Portugalia: połowa uchodźców przyjętych w ramach kwot wyjechała z kraju

Ponad 50 proc. uchodźców przyjętych przez Lizbonę w ramach kwotowego podziału ustalonego przez Komisję Europejską opuściło już Portugalię. Według rządowych szacunków spośród 1520 imigrantów wyjechało 768 osób. Przypadki powrotów są sporadyczne.

(fot. vwalakte / YAY Foto)

W dokumencie "Raport z oceny portugalskiej polityki wobec przesiedlonych uchodźców", opublikowanym we wtorek przez socjalistyczny gabinet Antonia Costy, ujawniono, że próby odnalezienia przydzielonych Portugalii osób, które wyjechały z tego kraju, są trudne, a imigranci nie są zainteresowani powrotem.

Szacuje się, że zaledwie 10 proc. uchodźców, którzy wyjechali z Portugalii, zostało znalezionych na terenie innych państw Unii Europejskiej i zmuszonych do powrotu.

Raport został zaprezentowany na żądanie Bloku Lewicy (BE), ugrupowania, które wraz z komunistami i Zielonymi wspiera w parlamencie mniejszościowy rząd Costy. W grudniu deputowani zażądali szczegółowych informacji na temat procesu przyjmowania uchodźców i warunków, w jakich żyją.

Apel parlamentarzystów BE był konsekwencją strajku głodowego ogłoszonego w listopadzie przez irackiego uchodźcę Samana Alego. Wywodzący się ze wspólnoty jazydzkiej mężczyzna twierdzi, że Lizbona odmawia mu prawa legalnego pobytu. Irakijczyk, zakwaterowany w Guimaraes, jest jedynym z około 30 jazydzkich uchodźców, którzy nie uciekli z Portugalii.

W grudniu minister ds. koordynacji polityki rządowej Eduardo Cabrita poinformował, że pomimo wyjazdów uchodźców, Lizbona zamierza w najbliższych miesiącach przyjąć około 1000 nowych imigrantów, znajdujących się obecnie w obozach w Grecji i we Włoszech.

W ramach kwotowego systemu rozdzielania uchodźców Bruksela przydzieliła w 2015 r. Lizbonie blisko 4300 imigrantów. W kwietniu br., kiedy na terenie Portugalii przyjętych zostało ponad 1250 uchodźców, Cabrita ujawnił, że przyjmowane osoby, głównie z Erytrei, Syrii i Iraku, masowo wyjeżdżają z tego iberyjskiego kraju.

Lokalne media ustaliły wówczas, że z Portugalii wyjechało ponad 40 proc. przyjętych uchodźców, z których zdecydowana większość skierowała się do Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii oraz Holandii.

Z Lizbony Marcin Zatyka

zat/ klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 qqryk

Zgodnie z przewidywaniami. Polska też mogła przyjąć najeźdźców a oni i tak by nie zostali - i wszystko bez stroszenia piórek przed UE. Ale do tego potrzebny byłby zdrowy i myślący rząd a nie populistyczni socjaliści.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil