REKLAMA

Porażka obozu prezydenckiego w brazylijskich wyborach samorządowych

2020-11-30 20:47
publikacja
2020-11-30 20:47
fot. Adriano Machado / Reuters

Druga tura wyborów samorządowych w Brazylii, przeprowadzona w niedzielę w 57 miastach, w których wybierano ich burmistrzów skończyła się wysokim zwycięstwem partii centrowych i całkowitą porażką kandydatów obozu skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro.

Głosowanie zakończyło się także niepowodzeniem dla lewicowej Partii Pracujących byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy. Zarówno kandydaci popierani przez Bolsonaro, jak i przez Lulę przegrali w głównych miastach kraju: Sao Paulo i Rio de Janeiro.

Mimo, iż udział w wyborach jest w Brazylii obowiązkowy, wiele spośród ponad 38 mln uprawnionych nie wzięło udziału w głosowaniu z powodu obaw związanych z epidemią koronawirusa. Druga tura odbyła się w miastach, w których nie udało się wyłonić burmistrzów w pierwszej turze wyborów 15 listopada.

Mieszkańcy Sao Paulo, największego miasta i stolicy gospodarczej ponad 200-milionowego kraju, wybrali na burmistrza 40-letniego Bruno Covasa z Partii Socjaldemokracji Brazylijskiej (PSDB), który sprawował tę funkcję wcześniej przez ponad dwa i pół roku.

W pierwszym wystąpieniu po wyborach Covas nawiązał do wypowiedzi Bolsonaro, który wielokrotnie lekceważył zagrożenie epidemią w Brazylii, która jest trzecim pod względem liczby zakażeń SARS-CoV-2 i drugim biorąc pod uwagę liczbę zgonów na Covid-19 krajem świata. "Negacjoniści i obskuranci nie mają już przed sobą przyszłości; Sao Paulo postawiło na naukę i umiarkowanie" - mówił Covas.

Na kandydata PSDB w Sao Paulo w drugiej turze zagłosowało blisko 60 proc. wyborców. Głównym konkurentem Covasa był lewicowy filozof Guilherme Boulos, lider zyskującego coraz większa popularność, szczególnie w czasach epidemii, Ruchu Ludzi Pracy bez Dachu nad Głową (MTST).

"Porażka Boulosa w wyborach miała jednak posmak zwycięstwa skoro mało znany kandydat zdobył aż 40 proc. głosów" - komentował w poniedziałek konserwatywny madrycki dziennik "ABC". Boulos był wspierany przez Lulę, cieszący się poparciem Bolsonaro polityk Brazylijskiej Partii Republikańskiej Celso Russomanno nie wszedł do drugiej tury.

Burmistrzem drugiego pod względem wielkości brazylijskiego miasta, Rio de Janeiro został Eduardo Paes z partii Demokraci. Wygrał ze sprawującym dotąd ten urząd, popieranym przez Bolsonaro biskupem ewangelikalnego Kościoła Uniwersalnego Marcelo Crivellą z Partii Republikańskiej. Paes rządził już tym miastem w latach 2009-16.

Według portalu Correio Brasiliense, najpoważniejszym sukcesem Bolsonaro w tych wyborach była wygrana jego kandydata Tiao Bocalomy w liczącej 400 tys. mieszkańców stolicy położonego na zachodzie kraju stanu Acre, Rio Branco.

"Correio", "Jornal do Brasil" i większość pozostałych brazylijskich mediów podkreślają, że kandydaci popierani przez prezydenta Brazylii nie odnieśli sukcesu w żadnej z dwóch tur głosowania, i nie uzyskali kontroli nad administracją ważnych prefektur.

Tych wyników nie należy jednak traktować jako zapowiedzi porażki Bolsonaro w wyborach prezydenckich w 2022 r. - podkreślają komentatorzy.

Politolożka z Uniwersytetu Federalnego w Sao Paulo Esther Solano zauważa, iż w wyborach samorządowych znękani kryzysem i niepewnością, jaką sprowadziła na kraj epidemia koronawirusa, Brazylijczycy zagłosowali za "tradycyjnymi wartościami i partiami".

Komentatorzy zwracają uwagę na to, że polityczna przyszłość Bolsonaro zależy teraz od tego, jak gospodarka Brazylii poradzi sobie z następstwami epidemii.

Sam prezydent Brazylii, który głosował w niedzielę w Rio de Janeiro, wypowiadając się dla mediów dał wyraz swoim wątpliwościom, dotyczącym wiarygodności i uczciwości brazylijskiego systemu wyborczego. Powiedział, że "gdyby nie ogromna nadwyżka głosów", które otrzymał w 2018 r., zapewne nie uznano by jego zwycięstwa w tamtych wyborach.(PAP)

ik/ adj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki