Port lotniczy w Dubaju wciąż z największą liczbą pasażerów na świecie

W 2017 roku, czwarty rok z rzędu, międzynarodowy port lotniczy w Dubaju obsłużył największą liczbę pasażerów na świecie; odnotowano nowy rekord 88,2 mln pasażerów, o 5,5 proc. więcej niż w roku 2016 - poinformowały w poniedziałek władze lotniska.

(YAY Foto)

W 2016 roku z usług lotniska w Dubaju skorzystało 83,6 mln ludzi.

Port lotniczy w tym emiracie jest najchętniej uczęszczanym lotniskiem na świecie od 2014 roku, gdy prześcignął pod tym względem londyńskie Heathrow.

AFP podkreśla, że w 2017 roku na lotnisku Dubai International pobito rekord pomimo wprowadzonego przez władze amerykańskie tymczasowego zakazu zabierania na pokład samolotów lecących do USA urządzeń elektronicznych większych niż smartfon.

W ubiegłym roku z Dubaju najczęściej latano do Indii (12 mln pasażerów, +5,4 proc. w porównaniu do 2016 roku). W Zjednoczonych Emiratach Arabskich - jak wyjaśnia AFP - mieszka duża społeczność Indusów.

Drugim najczęściej obieranym kierunkiem podróży z Dubaju była Wielka Brytania (6,4 mln pasażerów, +6,7 proc.), a trzecim Arabia Saudyjska (6,3 mln, +4,6 proc.).

Duży wzrost liczby pasażerów odnotowano także wśród osób lecących do Rosji (1,3 mln, +28 proc.) i Chin (2,2 mln, +19,4 proc.).

Jeśli chodzi o miasta, z Dubaju w 2017 roku najczęściej latano do Londynu (4 mln), Bombaju (2,4 mln) i Dżuddy (2,1 mln).

Szef Dubai Airports, firmy zarządzającej lotniskiem, Paul Griffiths oświadczył, że w 2018 roku spodziewa się 90,3 mln pasażerów. Zapowiedział również, że wprowadzane będą usprawnienia, które stopniowe mają zwiększyć przepustowość lotniska do 118 mln ludzi rocznie. (PAP)

ulb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne