Poroszenko: Nie zrywamy traktatu z Rosją, lecz go nie przedłużamy

Ukraina nie zrywa zawartego w 1997 r. traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską, a jedynie go nie przedłuża - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zapowiedział, że dokumenty w tej sprawie zostaną przekazane Moskwie do 30 września.

(fot. Nazar Furyk via ZUMA Wire / FORUM)

"Podkreślam, że nie zrywamy traktatu, ponieważ jest to długa i skomplikowana procedura; kończy się po prostu czas obowiązywania traktatu i nie zostanie on przedłużony" - powiedział szef ukraińskiego państwa podczas spotkania z szefami frakcji parlamentarnych.

"W ciągu 30 dni zamierzam skierować do Federacji Rosyjskiej pismo w tej sprawie" - dodał Poroszenko.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu polecił on resortowi spraw zagranicznych przygotowanie dokumentów, koniecznych do wstrzymania obowiązywania traktatu.

"Jesteśmy dziś wystarczająco przygotowani do kolejnego kroku: wstrzymania działania traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Ukrainą a Federacją Rosyjską, który z winy Moskwy już dawno stał się anachroniczny" argumentował Poroszenko.

Traktat o przyjaźni między Ukrainą a Federacją Rosyjską został podpisany w 1997 roku, a wszedł w życie 1 kwietnia 1999 roku. Zawarty został na 10 lat. Jego działanie przedłuża się automatycznie na kolejne 10-letnie okresy, jeżeli żadna ze stron nie wyrazi woli rozwiązania umowy co najmniej na sześć miesięcy przed upływem kolejnego okresu.

Traktat zawiera zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemne zobowiązanie do niewykorzystywania swojego terytorium kosztem bezpieczeństwa drugiej strony.

W ubiegłym tygodniu w Mińsku poinformowano, że Ukraina zamknęła swoje przedstawicielstwo we Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP). Instytucje WNP mają swoje siedziby w stolicy Białorusi. Poroszenko podpisał dekret o odwołaniu przedstawicieli Ukrainy z WNP jeszcze w maju br.

Ukraina była jednym z założycieli WNP i sygnatariuszką aktu jej powołania, podpisanego w 1991 roku wraz z Federacją Rosyjską i Białorusią. Władze w Kijowie nie podpisały jednak statutu Wspólnoty w 1993 roku. W 2014 roku, w wyniku agresji Rosji na Krym, Ukraina ograniczyła swą działalność w WNP do minimum.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 13 jkendy

Dziękuje za takiego inwestora. Wszystkim steruje KGB i wszystko jest podporządkowane utrzymaniu władzy Władymira i dezintegracji zachodu. Rosja nawet sponsoruje ruchy anty szczepionkowe żeby robić zamęt na świecie.

! Odpowiedz
8 3 plutarch

Sponsoruje też masę krzywych teorii spiskowych, żeby słabe mózgi wypaczyć. Kropla drąży skałę.

! Odpowiedz
22 23 ajwaj

Poroszenko po zonie, a panienskie Waltzmann, na wyborach w marcu 2019 nie ma szans.. Widzi te szanse w eskalacji wojny Ukrainców z powstancami ukrainskimi na Donbasie.
A bussines zyje swoim zyciem, Rosja jest najwiekszym inwestorem na Ukrainie i najwiekszym partnerem gospodarczym. Polska tez wrócila na 3. pozycje w stosunkach z Rosja.
"Kwoty" na ukrainski eksport do UE w 2018 wyczerpaly sie na poczatku 2018 :)

Czemu w ogóle Ukraine zniszczono (po rozpadzie ZSRR byla przodujaca republika pod wzgledem poziomu zycia, przemyslu, kultury, rozwoju itd.) ?

""Dlaczego Amerykanie postawili na banderowców? Dlatego że jest to jedyna organizacja wojskowo-polityczna, która otwarcie oświadczyła, że jest wrogiem Rosji. «Żydzi, Lachy, Moskale to główni przeciwnicy niezależnej Ukrainy»”. (PISy-PL tez).
Te idee zaczęły się rozprzestrzeniać. Na Ukrainie jest 300 partii politycznych. Postawiono natomiast na banderowców"" — podkreślił Azarow - byly premier Ukrainy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 14 ajwaj

Co do zniszczenia Ukrainy wczoraj MSZ UKR Klimkin,
"depopulacja ludzi mlodych to katastrofa" > widac z "raju na ziemi" "good fellows" z Kijowa i PISy zrywa sie kto ma sily i mozliwosci

! Odpowiedz
11 4 niepelnosprawny_org

czy Putin przesunie sie w kierunku Kijowa?...

! Odpowiedz
16 40 joska

Nigdy nie dostaną Krymu z powrotem,to jest nie odwracalne jak podatek belki-żaden rząd go nie zlikwiduje.

! Odpowiedz
22 25 pomorzaninm

dostaną jesli Rosja sie rozpadnie na Miasta-Regiony wtedy sobie odbiorą...

! Odpowiedz
8 10 cyklonb odpowiada pomorzaninm

Jesteś chyba nawiedzonym (od optymizmu) Ukraińcem, prędzej Ukraina się skurczy o okupowane polskie ziemie (Lwów Wołyń, Podole) Słowacko Węgierskie Zakarpacie, część okupowanej Rumunii i zostanie zmniejszona do rozmiaru właściwego -tego skąd pochodzą Ukraińcy czyli obwód Kijowski, Czerkaski i Zaporoski ! Tak taka będzie Ukraina malutka za 10 -20 lat to się już zaczęło i niedługo przyśpieszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz