REKLAMA

Ponad połowa ubiegających się o azyl w 2020 r. nie potwierdziła swej tożsamości dokumentami

2021-02-23 11:53
publikacja
2021-02-23 11:53
Ponad połowa ubiegających się o azyl w 2020 r. nie potwierdziła swej tożsamości dokumentami
Ponad połowa ubiegających się o azyl w 2020 r. nie potwierdziła swej tożsamości dokumentami
fot. Krystian Maj / / FORUM

Aby ubiegać się o azyl w Niemczech, trzeba podać informacje o swojej tożsamości. W 2020 roku ponad połowa dorosłych osób ubiegających się o azyl w tym kraju nie była w stanie potwierdzić swoich danych dokumentami. Niektórzy za radą przemytników celowo się ich pozbywają.

Imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo - te dane należy podać przy ubieganiu się o azyl w Niemczech. Jednak w wielu przypadkach dane opierają się wyłącznie na informacjach podanych przez osoby, których one dotyczą.

"W 2020 r. odsetek osób, które po raz pierwszy ubiegały się o azyl w wieku 18 lat i starszych bez dokumentów tożsamości, wyniósł 51,8 proc." - wynika z cytowanej przez agencję dpa odpowiedzi ministerstwa spraw wewnętrznych na interpelację polityk partii FDP Lindy Teuteberg.

Liczba ta nieznacznie wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy około 49 procent dorosłych wnioskodawców nie przedstawiło dokumentów. W 2017 r. - pierwszym, dla którego Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zebrał statystyki dotyczące składania dokumentów tożsamości - było to prawie 61 proc..

Możliwe przyczyny braku dokumentów tożsamości to na przykład problemy z systemem rejestracji w kraju pochodzenia, utrata dokumentów podczas ucieczki, zabieranie dokumentów przez przemytników. Niektórzy z wnioskodawców celowo pozbywają się swoich dokumentów - czasem za radą przemytników, "aby rzekomo zwiększyć swoje szanse w procedurze azylowej".

Duża liczba osób ubiegających się o azyl bez dokumentów stanowi poważne wyzwanie dla władz - mówi Teuteberg, dodając, że system azylowy przeznaczony jest "dla osób potrzebujących ochrony przed prześladowaniami politycznymi".

Według rządu federalnego BAMF sprawdził w zeszłym roku łącznie 190 608 dokumentów tożsamości osób ubiegających się o azyl pod kątem ich autentyczności. Na pytanie, ilu wnioskodawców ze sfałszowanymi dokumentami wystąpiło o azyl w ubiegłym roku, rząd powiedział, że 4488 dokumentów zostało zakwestionowanych przez centrum inspekcyjne BAMF. (PAP)

bml/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki