Popyt na kredyty mieszkaniowe mocno w dół. Nowe dane BIK

2022-05-05 12:58, akt.2022-05-05 13:38
publikacja
2022-05-05 12:58
aktualizacja
2022-05-05 13:38
Popyt na kredyty mieszkaniowe mocno w dół. Nowe dane BIK
Popyt na kredyty mieszkaniowe mocno w dół. Nowe dane BIK
fot. GoldOleander / / Shutterstock

Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu spadł o 38,8 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu spadła o 44,9 proc. rdr.

"Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w kwietniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 38,8 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 r." - napisano.

W kwietniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,42 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 51,58 tys. rok wcześniej i jest to spadek o 44,9 proc. W porównaniu do marca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 46,8 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu wyniosła 353,95 tys. zł i była wyższa o 5,7 proc. w relacji do wartości z kwietnia 2021 r. i niższa o 3,2 proc. niż w marcu 2022 r.  

Polacy rzucili się na zakup rekordowo drogich mieszkań za rekordowo tani kredyt – to nie mogło się dobrze skończyć

W ciągu ostatnich tygodni kwestia stawek WIBOR zdominowała debatę polityczno-ekonomiczną w Polsce. Liczba bzdur, nieprawd i przekłamań powstała w tym temacie zasługuje na to, aby jasno postawić sprawę - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 

Główny ekonomista BIK: Odczyt indeksu zapowiedzią schłodzenia na rynku

Odczyt indeksu BIK popytu na kredyt mieszkaniowy zapowiedzią schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach - ocenia główny ekonomista BIK Waldemar Rogowski.

BIK podał, że popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu spadł o 38,8 proc. rdr. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w marcu spadła o 44,9 proc. rdr.

"Obecny odczyt Indeksu jest zapowiedzią dużego schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach. Kwietniowa wartość Indeksu jest najniższa od kwietnia 2009 r. czyli od 13 lat, kiedy stopa referencyjna wynosiła 3,75 proc. Na kwietniową wartość negatywnie wpłynęły dwa czynniki, które go kształtują - mniejsza niż przed rokiem liczba wnioskodawców oraz wyhamowanie wzrostu wartości wnioskowanego kredytu mieszkaniowego. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r." - ocenia Rogowski.

Według niego dodatkowy negatywny wpływ na wartość kwietniowego odczytu indeksu w ujęciu rdr miał niższy wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, która w kwietniu 2022 r. była wyższa od kwoty z kwietnia 2021 r. o 19.188 zł.

"W marcu średnia kwota wnioskowanego kredytu była najwyższa w historii. Chyba zatem nastąpiła zmiana trendu, ponieważ średnia wartość wnioskowanego kredytu w kwietniu 2022 r. w porównaniu do marca 2022 r. spadła o 3,2 proc. Jest to skumulowany i zmultiplikowany efekt podwyżki stóp procentowych oraz zwiększenia wymogów regulacyjnych w zakresie badania zdolności kredytowej. Jak widać, takie połączenie to dla popytu na kredyt mieszkaniowy +mieszanka piorunująca+" - ocenia Rogowski. (PAP Biznes)

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (46)

dodaj komentarz
incitatus
Circa 40% mniej wnioskow. A z tych 60% polowa nie dostanie kredytu, podczas gdy przy zerowych stopach dostawal nawet bezdomny cygan. Czyli ilosc udzielanych kredytow to circa 30% tego co rok temu
ej_czy_nie
Czyli ile zapłacę za m2 za miesiąc w dużym mieście ktoś wie to niech powie ale nic nie powiecie bo NIC nie wiecie.
piotr2019
A ile zapłacisz za miesiąc za dolara, akcje albo złoto? Bądź poważny! Tego nikt nie wie na 100% Można tylko podejrzewać. Po dzisiejszych podwyżkach stóp % WIBOR przekroczy 6%. Czyli zdolność będzie liczona dla oprocentowania kredytów 6% (WIBOR) + 2% (średnia marża) +5% (dodatkowy wymóg KNF) =13%. Przy uwzględnieniu rosnących kosztów A ile zapłacisz za miesiąc za dolara, akcje albo złoto? Bądź poważny! Tego nikt nie wie na 100% Można tylko podejrzewać. Po dzisiejszych podwyżkach stóp % WIBOR przekroczy 6%. Czyli zdolność będzie liczona dla oprocentowania kredytów 6% (WIBOR) + 2% (średnia marża) +5% (dodatkowy wymóg KNF) =13%. Przy uwzględnieniu rosnących kosztów życia popyt na kredyty hipoteczne (który już padł na pysk: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Popyt-na-kredyty-mieszkaniowe-w-kwietniu-spadl-o-38-8-proc-rdr-Dane-BIK-8331106.html) będzie dalej spadał. Ceny będą spadać. Ile dokładnie? Tego nie wie nikt. Jednak sama inflacja powoduje dziś 12% spadek wartości mieszkań. Jeżeli trochę sie orientujesz i spodziewałeś się inflacji po programach PIS to wystarczyło kupić obligacje COI lub EDO, które płacą dziś ponad 10%, a za chwilę będą płaciły po 13% rocznie.
jakslo23
Wow, Pan się marnuje tutaj, proszę do polityki, możecie z posłem Suskim błyszczeć elokwencją.
samsza
Jeżeli obciążenie ratą tak wielu dociśnie, że przełoży się to choćby na zahamowanie wzrostu cen mieszkań, to przy >10% inflacji nerwowo zacznie się robić tym co kupili w 100% za gotówkę, a zakredytowani będą znacznie bardziej zestresowani.
mkg
Raczej wszystkim robi się nerwowo, przy rosnących stopach pula chętnych na zakup zmniejsza się - w ofercie utrzymają się "mikro apartamenty" albo lepsze mieszkania dla osób z gotówką. Co to znaczy? Większość mieszkań będzie trudno sprzedać komukolwiek. Doliczając inne negatywne czynniki w otoczeniu i gospodarce - na jesień Raczej wszystkim robi się nerwowo, przy rosnących stopach pula chętnych na zakup zmniejsza się - w ofercie utrzymają się "mikro apartamenty" albo lepsze mieszkania dla osób z gotówką. Co to znaczy? Większość mieszkań będzie trudno sprzedać komukolwiek. Doliczając inne negatywne czynniki w otoczeniu i gospodarce - na jesień będzie niewesoło.
ravauw odpowiada mkg
dokładnie, mnóstwo ludzi z mojego otoczenia ma kilka nieruchomości, wszystkie na kredyty. Jest coś o czym się nie mówi, a mianowicie, że tym osobom raty wskoczyły do np. 8k msc i musza sprzedac jedna z nieruchomosci aby obnizyć raty, i mają duży problem, bo na rynku od miesiaca nie ma kupujących. Gotówkowicze czekają, kredyciarze dokładnie, mnóstwo ludzi z mojego otoczenia ma kilka nieruchomości, wszystkie na kredyty. Jest coś o czym się nie mówi, a mianowicie, że tym osobom raty wskoczyły do np. 8k msc i musza sprzedac jedna z nieruchomosci aby obnizyć raty, i mają duży problem, bo na rynku od miesiaca nie ma kupujących. Gotówkowicze czekają, kredyciarze czekają..... Wszyscy wiemy, co dzieje sie na rynku, na którym nie ma kupujących
zoomek
Kto w ogóle bierze? Na jakieś wykończenie albo mają pensje z kosmosu?
zzibi2
w zeszłym tyg. wziąłem na stałą stopę (tzn rozpatrywali to jakiś miesiąc, teraz po aktualnych stopach pewnie bym nie wziął), mam teraz niższe oprocentowanie z marża niż gdybym miał na zmienną) - i to nie licząc dzisiejszej spodziewanej podwyżki

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki