REKLAMA

Portugalskie władze zapłacą za wynajem mieszkań przez uczniów szkół średnich

2021-05-20 20:47
publikacja
2021-05-20 20:47
Portugalskie władze zapłacą za wynajem mieszkań przez uczniów szkół średnich
Portugalskie władze zapłacą za wynajem mieszkań przez uczniów szkół średnich
fot. ingimage / / ingimage

Władze Portugalii pokryją koszty wynajmu kwater dla uczniów szkół średnich pobierających naukę poza terenem swojej gminy - wynika z programu przygotowanego przez rząd Antonia Costy.

Jak poinformował w czwartek dziennik "I" w oparciu o rządowy dokument, nowy plan socjalistycznego gabinetu służy szczególnie wsparciu młodzieży mieszkającej i uczącej się na portugalskiej prowincji.

Podczas środowej debaty w portugalskim parlamencie odpowiedzialna za działania w doinwestowanie interioru Isabel Ferreira zapowiedziała, że w najbliższych latach rząd planuje zwiększyć wydatki na rozwój północnej i środkowej części kraju, gdzie w ostatnim czasie szczególnie szybko postępował proces wyludniania się regionów.

Isabel Ferreira ogłosiła, że środki na wynajem kwater przez uczniów szkół średnich poza rodzimą gminą będą wypłacane już od września tego roku.

W trakcie parlamentarnej debaty wskazywano na szczególną potrzebę pomocy młodzieży w rejonach miast Braganca i Freixo de Espada Cinto. Oba położone są na północy kraju.

Ferreira zapowiedziała, że w najbliższych latach rząd Portugalii będzie zwiększał inwestycje w tworzenie lepszych warunków życia i miejsc pracy w wyludniającym się interiorze. Jego mieszkańcy w ostatnich dekadach często migrowali do największych metropolii kraju: Lizbony i Porto. Wyjeżdżająca tam na studia młodzież skarżyła się jednak na brak tanich noclegów i niewystarczające wsparcie ze strony państwa.

Pod koniec kwietnia rząd Portugalii ogłosił uruchomienie w stolicy kraju akademika dla dzieci pracowników administracji publicznej mieszkających poza aglomeracją Lizbony. Minister ds. modernizacji państwa Alexandra Leitao, ujawniła wówczas, że dom studencki w Lizbonie ma posiadać blisko 50 miejsc dla słuchaczy uczelni wyższych.

Nowy akademik, gdzie rezydowanie ma być możliwe po preferencyjnych kosztach wynajmu, działać będzie w jednym z licznych opustoszałych budynków stolicy należących do administracji publicznej.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Edukacja

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki