Ponad połowa Polaków zorganizuje urlop samodzielnie, korzystając z internetu

W tym roku, podobnie jak rok temu, większość polskich turystów (61,8 proc.) zorganizuje wyjazd samodzielnie, korzystając z internetu, a 18,1 proc. kupi wycieczkę w biurze podróży – wynika z badania Diners Club Polska.

(fot. leungchopan / YAY Foto)

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie zauważono, że Polacy, planując letni urlop, stawiają przede wszystkim na siebie. Podobnie jak w 2018 r., większość turystów (61,8 proc. wobec 60,6 proc. w ub. r) zorganizuje wyjazd samodzielnie, korzystając z internetu. Na drugim miejscu są urlopy organizowane przez rodzinę lub znajomych – 19,2 proc. wobec 25,8 proc. rok temu. Do 18,1 proc. z 8,6 proc. w zeszłym roku wzrosła liczba respondentów, którzy kupią wycieczkę w biurze podróży.

"Polacy lubią samodzielnie organizować swoje wakacje. Tego typu wyjazdy przodują od 2016 r., kiedy przeprowadziliśmy pierwsze badanie. W porównaniu do zeszłego roku, nieznacznie wzrósł jeszcze odsetek samodzielnie zorganizowanych wakacji. O 9,5 pkt. proc. więcej ankietowanych wykupi wycieczkę w biurze podróży. Spadła natomiast liczba osób, które skorzystają z pomocy rodziny lub znajomych, o 6,6 pkt. proc." – mówi cytowana w informacji Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Z ankiet wynika, że bardziej samodzielni są mężczyźni. Blisko dwie trzecie z nich samemu zorganizuje swój urlop, a co piąty skorzysta z pomocy znajomych lub rodziny. Natomiast w przypadku kobiet, niecałe 60 proc. zaplanuje wakacje na własną rękę, a ponad 20 proc. wykupi wycieczkę w biurze podróży.

"W 2018 r. to kobiety były bardziej samodzielne, 66 proc. badanych sama organizowała urlop, a na usługi biura podróży zdecydowało się tylko 8 proc." - zauważono.

Badanie pokazało, że pod względem wiekowym w grupie osób samodzielnie organizujących wakacje przodują 40-latkowie. Blisko 73 proc. z nich zorganizuje urlop na własną rękę, a 12 proc. zda się na znajomych lub rodzinę. Samodzielnie urlop zaplanuje także spora grupa 30-latków – 67 proc. Z pomocy rodziny lub znajomych najczęściej skorzystają osoby najmłodsze, w wieku 18-29 lat (34,2 proc.) oraz powyżej 60 lat – blisko co czwarty.

Zgodnie z raportem, sposób organizacji podróży determinuje także miejsce zamieszkania. Urlop na własną rękę zaplanuje blisko 90 proc. respondentów z dużych miast (między 250-500 tys. mieszkańców). Chętnie w ten sposób wakacje organizują także osoby ze wsi – 64,3 proc.

Odwrotnie jest w przypadku mieszkańców mniejszych miast, do 50 tys. Tylko niecałe 40 proc. planuje podróż na własną rękę. Prawie 32 proc. z nich skorzysta z pomocy rodziny lub znajomych, a 26 proc. wybierze się do biura podróży. W przypadku respondentów z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców, na rodzinę lub znajomych chętnie zda się 24,2 proc. badanych, a na biuro podróży - 21,9 proc.

Poinformowano, że badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 25-26 kwietnia 2019 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 prs

To jest solidarnosc, Kaczynski wiedzial od poczatku, zrobil przy tym swietny interes, wie dlaczego, ja tez wiem.
Co do kredytu..
Lepiej dac wedke, nauczyc lapac ryby, niz dac rybe.
Nie kazdy ogarnia finanse.
Zle nawyki finansowe, nieumiejetnosc zarzadzania, myslenia, sprzeniewierzy nawet podarowane miliony..
500 to nie dramat, najwazniejsze ze zabrali ta kase zlodziejom a dali dzieciakom.
To sie chwali.
Sztuka wyboru co z tym zrobia rodzice.
Szansa dla dzieciakow jest.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 prs

To jest solidarnosc, Kaczynski wiedzial od poczatku, zrobil interes, wie dlaczego, ja tez wiem.
Co do kredytu..
Lepiej dac wedke, nauczyc lapac ryby, niz dac rybe..
Nie kazdy ogarnia finanse.
Zle nawyki finansowe, nieumiejetnosc, sprzeniewierza lekko miliony..

! Odpowiedz
6 4 prs

Dla tych wszystkich płaczkow o socjalizmie, zadluzeniu itd - w zeszlym roku przez 500+ kupe dzieciakow zobaczylo poraz pierwszy w zyciu Baltyk.
Macie pojecie?..

! Odpowiedz
1 1 wonsz

Masz rację. Solidarność to podstawa w społeczeństwie, a dobro dzieci to wartość najwyższa. Dlatego już wziąłem 6000 zł kredytu i podarowałem pieniądze z niego znajomej rodzinie z jednym dzieckiem, która do tej pory nie łapała się na 500+. A Ty? :)

! Odpowiedz
1 1 loosac

Jakby rodzicie mieli glowe na karku to by ich dzieci widzialy rowniez Adriatyk. TO umowmy sie tak: ja pojde okradne bank a ty w ramach solidarnosci pojdizesz siedziec za mnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne