REKLAMA

Portfel zamówień Asseco Poland nie wskazuje na spadek rentowności

2021-05-27 11:20
publikacja
2021-05-27 11:20
Portfel zamówień Asseco Poland nie wskazuje na spadek rentowności
Portfel zamówień Asseco Poland nie wskazuje na spadek rentowności
fot. Krystian Maj / / FORUM

Asseco Poland nie widzi obecnie czynników, które miałyby w istotny sposób zmienić obraz biznesu spółki. Portfel zamówień nie wskazuje na spadek rentowności odnotowanej w pierwszym kwartale - poinformowali przedstawiciele zarządu grupy.

"Widać jak wygląda w tej chwili nasz backlog. Nie wystąpiły w tej chwili żadne zjawiska, które spowodowałyby jakąś znaczącą zmianę in plus czy in minus" - powiedział wiceprezes Artur Wiza podczas czwartkowej konferencji.

Asseco Poland podało w raporcie kwartalnym, że portfel zamówień grupy na 2021 rok ma wartość 8,576 mld zł i jest o 14 proc. wyższy rok do roku. Dane dotyczą wyłącznie oprogramowania i usług własnych Asseco Poland, które w pierwszym kwartale odpowiadały za ok. 78 proc. łącznych przychodów grupy.

Grupa zwiększyła w pierwszym kwartale rentowność - marża zysku operacyjnego wzrosła o 1,1 punktu procentowego do 9,7 proc.

"Nie spodziewałabym się spadku rentowności, tej której pokazaliśmy po kwartale pierwszym, przynajmniej zakładając ceteris paribus" - powiedziała wiceprezes Karolina Rzońca-Bajorek, pytana o rentowność obecnego portfela zamówień spółki.

Wiceprezes podała, że mniej więcej połowa wzrostu rentowności - czyli około 0,5 pkt. proc. poprawy - to oszczędności wynikające z hybrydowego modelu pracy.

"To są oszczędności takie jak delegacje, koszty samochodów służbowych. Z drugiej strony jest to trochę równoważone, zwłaszcza w Polsce, finansowymi efektami zawiązywania dodatkowych rezerw urlopowych. Ludzie są bardzo obciążeni pracą, a pipeline projektów stanowi dziś pewne wyzwanie" - powiedziała.

Druga połowa wyższej rentowności grupy to efekt większej marżowości kontraktów podpisanych w ubiegłym roku w Polsce oraz zwiększenia sprzedaży usług i licencji w Asseco International i Formula Systems.

Spółka nadal odczuwa presję na wzrost wynagrodzeń.

"Faktycznie pewnie będzie wyzwaniem - ale dziś trochę wcześnie by to powiedzieć - temat Nowego Ładu i tego jak się ukształtuje obciążenie pracowników etatowych" - powiedziała Rzońca-Bajorek.

Grupa poszukuje celów akwizycyjnych.

"Cały czas analizujemy spółki, spotykamy się" - powiedział wiceprezes Marek Panek.

Dodał, że w jednym przypadku trwają już rozmowy o wartości i strukturze transakcji, jednak skala potencjalnej transakcji nie będzie duża.

W pierwszym kwartale grupa przejęła cztery firmy, w tym dwie akwizycje miały miejsce w izraelskiej Formula Systems. W kwietniu miało miejsce kilka kolejnych przejęć. Największa transakcja w tym okresie, o wartości ok. 300 mln szekli izraelskich, czyli ok. 340 mln zł, to przejęcie przez Formula Systems firmy Zap Group z obszaru e-commerce.

Jak ocenił Panek na rynku fuzji i przejęć trwa "niezdrowy wyścig cenowy", więc Asseco Poland wielokrotnie rezygnuje z udziału w procesach.

"Widzimy wiele transakcji, które wydarzyły się przy takich cenach, jakich my byśmy nie zapłacili" - powiedział wiceprezes.

Grupa opublikowała w czwartek raport za pierwszy kwartał.

Zysk netto wzrósł o 25,3 proc. rok do roku, do 102,4 mln zł i był zbliżony do szacunków opublikowanych wcześniej przez spółkę.

O godz. 11.15 kurs akcji Asseco spada o 0,5 proc. do 73,6 zł. (PAP Biznes)

kuc/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki