REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Portugalia będzie honorować zaświadczenia lekarskie podróżnych potwierdzające przebycie COVID-19

2021-11-30 18:34
publikacja
2021-11-30 18:34
Portugalia będzie honorować zaświadczenia lekarskie podróżnych potwierdzające przebycie COVID-19
Portugalia będzie honorować zaświadczenia lekarskie podróżnych potwierdzające przebycie COVID-19
fot. Miquel Rosselló Calafell / / Pexels

Rząd Portugalii doprecyzował we wtorek nowe zasady dotyczące dokumentów, które będą musiały przedstawić od środy osoby przybywające do tego kraju. Władze dopuściły możliwość wjazdu na portugalskie terytorium na podstawie testów na COVID-19, a także zaświadczeń lekarskich potwierdzających przebycie tej choroby.

Z nowych przepisów, które cytuje telewizja SIC i Radio Observador, wynika, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom premiera Antonia Costy testy PCR lub antygenowe nie będą jedynym honorowanym przez służby medyczne dokumentem dla osób wjeżdżających do Portugalii.

Pasażerowie przybywający drogą lotniczą i morską będą mogli zaprezentować również wystawiony przez lekarza dokument zaświadczający przebycie COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy. Powinien on zostać przetłumaczony na język portugalski lub angielski.

Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi na podstawie ustawy o stanie klęski żywiołowej, w nocy z wtorku na środę na granicy z Hiszpanią kontrolowane będą wszystkie pojazdy. Ich pasażerowie, aby wjechać do Portugalii będą musieli przedstawić aktualny test na Covid-19 lub zaświadczenie o przebyciu tej choroby podczas ostatnich 6 miesięcy. Innym honorowanym dokumentem będzie także certyfikat o zaszczepieniu się przeciwko koronawirusowi.

Nowe przepisy przewidują jednak, że certyfikat szczepionkowy będzie honorowany tylko w przypadku osób docierających do Portugalii z regionów o niskim ryzyku zakażeń koronawirusem. Obecnie według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) tego typu sytuacja epidemiczna występuje w UE jedynie na terenie niewielkiej części Hiszpanii, Francji, Szwecji oraz w kilku regionach Włoch.

We wtorek prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podpisał też rządowy dekret, który przywraca w Portugalii obowiązek noszenia masek ochronnych na terenie zadaszonym, a także w miejscach publicznych na świeżym powietrzu, gdzie nie można zachować 1,5-metrowego dystansu społecznego pomiędzy osobami.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dididif
Kto pozwolił portugalskim komunistom jako pierwszym, powiedzieć o czym wszyscy bolszewicy wiedzieli od początku szczepiania się środkową częścią ciała z Breżniewem, że preparaty chemiczne działają, ale nie wiadomo na co?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki