REKLAMA

Poprawiają się prognozy popytu na paliwa w kluczowych regionach na świecie

2021-05-18 08:20
publikacja
2021-05-18 08:20
Poprawiają się prognozy popytu na paliwa w kluczowych regionach na świecie
Poprawiają się prognozy popytu na paliwa w kluczowych regionach na świecie
fot. 512r / / Shutterstock

Cena ropy Brent w Londynie zmierza do 70 USD za baryłkę. Z kolei ropa WTI w N.Jorku jest wyceniana mocno powyżej 66 USD, po najwyższym od 2 lat zamknięciu podczas poprzedniej sesji. Poprawiają się prognozy popytu na paliwa w kluczowych regionach na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 66,53 USD, wyżej o 0,39 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 69,75 USD za baryłkę, wyżej o 0,42 proc.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych coraz mocniej ożywia się - eksperci wskazują, że liczba pasażerów korzystających z lotnisk w USA jest obecnie najwyższa od początku pandemii, co jest sygnałem mocnej poprawy w podróżach krajowych Amerykanów. To zwiększa zapotrzebowanie m.in. na paliwo lotnicze.

Liczba pasażerów w USA dokonujących odprawy na lotniskach w niedzielę wyniosła 1,85 mln osób - to najwyższy poziom od marca 2020 roku - wynika z danych amerykańskiej Administracji Bezpieczeństwa Transportu.

Liczba pasażerów korzystających z terminali lotniczych stale rośnie i jest obecnie o ok. 30 proc. niższa niż w tym samym czasie 2019 r.

Odbicie gospodarcze za Oceanem, a także w Chinach i Europie niweluje obawy rynków związane ze słabszą konsumpcją paliw w Indiach, gdzie popyt na ropę pogorszył się w I połowie maja, ponieważ duża część tego kraju pozostaje pod lokalnymi blokadami w czasie walki z epidemią COVID-19.

W Indiach sprzedaż paliw do transportu drogowego spadła w okresie 1-15 maja o 1/5 w porównaniu z kwietniem i o prawie 1/3 w stosunku do tego samego okresu 2019 r. - wynika z danych trzech największych detalistów paliwowych w tym kraju.

"Niszczycielskie" odrodzenie się epidemii COVID-19 w Indiach i nowe ogniska w regionach, które w dużej mierze wcześniej opanowały koronawirusa - takich jak Tajwan - przypominają jednak inwestorom, że powrót do zdrowia po kryzysie COVID-19 będzie nierówny i "wyboisty".

"Rynek paliwa wyraźnie koncentruje się jednak na popycie w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach" - mówi Jeffrey Halley, starszy analityk ds. rynków w Oanda Asia Pacific.

"Ropa Brent może dosyć szybko wspiąć się do 72 USD za baryłkę, jeśli przejdzie przez silny opór 70 USD" - dodaje.

WTI na NYMEX w N. Jorku zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 1,1 proc. Brent na ICE zdrożała w poniedziałek o 1,4 proc. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki