REKLAMA

Populacja Unii w górę. Za sprawą imigrantów

2018-07-11 10:42
publikacja
2018-07-11 10:42
YAY Foto

W ciągu roku Unii Europejskiej przybyło 1,1 mln nowych mieszkańców, mimo że liczba zgonów przewyższyła liczbę narodzin. Za rosnącą populacją stoją dziś przede wszystkim napływający do krajów Wspólnoty migranci.

/ fot. Andrzej Sidor / FORUM

Łączna populacja 28 krajów Unii Europejskiej 1 stycznia 2018 roku wynosiła 512,6 mln i była wyższa niż rok wcześniej, kiedy to sięgała 511,5 mln. Najbardziej liczebnymi krajami Wspólnoty są dziś Niemcy (16,2 proc. całej populacji UE), Francja (13,1 proc.), Wielka Brytania (12,9 proc.), Włochy (11,8 proc.), Hiszpania (9,1 proc.) i Polska (7,4 proc.).

Kraje Unii Europejskiej o największej populacji
Lp. Kraj Liczba ludności Udział w populacji UE
1. Niemcy 82,9 mln 16,2%
2. Francja 67,2 mln 13,1%
3. Wielka Brytania 66,2 mln 12,9%
4. Włochy 60,5 mln 11,8%
5. Hiszpania 46,7 mln 9,1%
6. Polska 38,0 mln 7,4%
Źródło: Eurostat, stan na 1 stycznia 2018 r.

Wzrost liczby ludności odnotowano w 19 krajach Unii, spadek - w 9. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców największy przyrost populacji odnotowano w ub. roku na Malcie (32,9 na 1000), a także w Luksemburgu, Szwecji, Irlandii i na Cyprze. Z kolei największe "ubytki" zanotowano na Litwie, w Chorwacji, na Łotwie, w Bułgarii i Rumunii.

W 2017 roku w Unii Europejskiej urodziło się 5,1 mln dzieci (o 90 tys. mniej niż rok wcześniej). Najwyższy wskaźnik osiągnięto w Irlandii (12,9 na 1000 mieszkańców), Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji. Najniższe wyniki osiągnięto we Włoszech, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji i Bułgarii.

W tym samym okresie odnotowano 5,3 mln zgonów (134,2 tys.mniej niż w roku poprzednim). Najniższy wskaźnik w przeliczeniu na 1000 mieszkańców odnotowano w Irlandii (6,3 na 1000 mieszkańców), Luksemburgu, na Malcie, w Holandii, Hiszpanii i Francji. Najwyższe dla krajów UE wskaźniki odnotowano w Bułgarii (15,5 na 1000), na Łotwie, Litwie, Węgrzech, w Rumunii i Chorwacji.

Narodziny i zgony w krajach Unii Europejskiej w 2017 roku. Dane dot. Malty i Niemiec to szacunki. Źródło: Bankier.pl za Eurostatem

Polska balansuje w pobliżu unijnej średniej, póki co nadal znajdując się w grupie krajów, gdzie liczba narodzin przewyższa liczbę zgonów. Relacja pomiędzy obiema wielkościami zbliża się jednak do 1:1.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
a-zet
Populacja Europy odnotuje znaczny spadek jak tylko na imigranckie iphony przyjdzie sygnał od imama
jerzy.kopinski
Warto przy okazji pamiętać, że nie ilość a jakość się liczy. Jeśli jest to kolejne 1,1 mln chętnych na socjal, to ja dziękuję za taki przyrost.
karbinadel
No tak, ale czy przypadkiem ci "rdzenni mieszkańcy" sami nie są temu winni? Po pierwsze. dlaczego się nie rozmnażają wystarczająco? Nawet bzykać im się nie chce? Po drugie, dlaczego wpuszczają za bezdurno miliony ludzi chcących wygodnie żyć na ich koszt? Jeśli to ni jest głupota, to co nią jest?
skaurus
Oj kolego nie masz racji, przyszłość wygląda KOLOROWO i to bardzo :)
niepelnosprawny_org
i za przeproszeniem "ideologie", smutno to bedzie wygladac, coraz smutniej...
trooper
Wiadomo skąd te wzrosty cen mieszkań
silvio_gesell
Tylko i wyłącznie o to chodziło w polityce wpuszczania migrantów aby rosła populacja.
matpoz1
To są tylko i aż liczby. Jak się bliżej im przyjrzeć, to okażę się że za 30 % nowo narodzonych dzieci w najbardziej światłych państwach Euro Sojuza odpowiadają imigranci i to w większości z poza Europy. Także przyszłość nie wygląda zbyt kolorowo.
eltor
Tak, to wspaniałe i tylko unia przestaje być już europejska. Za przystąpienie do tego organizmu zapłaciliśmy ogromną cenę biologiczną, odessali nam kawał młodej populacji, podobnie zresztą jak i sąsiadom. Wyssali, co mogli i znaleźli sobie nowe źródło.
A potworek zwany UE zaraz wykończy również Europę w imię
Tak, to wspaniałe i tylko unia przestaje być już europejska. Za przystąpienie do tego organizmu zapłaciliśmy ogromną cenę biologiczną, odessali nam kawał młodej populacji, podobnie zresztą jak i sąsiadom. Wyssali, co mogli i znaleźli sobie nowe źródło.
A potworek zwany UE zaraz wykończy również Europę w imię swoich socjalistycznych mrzonek. Europę i Europejczyków.
mhm
Akurat obecne podkomusze elity (które tworzą m.in. esbeccy TW mieszkający w mokotowskich willach zrabowanych bohaterom AK, komunistyczni prokuratorzy i sędziowie) wprowadzają tu socjalistyczne mrzonki zupełnie niezależnie od Unii Europejskiej...

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki