Portugalia: socjaliści powiększają przewagę nad centroprawicą

Rządząca Portugalią Partia Socjalistyczna (PS) premiera Antonia Costy prowadzi w opublikowanym w sobotę sondażu z poparciem 37,5 proc. Centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) traci do PS rekordowe w tej kadencji 13,9 pkt proc.

Z sondażu firmy Aximage wynika, że socjaliści wygrają październikowe wybory parlamentarne. W 2015 roku PS przegrała wybory (z wynikiem 32,3 proc.), ale utworzyła mniejszościowy rząd Costy popierany przez skrajnie lewicowy Blok Lewicy (BE), komunistów (PCP) i Zielonych (PEV).

Drugie miejsce w wyborach zaplanowanym na 6 października powinni zdobyć socjaldemokraci; sondaż daje im 23,6 proc. głosów.

Inne centroprawicowe ugrupowanie, chadecka CDS-PP, która w 2015 r. startowała z socjaldemokatami w ramach wspólnego bloku wyborczego Portugalia na Czele (PF), może uzyskać jeden najniższych w swojej historii wyników - 4,9 proc. W poprzednich wyborach ich zwycięska koalicja z PSD otrzymała 38,5 proc. głosów.

W nowej kadencji 230-osobowego jednoizbowego parlamentu Portugalii znaczącą reprezentację będą mieć radykalne partie lewicy. Blok Lewicy, który w 2015 r. miał 10,1 proc. głosów, obecnie może liczyc na 9,4 proc., w wyborczy sojusz komunistów i Zielonych o nazwie CDU – 6,8 proc. W poprzednich wyborach koalicja ta zdobyła 8,2 proc. głosów.

Jak powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro, niespodzianką październikowych wyborów powinna być lewicowa partia Ludzie Zwierzęta Przyroda (PAN), która w wyborach z 26 maja zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego.

„To stosunkowo młode ugrupowanie, mające zaledwie 10 lat, sukcesywnie zyskuje poparcie społeczne, a także rozbudowuje swe struktury. Ma też bardzo lojalny elektorat, co przy spodziewanej niższej frekwencji wyborczej powinno być korzystne dla PAN” - tłumaczył Monteiro.

Ekspert spodziewa się, że mający dotychczas zaledwie jednego deputowanego w portugalskim parlamencie PAN zdobędzie w październiku co najmniej 5 mandatów. Według sondażu Aximage obecnie PAN może liczyć na 4 proc. poparcia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil