REKLAMA

Posłanki KO: program przedmiotu "Historia i teraźniejszość" napiszą osoby o poglądach skrajnych

2021-10-27 15:52
publikacja
2021-10-27 15:52
Posłanki KO: program przedmiotu "Historia i teraźniejszość" napiszą osoby o poglądach skrajnych
Posłanki KO: program przedmiotu "Historia i teraźniejszość" napiszą osoby o poglądach skrajnych
/ Koalicja Obywatelska

Posłanki KO przestrzegały w środę, że program nowego przedmiotu szkolnego "Historia i teraźniejszość" napiszą związani z PiS eksperci MEiN, którzy dali się już poznać jako osoby o poglądach skrajnych, wyznaniowych, antyunijnych, czy zwolennicy uchwał samorządowych "przeciwko ideologii LGBT".

Posłanki KO: Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer i Kinga Gajewska wybrały się w środę z kontrolą poselską do resortu edukacji i nauki. Celem wizyty w MEiN było zapoznanie się z planami dotyczącymi wprowadzenia od września przyszłego roku nowego przedmiotu w szkołach "Historia i teraźniejszość", który miałby zastąpić funkcjonującą od wielu lat "Wiedzę o społeczeństwie (WOS)".

Wnioski z kontroli posłanki zaprezentowały w środę na konferencji prasowej w Warszawie. "+Program partii programem narodu+ - myślałam, że to hasło już dawno minęło, że jesteśmy w czasach, których programy edukacyjne tworzone są kolegialnie przez grupę ekspertów. Niestety to, co zobaczyliśmy w ministerstwie edukacji, to wybór ekspertów przez ministra (Przemysława) Czarnka, gdzie na siedmiu członków komisji sześciu jest związanych bezpośrednio z PiS" - powiedziała Szumilas.

Ci eksperci, to - jak mówiły posłanki: Gajewska i Lubnauer - albo radni Prawa i Sprawiedliwości, albo osoby powiązane, np. rodzinnie z tą partią. Wśród nich są: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (członek komitetu honorowego Lecha Kaczyńskiego w wyborach w 2005 r.), prof. dr hab. Mieczysław Ryba (radny PiS i publicysta mediów o. Tadeusza Rydzyka), dr Robert Derewenda (także radny PiS), dr Paweł Milcarek (również członek komitetu honorowego Lecha Kaczyńskiego), Małgorzata Żaryn (żona dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, b. senatora PiS prof. Jana Żaryna).

Wśród członków komisji, która ma przygotować program nowego przedmiotu, jest także - jak powiedziała Lubnauer - dr Wojciech Muszyński, który jest zwolennikiem b. dyktatora Chile Augusto Pinocheta. "To człowiek, który snuje marzenia, że wzorem Pinocheta należałoby przedstawicieli lewicy wywozić helikopterem 30 mil od brzegu i wyrzucać do morza. Ten sam człowiek upubliczniał, podawał dalej grafiki z wiszącym (b. prezydentem USA Barackiem) Obamą ze stwierdzeniem: +marzenie nie tylko amerykańskie+" - wskazała posłanka KO.

Dr Milcarkowi przypomniała natomiast, iż stworzył "modlitwę w intencji adopcji duchowej poczętych", a prof. Rybie m.in. poparcie dla uchwał samorządów "przeciwko ideologii LGBT". Prof. Kucharczykowi Gajewska wytknęła z kolei antyunijne wypowiedzi, a Małgorzacie Żaryn - niedawne wsparcie dla Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Posłanka wyraziła pogląd, że celem PiS jest "wyrzeźbienie nowego Polaka na swoją modłę". "Nie ma wątpliwości, że to będzie przedmiot prezentujący PiS-owską wersję historii. Nie będzie Lecha Wałęsy, twórcami Solidarności będą - jesteśmy o tym przekonani - bracia Kaczyńscy" - przestrzegała Gajewska.

W ocenie Lubnauer poglądy ekspertów MEiN są skrajne, wyznaniowe. "Nie ma dla nas wątpliwości, że to jest eksperyment ideologiczny na dzieciach" - stwierdziła posłanka KO.

Szef MEiN pytany był we wtorek w Polskim Radiu 24 o nowy przedmiot "Historia i teraźniejszość". Jak zaznaczył Czarnek, "zespół ekspertów, który pracuje intensywnie nad podstawami programowymi tego przedmiotu" spotkał się w poniedziałek z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim. "Chcemy, aby od 1 września 2022 r., czyli od przyszłego roku szkolnego wszedł on do siatki godzin w szkołach ponadpodstawowych, od klasy I szkoły ponadpodstawowej" - mówił szef MEiN.

Pytany, czy można już mówić o zrębach programowych tego przedmiotu, czy jest jeszcze na to za wcześnie odparł: "Od tego są eksperci. Nie jestem historykiem i nie wtrącam się w prace ekspertów, jak będą gotowe podstawy programowe przedstawimy je publicznie".

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji na której szef MEiN podsumowywał rok pełnienia urzędu, pytany był m.in. o szczegóły tego przedmiotu, powiedział, że "to jest kontynuacja zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Polskiego Ładu, kiedy mówił o nowoczesnej formie przekazywania i nowej formie przekazywania historii tej najnowszej, drugiej połowy XX w. i pierwszych dekad XXI w.". (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

autor: Marta Rawicz

mkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
wprowadzanie propagandy lgbt do szkół oraz adopcji dzieci przez nich to nie są poglądy skrajne... uczenie onanizowania się sześciolatków w przedszkolach...
samsza
Co za homofobiczne wypowiedzi, ocenia się produkt, a nie ludzi.
glukagon1
Dokładnie tak , krytyka produktu w postaci grupy ekspertów - brakuje tylko Macierewicza jako wiernego ideologicznie naukowca . A produkt jeszcze się oceni jak go ujawnią - na razie będzie chowany pod stołem - żeby mu nie wytknęli ideologii. Moje dziecko w szkole dostało przykazanie żeby przebrania do szkoły nie były straszne Dokładnie tak , krytyka produktu w postaci grupy ekspertów - brakuje tylko Macierewicza jako wiernego ideologicznie naukowca . A produkt jeszcze się oceni jak go ujawnią - na razie będzie chowany pod stołem - żeby mu nie wytknęli ideologii. Moje dziecko w szkole dostało przykazanie żeby przebrania do szkoły nie były straszne i nie kojarzyły się z Halloween - Ograniczenie kreatywności - nie smak kościołowi Czy efekt mrożący kadry nauczycielskiej .
Wyrzeźbimy prawdziwego Polaka z żelaza na modłę władzy i ideologii , a tych co nie pasują to ich usuniemy . Ukochany kraj umiłowany kraj w imię ojca i syna i ducha ......... Mierny ale wierny Ludzie są dla władzy a nie władza dla Ludzi ..... Takie tam luźne skojarzenia .

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki