodowców spowodowały duże różnice w cenach czworonogów.

W niewiążącej prawnie rezolucji eurodeputowani wezwali do wprowadzania obowiązkowego unijnego systemu rejestracji kotów i psów. Chcą też ustanowienia unijnej definicji komercyjnych obiektów hodowlanych na dużą skalę, w których odbywa się masowa hodowla, na przykład szczeniąt. PE domaga się też lepszego egzekwowania prawa i ostrzejszych sankcji za łamanie przepisów. Eurodeputowani apelują też o adoptowanie, a nie kupowanie zwierząt domowych.

Większość państw członkowskich stosuje już pewne wymogi dotyczące identyfikacji i rejestracji psów i kotów, jednak nie są one zharmonizowane, co ogranicza możliwości identyfikowania czworonogów w UE.

Ze Strasburga Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ fit/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 karbinadel

A mrówki, co w mrówkami? Będą sobie nadal chodzić samopas?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne