REKLAMA

Portugalia wspiera już 250 tys. etatów pracowników tymczasowo nieaktywnych

2021-02-24 18:31
publikacja
2021-02-24 18:31
fot. Andrei Botnari / Shutterstock

Rząd Portugalii utrzymuje już ponad 250 tys. etatów pracowników w reżimie lay off, czyli tymczasowo nieaktywnych na rynku pracy z powodu koronakryzysu - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa finansów.

Z obliczeń resortu, na które powołuje się tygodnik “Sol”, wynika, że średnio co miesiąc z budżetu państwa wypłacanych jest na rzecz firm i osób objętych mechanizmem pracy tymczasowej około 300 mln euro.

Według szacunków ministerstwa finansów łącznie z tytułu wypłat dla osób objętych reżimem lay off, a także spadku wpływów z podatku VAT, budżet państwa około 600 mln euro miesięcznie w porównaniu z okresem sprzed koronakryzysu.

W styczniu rząd premiera Antonia Costy podjął decyzję o wydłużeniu okresu wsparcia przez państwo firm utrzymujących tymczasowo nieaktywną załogę z powodu koronakryzysu. Socjalistyczny gabinet zobowiązał się wspierać je finansowo do 30 czerwca 2021 roku w sytuacji jeśli utrzymają zatrudnienie.

Od stycznia br. osoby objęte reżimem lay off mają prawo do równowartości 100 proc. pensji, ale nie wyższych niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia w kraju. Państwo pokrywa też 50 proc. ich zobowiązań ubezpieczeniowych.

Tymczasem w środę podczas debaty parlamentarnej eksperci wskazali, że zniesienie restrykcji przeciwepidemicznych w Portugalii, służących poprawie sytuacji na rynku pracy, powinno nastąpić dopiero pod koniec marca. Przypomnieli, że pomimo zanotowanej w ciągu ostatniej doby najniższej od listopada dziennej liczby zmarłych na Covid-19 – 50, ryzyko nasilenia się choroby jest wciąż bardzo wysokie.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki