REKLAMA

Portugalczycy oszczędzają najwięcej od prawie dwóch dekad

2021-04-15 15:17
publikacja
2021-04-15 15:17
fot. Miquel Rosselló Calafell / Pexels

Obywatele Portugalii oszczędzają w ciągu miesiąca równowartość prawie 13 proc. swoich miesięcznych wpływów, czyli najwięcej od prawie dwóch dekad. W ocenie ekonomistów zjawisko stymulują obawy mieszkańców tego kraju o pogłębienie się koronakryzysu.

Ekonomiści Krajowego Urzędu Statystycznego Portugalii (INE) oszacowali, że pomiędzy 2019 a 2020 r. odsetek pieniędzy, które przeciętnemu Portugalczykowi udaje się odłożyć z wypłaty, wzrósł z 7,1 do 12,8 proc.

Rządowa agenda wskazała, że rosnące zdolności obywateli Portugalii to efekt koronakryzysu, a także mniejszej liczby okazji do wydawania pieniędzy w związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się z powodu restrykcji sanitarnych.

Także w ocenie lizbońskiej ekonomistki Any Silvy nienotowane od blisko dwóch dekad oszczędności obywateli są efektem nasilającego się kryzysu spowodowanego pandemią. Ekspertka wskazuje, że Portugalczycy obawiają się też podejmowania zobowiązań biznesowych i osobistych.

“Większemu oszczędzaniu Portugalczyków towarzyszą inne zjawiska, np. redukcja liczby inwestycji w zakup nieruchomości, a także odkładanie decyzji o posiadaniu potomstwa. Covid-19 uczynił plany obywateli mniej przewidywalnymi” - powiedziała PAP członkini portugalskiej Izby Ekonomistów.

Silva przypomniała, że w ciągu ostatniego roku o blisko 14 proc. spadła liczba urodzeń w Portugalii. Wskazała, że pandemia doprowadziła też do wzrostu bezrobocia.

Według danych Krajowego Urzędu ds. Pracy i Szkolenia Zawodowego (IEFP), agendy rządu ds. zatrudnienia, pomiędzy styczniem a lutym 2021 r. doszło do zwiększenia liczby bezrobotnych z 361 tys. do ponad 431 tys.

Władze IEFP wskazały, że w porównaniu do lutego 2020 r. liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne wzrosła o prawie 37 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki