Portugalia: 20 mld euro dla firm dotkniętych epidemią

2020-07-08 19:52
publikacja
2020-07-08 19:52
fot. RAFAEL MARCHANTE / FORUM

Rząd Portugalii wydał w ramach wsparcia dla firm poszkodowanych przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa prawie 20 mld euro - ogłosił w środę minister gospodarki Pedro Siza Vieira.

Przedstawiciel socjalistycznego gabinetu Antonia Costy wyjaśnił, że środki te zostały skierowane do portugalskich firm w ramach różnorodnych programów pomocowych. Dodał, że rząd planuje uruchomić wsparcie pieniężne z unijnego programu odbudowy KE. Zaznaczył, że jego zatwierdzenie może nastąpić już w lipcu.

„Będziemy w najbliższym czasie kontynuować wspieranie naszych firm, przeciwdziałając biedzie, bankructwom spółek i wzrostowi bezrobocia. Zrobimy wszystko, aby portugalskie spółki miały płynność finansową” - powiedział Siza Vieira, przypominając o ogłoszonym we wtorek przez rząd programie pomocy dla mikroprzedsiębiorstw o wartości 1 mld euro.

Wprawdzie w połowie marca rząd Portugalii zapowiedział, że w ramach programów jest gotów wesprzeć rodzime przedsiębiorstwa kwotą około 3 mld euro, ale z czasem zatwierdził kilka dodatkowych form pomocy dla spółek poszkodowanych przez koronakryzys.

W środę Siza Vieira odmówił mediom komentarza na temat prognoz władz UE, według których do końca 2020 r. PKB Portugalii spadnie o 9,8 proc., czyli więcej od przewidywań rządu.

„Nie będę tego komentował, bo nie jestem ministrem finansów. Mogę jedynie zapewnić, że będziemy dążyć do stworzenia najlepszych warunków na rynku dla naszych spółek” - dodał.

W piątek parlament Portugalii zatwierdził rządowy projekt budżetu uzupełniającego. Skorygowany budżet zakłada większe o 13 mld euro wydatki wobec pierwotnej ustawy budżetowej. Z dokumentu uzupełniającego wynika, że w 2020 r. PKB Portugalii spadnie z powodu koronakryzysu o 6,9 proc.

Gabinet Costy spodziewa się, że epidemia doprowadzi do wzrostu bezrobocia z obecnych 7 proc. do 9,6 proc. w grudniu 2020 r. W 2021 r. jego poziom według oczekiwań rządu ma wynieść 8,7 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki