Porozumienie Gowina przygotowuje "Miasto Plus"

2019-06-13 11:25
publikacja
2019-06-13 11:25

Trzeba przedstawić nową ofertę rozwojową dla polskich miast, powołaliśmy zespół polityków i ekspertów, który wypracowuje ofertę dla polskich miast pt. "Miasto Plus"; ruszymy z ofensywą 12 lipca z Chełma - poinformowali w czwartek liderzy Porozumienia Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz.

/ fot. Adam Chelstowski / FORUM

Gowin powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że ostatnio zaczęto popularyzować ideę federalizacji Polski. "My, Porozumienie, jako jedna z partii obozu Zjednoczonej Prawicy, jesteśmy zdecydowanie przeciwni koncepcji federalizacji. Uważamy, że jest ona nie tylko sprzeczna z polską konstytucją, która wyraźnie definiuje Polskę jako państwo unitarne, ale jest także sprzeczna z polską tradycją ustrojową, a przede wszystkim z wymogami geopolitycznymi i bezpieczeństwa" - podkreślił wicepremier.

Dodał, że Porozumienie jest tym elementem Zjednoczonej Prawicy, który najmocniej kładzie nacisk na wagę samorządności. "Reformę samorządową trzeba pogłębiać, a w szczególności trzeba przedstawić nową ofertę rozwojową dla polskich miast. To one skupiają kapitał społeczny, intelektualny, który przesądzi o tempie i kierunku cywilizacyjnego rozwoju Polski" - powiedział szef Porozumienia.

"Dlatego w obrębie Porozumienia powołaliśmy zespół polityków i ekspertów, który wypracowuje ofertę dla polskich miast, zarówno tych największych metropolitalnych, jak i miast wojewódzkich, dla bardzo ważnej grupy miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, czyli byłych miast wojewódzkich, ale także miast małych i mniejszych miejscowości" - zapowiedział Gowin.

Wyjaśnił, że głównymi liderami tego projektu są minister przedsiębiorczości i technologii, wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz najmłodszy - jak podkreślił Gowin - prezydent polskiego miasta, prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Emilewicz poinformowała, że Porozumienie przygotowało ofertę, program "Miasto Plus" i rusza z tą ofertą do "mieszkańców dużych metropolii, miast średnich i polskich miasteczek".

"Zdajemy sobie sprawę, że reforma samorządowa jest jedną z tych najlepiej ocenianych, ale jej skutki, które możemy obserwować, zwłaszcza jej drugi etap zakończony 20 lat temu wraz z reformą powiatową i wojewódzką, przyniósł doskonałe efekty przede wszystkim dla miast wojewódzkich, które skupiają największe inwestycje, generują najlepsze miejsca pracy, mają najlepsze uczelnie w Polsce i doskonałą infrastrukturę" - powiedziała Emilewicz.

Jej zdaniem "polaryzacyjno-dyfuzyjny" model rozwojowy sprawił, że nie wszystkie miejsca w Polsce korzystają z benefitów rozwoju. "Trzeba zerwać raz na zawsze z tym modelem" - stwierdziła.

"Ruszamy z ofensywą 12 lipca, zapraszamy do Chełma i z Chełma rozjedziemy się po Polsce, będziemy o naszych ofertach programowych rozmawiać, po to, aby spójny plan na najbliższe cztery lata, przedstawić już wczesną jesienią" - powiedziała Emilewicz.

Podkreśliła, że Porozumienie kieruje swój program zarówno do największych miast, jak do małych miasteczek, które znajdują się w odmiennej sytuacji i borykają się z innymi problemami. Emilewicz mówiła, że metropolie zmagają się m.in. z bałaganem urbanistycznym, smogiem i zatłoczonymi ulicami, a kolei 33 miasta, które w 1999 r. utraciły status miast wojewódzkich czekają przede wszystkim na nowy model rozwojowy, na wysoko płatne miejsca pracy oraz nowe funkcje administracyjne, które mogłyby realizować. Z kolei małe miasta i miasteczka - jak mówiła Emilewicz - zmagają się z problemami np. w zakresie infrastruktury, oferty edukacyjnej.

Gowin był pytany, czy aktywność Porozumienia jest odpowiedzią na inicjatywę części samorządowców związanych z opozycją, którzy zapowiedzieli m.in. że zaangażują w kampanię i jesienne wybory do Sejmu i Senatu.

Lider Porozumienia zaprzeczył, wskazywał, że w styczniu w Krakowie odbyła się konwencja programowa jego ugrupowania pod hasłem "Energia miast". "Te zręby programu przestawiliśmy w styczniu, od tego czasu rozwinęliśmy je we współpracy z ekspertami, teraz rozpoczynamy szerokie społeczne konsultacje" - podkreślił Gowin.

Jak mówił, to nie jest tak, że "obóz Zjednoczonej Prawicy jest skazany na to, żeby przegrywać w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań". "Wierzymy, że dobrym programem, programem, który Porozumienie chce wnieść w program całej Zjednoczonej Prawicy, jesteśmy w stanie przekonać do siebie nawet tych mieszkańców dużych miast, którzy dzisiaj sceptycznie oceniają nasze rządy" - powiedział Gowin.

Propozycję wzmocnienia niektórych kompetencji samorządów przedstawiono na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Na spotkaniu ponad 400 samorządowców z całej Polski - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw - przedstawiono 21 tez; propozycje dotyczyły m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw i decentralizacji służby zdrowia.

Tezy mają zostać poddane debacie i – po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie – 31 sierpnia 2019 r., jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. "Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP" – poinformowali po spotkaniu samorządowcy. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
To co Gowin proponuje, to zwyczajna urawniłowka - czyli kolejny relikt PRL wraca do łask
karbinadel
Co jak co, ale program "koryto+" pan Gowin ma opracowany do perfekcji. Zawsze przy żłobie, znawca wszechrzeczy
jes
To się zatrudni łekspertów i fahowcuf do komisji. Widać brakuje już miejsc w spółkach Skarbu Państwa.
_emisariusz
Ściana tekstu o niczym...
zamknackw
Federalizacja Polski to dobry pomysł. Marzę aby dolny śląsk oderwał się od tego bajzlu, i wszedł w skład sąsiada z zachodu.
jes
A ja marzę by takie folksdojcze przestały nazywać się Polakami.
psokal
O jakiej federalizacji ten człowiek mówi?! Przedstawiono propozycję niewielkiego poszerzenia kompetencji samorządu, to wszystko. Tymczasem od kilku dni publiczne media histeryzują o próbie przywrócenia rozbicia dzielnicowego. Ale cóż, kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą, czyż nie Panie Kurski?
histeryk
Gowin nie kłam, nikt z opozycji nie proponuje żadnej federalizacji. Jesteś zwykłym kłamcą i manipulatorem i kłamiesz z pełną świadomością, że mówisz głównie do ludzi, którzy nie wiedzą co to jest decentralizacji, że jest zapisana w Konstytucji i że nie ma nic wspólnego z federalizacją - bo unitarność polskiego Gowin nie kłam, nikt z opozycji nie proponuje żadnej federalizacji. Jesteś zwykłym kłamcą i manipulatorem i kłamiesz z pełną świadomością, że mówisz głównie do ludzi, którzy nie wiedzą co to jest decentralizacji, że jest zapisana w Konstytucji i że nie ma nic wspólnego z federalizacją - bo unitarność polskiego państwa też jest zapisana w Konstytucji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki