REKLAMA
WEBINAR

Ponad połowa krajowych funduszy inwestycyjnych dała w maju zarobić

2023-06-05 09:44
publikacja
2023-06-05 09:44

Ponad połowa z blisko 800 krajowych funduszy inwestycyjnych przyniosła w maju 2023 roku stopę zwrotu większą od zera - wynika z szacunków portalu Analizy.pl. Najwięcej zyskały fundusze inwestujące w akcje spółek amerykańskich, rosnących na fali sztucznej inteligencji.

Ponad połowa krajowych funduszy inwestycyjnych dała w maju zarobić
Ponad połowa krajowych funduszy inwestycyjnych dała w maju zarobić
fot. Krystian Maj / / FORUM

Fundusze akcji amerykańskich zarobiły w maju średnio 1,8 proc. - wynika z szacunków Analiz. pl.

Poza spółkami wzrostowymi w maju opłacało się mieć fundusz akcji japońskich w portfelu. Indeks Nikkei wzrósł o ponad 7 proc., a fundusze inwestujące na tym rynku – po ok. 4 proc.

Gorzej wypadły inwestycje na rynku europejskim. Po kilku niezłych miesiącach fundusze akcji europejskich straciły średnio 1,6 proc. (rynki wschodzące) i -1,8 proc. (rynki rozwinięte), ale od początku roku wciąż są nad kreską. Najsłabiej wypadły fundusze akcji azjatyckich bez Japonii, które średnio straciły 3,9 proc., powiększając straty z poprzednich miesięcy do 7,1 proc.

W maju fundusze akcji polskich straciły średnio 0,3 proc., a akcji małych i średnich spółek 0,4 proc. Ale licząc od początku roku średnia dla szeroko inwestujących funduszy wynosi 11,0 proc., a funduszy małych i średnich spółek 13,9 proc. 2/3 funduszy akcji polskich może się pochwalić dwucyfrowym wynikiem w tym roku.

Fundusze polskich papierów dłużnych notują dodatnie stopy zwrotu. W pierwszych dniach indeks polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu (TBSP) nieco wzrósł, w kolejnych dniach tracił, by wszystkie straty odzyskać pod koniec maja. Cały miesiąc indeks zakończył z wynikiem 0,19 proc. Lepiej wypadły obligacje o zmiennym oprocentowaniu. Indeks je grupujący GPWB Poland Government Floating Rate Bond (GPWB-BWZ) zyskał 0,8 proc.

Gorzej wyglądała w maju sytuacja w segmencie funduszy obligacji zagranicznych. Z szacunków portalu Analizy. pl wynika, że zdecydowana większość z nich zakończyła miesiąc pod kreską.

Wszystkie fundusze surowcowe poniosły w maju straty. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
Jarząbek korzysta and radzi

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki