Ponad połowa z blisko 800 krajowych funduszy inwestycyjnych przyniosła w maju 2023 roku stopę zwrotu większą od zera - wynika z szacunków portalu Analizy.pl. Najwięcej zyskały fundusze inwestujące w akcje spółek amerykańskich, rosnących na fali sztucznej inteligencji.


Fundusze akcji amerykańskich zarobiły w maju średnio 1,8 proc. - wynika z szacunków Analiz. pl.
Poza spółkami wzrostowymi w maju opłacało się mieć fundusz akcji japońskich w portfelu. Indeks Nikkei wzrósł o ponad 7 proc., a fundusze inwestujące na tym rynku – po ok. 4 proc.
Gorzej wypadły inwestycje na rynku europejskim. Po kilku niezłych miesiącach fundusze akcji europejskich straciły średnio 1,6 proc. (rynki wschodzące) i -1,8 proc. (rynki rozwinięte), ale od początku roku wciąż są nad kreską. Najsłabiej wypadły fundusze akcji azjatyckich bez Japonii, które średnio straciły 3,9 proc., powiększając straty z poprzednich miesięcy do 7,1 proc.
W maju fundusze akcji polskich straciły średnio 0,3 proc., a akcji małych i średnich spółek 0,4 proc. Ale licząc od początku roku średnia dla szeroko inwestujących funduszy wynosi 11,0 proc., a funduszy małych i średnich spółek 13,9 proc. 2/3 funduszy akcji polskich może się pochwalić dwucyfrowym wynikiem w tym roku.
Fundusze polskich papierów dłużnych notują dodatnie stopy zwrotu. W pierwszych dniach indeks polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu (TBSP) nieco wzrósł, w kolejnych dniach tracił, by wszystkie straty odzyskać pod koniec maja. Cały miesiąc indeks zakończył z wynikiem 0,19 proc. Lepiej wypadły obligacje o zmiennym oprocentowaniu. Indeks je grupujący GPWB Poland Government Floating Rate Bond (GPWB-BWZ) zyskał 0,8 proc.
Gorzej wyglądała w maju sytuacja w segmencie funduszy obligacji zagranicznych. Z szacunków portalu Analizy. pl wynika, że zdecydowana większość z nich zakończyła miesiąc pod kreską.
Wszystkie fundusze surowcowe poniosły w maju straty. (PAP Biznes)
pr/ asa/